Drahoš: Druhý pokus o vládu je problematický. Zeman bere Česko jako hračku

10 minut
Drahoš: Zemanovi nejde o Česko a občany, ale o jeho samotného
Zdroj: ČT24

Druhý pokus o sestavení vlády věnovaný opět Andreji Babišovi považuje kandidát na prezidenta Jiří Drahoš za problematický. Prezident Miloš Zeman při pověřování řekl, že pokud nebude opět zvolen, nebude po Babišovi chtít doložit podporu většiny poslanců. Původně přitom požadoval záruku, že má vláda většinu dojednanou. Drahoš to v rozhovoru pro Českou televizi okomentoval slovy, že Zeman bere Česko jako hračku a nechová se jako státník.

Své rozhodnutí pověřit Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády avizoval prezident Miloš Zeman už v úterý během debaty v komerční televizi. Nedostali jste ale prostor tuto zásadní věc detailněji probrat. Jste zaskočen tím, že prezident Miloš Zeman hned pověřil šéfa hnutí ANO, aby jednal o vládě a že ho ještě v únoru jmenuje premiérem?
Zaskočen nejsem, protože už to Miloš Zeman avizoval. Už před delším časem řekl, že dá Andreji Babišovi dva pokusy. Ten první z mého pohledu zcela bez ohledu na situaci ve sněmovně. Bylo jasné, a myslím, že i Andreji Babišovi, že vláda v prvním pokusu důvěru nedostane.

Druhý pokus, a to, co řekl Miloš Zeman, považuji za velmi problematické, protože z mého pohledu bere Českou republiku tak trochu jako hračku. Říká: ‚Když budu zvolen, budu jednat takto, když nebudu zvolen, budu jednat jinak.‘ Navíc Miloš Zeman je známý tím, že jeho jediný pevný postoj je, že neustále mění postoje. To teď v té hře předvádí.

Vidím, že mu nejde ani tak o Českou republiku a o občany, jako o jeho samotného.

Proč myslíte, že prezident takto otočil? Myslíte, že se vyhecoval při televizní debatě, nebo je to promyšlený krok, nebo vám to udělal schválně?
To nevím, museli byste se zeptat Miloše Zemana. Samozřejmě jsem původně neočekával, že celou věc podmíní tím, že bude jednat či reagovat jinak, když bude zvolen a když nebude zvolen. To by z mého pohledu státník dělat neměl. Státník by měl brát v potaz prospěch obyvatel, prospěch státu. Znovu ale říkám, u Miloše Zemana mě to příliš nepřekvapuje.

Jaký je tedy v této situaci nejlepší zájem země? Ptám se i proto, jestli to takto nemyslí prezident Miloš Zeman, že je v zájmu země co nejrychleji někoho pověřit sestavením vlády, aby byl co nejrychleji někdo premiér.
Státník by určitě neměl jednat ve smyslu co nejrychleji. Souhlasím s tím, že tato země potřebuje vládu, ale potřebuje vládu stabilní. Kdybych já byl prezidentem, pak by vítěz strany v parlamentních volbách ode mě slyšel, že má první pokus a hned na začátku bych chtěl stojedničkovou důvěru Poslanecké sněmovny.

V případě, že budete prezidentem, budete mít možnost jmenovat vládu. Jmenujete ji?
Pokud se stanu prezidentem, bude to záležet na situaci, v jaké vláda bude. Miloš Zeman řekl, že jmenuje premiéra i vládu ještě během února, pokud se nestane prezidentem. Zvítězím-li v druhém kole, mohu se dostat do situace, kdy bude jmenován premiér, bude jmenována vláda, a v takové situaci prezident podle ústavy nemá příliš mnoho možností.

Ještě tu máme další situace. Pokud byste byl prezidentem a Andrej Babiš znovu nezíská důvěru pro svou vládu, tak je na řadě v rámci pověřování předseda sněmovny Radek Vondráček. Před dvěma dny řekl, že neví, koho by pověřil, protože věří, že Andrej Babiš tentokrát bude úspěšný. Nicméně, pokud by to znovu byl Andrej Babiš, tak vy byste ho premiérem jmenoval?
Andreje Babiše bych premiérem nejmenoval. Od samého začátku bych mu opakoval to, co jsem řekl mnohokrát. Ctím presumpci neviny, ale premiér není volený politik, ale jmenovaný politik. Je to nejvyšší exekutivní funkce ve státě a já si opravdu nedovedu představit situaci, kdy je premiér trestně stíhán. Je to špatné pro pohled zvenku. Trestně stíhaný premiér jezdí na zasedání, účastní se různých jednání, všichni to vědí. Na druhé straně to není určitě dobré ani pro etiku politické scény v tomto státě.

