Druhý den revoluce. Po studentech vypověděli poslušnost herci

Praha - „Čtyřicet let hrajem každý večer jako blbci. Když teď nic neuděláme, tak budem jako blbci hrát dalších čtyřicet let.“ Těmito slovy podle vzpomínek pamětníků rozhřešil herec Jiří Kodet hereckou debatu v Realistickém (dnes Švandově) divadle, a potvrdil tak divadelní stávku. Psal se 18. listopad 1989, ke studentům se v protestu proti Husákovu režimu přidali herci a revoluce se rozběhla.

O střetu vládní moci se studenty, k němuž došlo na Národní třídě, věděli v Realistickém divadle už 17. listopadu. V premiéře zde hráli Maryšu bratří Mrštíků a podle Jana Hrušínského, tehdejšího člena souboru, přicházeli zbití studenti do divadla už v průběhu premiéry, aby informovali o dění nedaleko obchodního domu Máj.

Stejná situace se odehrávala i v divadle Na Chmelnici, kam dorazili dva účastníci nejtvrdšího zásahu vypovědět, co se stalo. Divadelníci se zde dokonce rozhodli přerušit představení a udělali na scéně rozhovor s jedním z nich - studentem, který na Národní třídě byl. „V hledišti se okamžitě zvedlo několik příslušníků tajné bezpečnosti. Poté se zvedli i diváci, kteří také byli na Národní třídě, ale odešli ještě před zásahem, a přispěli do diskuse se svými pocity z akce,“ doplnil události z divadla Na Chmelnici herec Břetislav Rychlík.

Hvězdná hodina Tomáše Töpfera

V noci na 18. listopadu vzešla ze studentských řad myšlenka na uspořádání týdenní protestní stávky. Studentská výzva zároveň žádala „vytvoření vládní komise, která vyšetří tento brutální policejní zákrok.“ Zda se k požadavkům připojí herci, se mělo rozhodnout tentýž den v Realistickém divadle, kde se sešlo asi čtyři sta herců spolu se studenty DAMU – ti zde znovu potvrdili informace o krutém zásahu na Národní třídě a oznámili, že nebudou hrát a vstoupí do stávky. S jejich prohlášením následně vystoupil Tomáš Töpfer.

„Na veškeré pokusy občanských iniciativ o navázání konstruktivního dialogu odpovědělo vedení státu zcela jednoznačně: kriminalizováním, perzekucemi a nyní už dokonce masakrem pokojné studentské demonstrace uspořádané k uctění památky Jana Opletala,“ stálo v Töpferem čteném provolání. „Zabraňme dalšímu násilí, krveprolití a politické zvůli. Navrhujeme vyhlásit na pondělí 27. listopadu mezi 12. a 14. hodinou protestní generální stávku.“

Jak je důležité míti Kodeta

Podle Táni Fischerové, tehdejší účastnice setkání v Realistickém divadle, po přečtení požadavků následoval dlouhý skandovaný potlesk. Hrušínský dodává, že se samozřejmě mezi herci objevili opatrnější lidé, kteří chtěli, aby se hrálo dál. Oba divadelníci potvrzují také slova publicisty Jiřího Černého, že klíčovou roli v ujasnění priorit sehrál Arnošt Goldflam a Jiří Kodet. „Celou debatu zakončil, když povstal, a řekl: 'Čtyřicet let jsme hráli a nic se nezměnilo. Já dnes nehraju,'“ vzpomíná Kodetova slova Fischerová.

Divadelníci se dohodli, a tak již odpoledne Martin Mejstřík na Václavském náměstí mohl ohlásit stávku. Připojila se k ní všechna pražská i některá další divadla. Večer pak herci v divadlech přečetli prohlášení a nabídli prostory divadla k diskusi. „Právě tam poprvé lidé zažili, co to znamená svoboda projevu,“ poznamenal pro ČT24 Černý.

11 minut
Stávka herců? Poslední slovo měl Kodet
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 4 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 4 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 4 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 14 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 16 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 17 hhodinami

Únavový syndrom by se mohl dát rozpoznat z krve, ukazuje nový test

Vyčerpání i projevy podobné chřipce, tak vypadají možné příznaky chronického únavového syndromu. Podle odhadů v Česku žijí desítky tisíc lidí s tímto onemocněním. Chronický únavový syndrom se nejčastěji objeví v mladém a středním dospělém věku. Stanovení diagnózy je ale velmi obtížné a nemocní se často setkávají s nedůvěrou a nepochopením. I proto se vědci v zahraničí snaží vyvinout diagnostickou metodu, která by nemoc potvrdila třeba z odběru krve.
před 18 hhodinami
Načítání...