Dozorčí rada VZP posvětila Horákův nákup akcií IZIP

Praha - Dozorčí rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) dnes schválila postup ředitele Pavla Horáka při nákupu akcií společnosti IZIP provozující elektronické zdravotní knížky. Poslanec Věcí veřejných Radim Vysloužil se postavil proti, protože v transakci vidí rizika, i tak měli zastánci obchodu převahu. Ke kontroverznímu nákupu, o kterém už týden referují média, si rada vyžádala další informace.

„Obávám se, že na prostudování všech dokumentů nebude čas,“ uvedl Vysloužil s tím, že definitivní slovo k nákupu akcií od švýcarského majitele bude muset správní rada říct k 24. nebo 25. listopadu. Zatím jsou akcie i peníze za ně v advokátní úschovně.

Horák slíbil provést do data, ke kterému se bude muset VZP s konečnou platností rozhodnout, audit společnosti IZIP. Dozorčí rada na něj dnes tlačila, aby výsledky prověrky dozorčí orgány pojišťovny dostaly k prostudování co nejdříve. „Jak jsem pochopil, audit teprve začíná, takže na jednání 24. října jeho výsledky zřejmě nebudou,“ konstatoval Vysloužil.

V pondělí Horák novinářům řekl, že navrhne správní radě pojišťovny, aby VZP převzala celý projekt elektronických zdravotních knížek IZIP. Možností podle něj je získat 100 procent akcií IZIP nebo převzít všechny aktivity. Podle Horáka pochybnosti kolem nového vlastníka 49 procent akcií projektu IZIP poškozují VZP. Pojišťovna ale prý má své zájmy smluvně ochráněny a nehrozí jí arbitráže.

Pavel Horák
Zdroj: ČT24

Po uzavření současného obchodu bude VZP vlastnit 51 procent akcií IZIP. Pět procent už měla, nyní dokupuje za milion 46 procent. Česká televize minulý týden uvedla, že zbývajících 49 procent vlastní neznámá švýcarská společnost eHI eHealth International. Měli je na ni převést zakladatelé projektu - eruoposlanci ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch. Zahraniční subjekt má prý zabránit tomu, aby se projekt zastavil. Zhruba tři pětiny z nyní pořizovaného podílu VZP získala od švýcarské firmy a zbytek od „fyzické osoby v ČR“.

Politici Horákovi vyčítají, že se tuto skutečnost dozvěděli až z médií, spekuluje se i o možném odvolání ředitele. Ten je nicméně přesvědčen, že i správní rada jeho postup nakonec posvětí.

Podle serveru iHNed.cz má švýcarská společnost vazby na Česko, a to prý na společnost Touzimsky Kapital AG. Tu si ve Švýcarsku zaregistroval bývalý tajemník šéfa Českých drah a dřívější liberecký zastupitel Jan Veverka, napsal server. Za projekt VZP vydala za deset let celkem 1,53 miliardy korun. Podle Horáka je i přes tyto výdaje projekt dobrý a peníze by se mohly vrátit díky úsporám. Životaschopnost systému mají prověřit pilotní projekty v Karlovarském kraji na Vysočině.