Na místě prezidenta Zemana bych býval předpokládal, že hnutí ANO by mohlo být schopno navrhnout někoho jiného. Ostatně nevylučuji, že k tomu třeba může dojít. I Andrej Babiš připustil, že by premiérem nemusel být on. Dobře, teď se za něj postavilo celé hnutí ANO, ale víte, politická vyjednávání jsou věcí kompromisu, takže se můžeme dočkat ještě lecčeho.

Nezlobte se, ale možná jste si teď trochu naběhl, protože v předchozí odpovědi jste řekl, že ústava v případě jmenování nedává prezidentovi tolik prostoru. Teď jste řekl, že Andreje Babiše byste nejmenoval. To by bylo ohýbání ústavy, to by bylo to, co kritizujete na Miloši Zemanovi.
Mluvil jsem o situaci, kdybych byl prezidentem od prvního kola. Říkal jsem, že Andrej Babiš by ode mě od začátku slyšel, že trestně stíhaná osoba, a to není nic proti Andreji Babišovi, nemůže být premiérem tohoto státu, této vlády. Takto jsem to mínil.

Pokud někdo, zřejmě Andrej Babiš, půjde žádat poslance o důvěru své vládě, půjdete také, jak to dělá prezident Miloš Zeman, do Poslanecké sněmovny něco říct a vzkázat poslancům?
Nechci předjímat. Je docela možné, že bych do sněmovny zašel, ale v tuto chvíli bych nepředjímal.

Samozřejmě jsem myslela za podmínek, že byste byl prezidentem.
Rozumím.

Jak byste viděl řešení aktuální politické krize? Teď mě asi spíš zajímá názor profesora Drahoše, ne kandidáta na prezidenta.
Řešení bych viděl v tom, že by Andrej Babiš netrval na tom, že bude premiérem, a pokusil se dohodnout nějakou koaliční vládu. Myslím, že potenciál tam je. Ostatně ANO spolu s ČSSD a KDU-ČSL vládly v minulém období. Byla to koaliční vláda, která z mého pohledu fungovala docela rozumně.

Samozřejmě tam byly nějaké rozmíšky, ale to nechávám stranou. Takže bych sázel na to, že při odblokování situace tím, že by Andrej Babiš připustil, že za něj bude za hnutí ANO nominován někdo jiný, možná by se dala vytvořit koalice, která by získala důvěru Poslanecké sněmovny.

Příčí se vám menšinová vláda, nebo by vám nevadila?
Menšinová vláda není nic zakázaného nebo nemožného, ale beru to jako určité nouzové řešení. Jsem přesvědčen, že stabilní vláda by měla mít stabilní podporu v Poslanecké sněmovně. To je zcela jisté.

Preferovaná varianta prezidenta Miloše Zemana, tedy menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů či SPD. Co vy na to?
Tato varianta se mi nelíbí, není pro mě přijatelná.

Poslední věc v rámci politické krize a vyjednávání o vládě. Do jaké míry by měl stranám vadit trestně stíhaný premiér?
Strany to už deklarovaly. Celá řada parlamentních stran řekla, že trestně stíhaný premiér jim vadí. Řekl to dokonce i pan Tomio Okamura. Rezervovaný a odmítavý postoj chápu, své důvody jsem řekl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici zrušili karanténu kontaktům pacienta Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
09:01Aktualizovánopřed 2 mminutami

Je povinností srovnávat nacistické lži s dnešními, řekl Fiala v Terezíně

Je povinností současníků srovnávat nacistické lži a eufemismy s dnešními, varoval premiér Petr Fiala (ODS) na tryzně v Terezíně před propagandou. Při tradiční vzpomínkové akci Památníku Terezín k uctění obětí nacistické perzekuce dal za příklad rétoriku Kremlu v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Pietní akce se zúčastnili také prezident Petr Pavel, představitelé obou komor parlamentu, Ústavního soudu, ministerstev kultury či obrany.
10:53Aktualizovánopřed 43 mminutami

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 7 hhodinami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 17 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 19 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 22 hhodinami
Načítání...