Drop In nabízí narkomanům šanci už dlouhá léta

Praha - V Česku vznikla v létě roku 1991 první nestátní organizace nabízející pomoc, poradenství a terapii nejen pro narkomany, ale i pro jejich rodiny. Filozofií Drop Inu je od začátku racionální snižování rizik, která drogy přinášejí. Zavedl proto třeba výměnu stříkaček a začal i se substituční léčbou narkomanů.

Jedni z prvních klientů Drop Inu a téměř jediní narkomani, kteří jeho vznik zažili, jsou Michal a Robert, kteří začali s drogami před lety a teď jsou z nich invalidé. Chtěli si přitom jen vyzkoušet něco nového, dát si něco z legrace. 

Oba začali chodit do Střediska drogových závislostí, v socialistickém Československu jediného zařízení pro narkomany. Právě v něm se sešli Ivan Douda a Jiří Presl, kteří pak v roce 1991 založili Drop In. „Špitál, pod kterým Středisko drogových závislostí existovalo, nám dal najevo, že nejsme úplně zdravotnická problematika,“ řekl Douda.

Činnost Drop Inu není pouze zdravotnická. „Vidíme svoji činnost i v oblasti sociální péče, vlastně té skutečné pomoci lidem,“ podotkl Presl. „Díky tomu dnes máme systém služeb a prevence léčby závislostí, který snese srovnání s takzvanými starými zeměmi Evropské unie,“ dodal Josef Radimecký z Centra adiktologie na Psychiatrické klinice 1. LF UK.

Významným mezníkem v historii Drop Inu byl rok 1993, kdy jako první začal nabízet lidem substituční léčbu. Myšlenka dávat narkomanům látky nahrazující drogy neměla v Česku lehkou cestu. Jiřího Presla tehdy při jejich převozu zadržela policie. „I když jsem měl ústní svolení tehdejšího ministra zdravotnictví a tak dále, tak to přece jen nebylo úplně pintlich, ale rychle se to vysvětlilo,“ vzpomíná Presl. 

Substituční léčba snižuje hlavně kriminalitu narkomanů, nemusejí totiž krást. Pro metadon si pořád chodí i Michal, který kvůli drogám strávil 17 let ve vězení. „Když nejste v metodonovém programu, tak jste oběma nohama v kriminále, když sem chodíte, tak jste jenom jednou nohou,“ řekl. Stejně jako Robert pořád věří tomu, že se drog někdy zbaví. Na otázku, jestli to zvládnou a kdy to bude, ale nedokáží odpovědět ani oni ani zakladatelé Drop Inu.

3 minuty
Reportáž Ivana Lukáše
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 2 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
před 2 hhodinami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 3 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 9 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 12 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 12 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...