V lednu 1989 vstoupil do KSČ a od té doby se nikdy nestyděl za to, že je komunistou. Protože komunismus jako ideologie není nic zločinného, pouze někteří lidé tuto myšlenku dehonestovali – říká místopředseda KSČM Jiří Dolejš, který byl hostem Hyde Parku. Tématem páteční Devadesátky bylo vyrovnání se s minulostí.
Dolejš: Za komunismus se nestydím. Vadí mi, co se v jeho jménu dělo
Soudní procesy s aktéry totalitních režimů – to je velké téma, které znovu oživil aktuální případ bývalého dozorce v Osvětimi Reinholda Hanninga. V Česku někteří bývalí vysocí funkcionáři před soudem stanuli. Mezi nejznámější procesy patří ty s bývalým premiérem Lubomírem Štrougalem nebo prokurátorem Karlem Vašem. Oba trestu nakonec unikli.
A je zde i poměrně nedávný soud s poslankyní KSČM Martou Semelovou. Politička ho vyhrála i přesto, že okupaci z roku 1968 nazvala internacionální pomocí.
Komunistická minulost a vyrovnání
A právě vůbec existence KSČM jakožto náskupkyně po KSČ je podle historika a bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka největším problémem v českém vyrovnání se s komunistickou minulostí.
S tím ale Dolejš nesouhlasí. Podle něj prošla komunistická strana od revoluce výraznou změnou a je nyní důležitou představitelkou radikální levice v rámci demokratického režimu.
Že je ale KSČM skutečně nástupkyní po tehdejší komunistické straně Dolejš nepopírá a sám dodává, že dvě třetiny současných členů ještě nastupovaly do KSČ. „Počátkem devadesátých let existoval zákon o vracení majetku KSČ lidu – tento zákon tu část majetku, kterou tehdy společnost rozhodla, že KSČ nabyla nefér způsobem, vracela. Určitý ekonomický základ, který pocházel zejména z členských příspěvků, ten nám byl ponechán,“ dodává ke zděděnému majetku komunistický poslanec.
Soudy rozhodly a tečka
Před soudem stanula po roce 1989 řada komunistických funkcionářů včetně už zmiňovaného Štrougala a Vaše nebo například i prokurátorka z padesátých let Ludmila Brožová-Polednová. Její případ sice nebyl narozdíl od předchozích dvou promlčen, ale z vězení ji dostala milost prezidenta Václava Klause.
K soudním procesům bývalých komunistický funkcionářů se Dolejš nijak podrobněji vyjadřovat nechtěl. Soudy podle něj v řádně vedených procesech rozhodly, a tím to pro něj končí.
Podle advokáta Milana Schagerera je ale v takovém vyjádření jeden háček – řada těch případů totiž byla promlčena. „To projednání vůbec neproběhlo a trestný čin jako takový projednán nebyl,“ dodává Schagerer.