Dokonáno jest. Klaus nechal projít církevní restituce

Praha – Vydání církevního majetku už nestojí nic v cestě. Prezident Václav Klaus nechal projít zákon o církevních restitucích. Rozhodl se ho ale ponechat bez podpisu; podle vyjádření Hradu totiž nesouhlasí se zpracováním a podobou příslušného zákona, zároveň však nechce vládu Petra Nečase podrobovat dalším zkouškám, jež by představovalo jeho odmítavé stanovisko. ČSSD je z výsledku zklamaná a na zákon o restitucích hodlá podat ústavní stížnost.

„Jsem přesvědčen, že zákon v podobě, jak byl přijat, nastoluje nerovné podmínky v přístupu státu k otázce restitucí a nápravy křivd minulosti,“ uvedl v tiskovém prohlášení prezident Klaus s tím, že norma vytváří „reálná potenciální rizika závažného prolomení naší dosavadní restituční legislativy.“ Podle prezidenta se tak může stát, že s nárokem na vyrovnání přijdou další subjekty, jež se budou cítit restitučním zákonem poškozeny. Právě proto také odmítl pod normu, již vypracovala Nečasova vláda, přidat svůj podpis; zároveň ji ale nechtěl ani vetovat.

Klaus kritizoval i to, že se vyrovnání státu s církvemi týká i těch uskupení, jichž se komunistická moc nedotkla. Některé totiž vznikly až v posledních desetiletích. „To dokazuje, že zákon není restitucí, ale dotací církvím,“ uvedl prezident. Zároveň si posteskl, že od vládních představitelů nedostal dostatečné ubezpečení, že zákon nezpůsobí komplikace.

Jan Wintr, ústavní právník:

„Námitky shrnuté ve stanovisku prezidenta republiky jsou velmi závažné. Jak způsob schválení velmi těsnou většinou, přehlasování senátu, tak dlouhodobost řešení, finanční náročnost a použití odhadu církevního majetku, který je považován za nadsazený, jsou důležité politické argumenty, které by mohly svědčit, proč v této podobě tento zákon spíš neměl být přijat.“

Předloha, kterou vládní koalice protlačila ve sněmovně navzdory senátnímu vetu, podle Klause navíc přispěje k další politické polarizaci ve společnosti a může poškodit postavení církví.

Na druhé straně Klaus napsal, že příprava a přijetí zákona byly jedním z předem oznámených záměrů vládní koalice a že je předloha pro stabilitu kabinetu klíčová. „I proto nechci vrácením tohoto zákona Poslanecké sněmovně vyostřovat vztahy na politické scéně a vládu podrobovat dalším zkouškám,“ zdůvodnil Klaus to, že zákon sněmovně nevrátil.

Celé odůvodnění Klausova rozhodnutí čtěte na stránkách Pražského hradu.

Restituce stručně:

Církve by od státu měly podle zákona dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Musely by ale prokázat, že na něj mají nárok a že jim byl zabrán v době mezi únorovým nástupem komunistů v roce 1948 a 1. lednem 1990. Za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této sumě by se připočítávala inflace.

Stát naopak církvím postupně přestane hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardykorun ročně. Přechodné období majetkové odluky má trvat 17 let. První tři roky bude stát na platy duchovních a administrativy přispívat z rozpočtu plnou částkou, od čtvrtého roku se částka každoročně sníží o pět procent.

Koalice a církve: Děkujeme, je to historický moment

Vládní koalice je s uzavřením restituční kapitoly spokojena. Premiér Petr Nečas prezidentské rozhodnutí nechat zákon bez podpisu respektuje, majetkové narovnání církví je podle něj ale potřebné. Restituční zákon má dle Nečasových slov odblokovat rozvoj 1 200 měst a obcí po 20 letech nejistoty.

Ministr financí Miroslav Kalousek doplnil, že na tom stát z dlouhodobého hlediska získá, protože se postupně odbourá státní příspěvek na chod církví. „Daňoví poplatníci dnes platí provoz a platy duchovních ze svých prostředků, to ve střednědobém horizontu skončí a církve si budou hospodařit za své,“ uvedl ke schválení restitucí.

  • premiér Petr Nečas (ODS): „Narovnání vztahu státu s církvemi považuji za důležitý krok nejen z hlediska napravení historických křivd komunistického režimu, ale i k postupnému odbourání finanční závislosti církví na státu, což je v Evropě naprostá anomálie.“
  • ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09): „Toto je dějinný moment. To, že se významná část občanské společnosti, což církve nepochybně jsou, stane nezávislou na státní moci a bude mít svůj vliv na veřejný život, je tisíckrát důležitější než jakékoli argumenty pana prezidenta.“
  • arcibiskupský poradce Milan Badal: „Myslím, že to byl očekávaný krok a je dobře, že pan prezident zvolil svou cestu. To, že k zákonu měl výhrady, je jeho dlouhodobé stanovisko, zároveň chtěl umožnit, aby ta otázka už konečně byla vyřešena.“
  • tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus: „Hlavní je, že se to vyřešilo. Je zde morální rozměr, co bylo ukradeno, musí být vráceno. Politika je uměním možného, zákon je toho výrazem.“

Opozice: Jsme zklamaní, čekejte ústavní stížnost

Církevní restituce představovaly jablko sváru české politiky posledních dvaceti let. V tomto volebním období se je levicová opozice opakovaně snažila odmítnout, k čemuž využívala zejména převahu v horní komoře parlamentu. Ještě na poslední chvíli sociální demokracie apelovala na prezidenta Klause, aby restituce vetoval. KSČM potom po opětovném přijetí restitučního plánu v Poslanecké sněmovně pohrozila, že celý akt napadne u Ústavního soudu.

I k dnešnímu kroku Václava Klause se proto opozice staví kriticky, označuje jej za alibistické uhnutí před problémem a zklamání. Soudí, že církve se nyní budou zabývat podnikáním s nově nabytým majetkem na úkor charitativní činnosti, na kterou budou mít méně času.

  • předseda ČSSD Bohuslav Sobotka: „Jsme zklamáni z toho, že prezident republiky nevyužil této možnosti zatáhnout za záchrannou brzdu a vrátit zákon k novému hlasování v Poslanecké sněmovně.“
  • místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek: „Je to taková česká svéráznost, že máme prezidenta, který nedělá to, co má, a když stojí před problémem, tak se mu vyhne, místo aby řekl názor.“
  • předseda KSČM Vojtěch Filip: „Veřejně na Žofínském fóru prohlásil, že tento zákon nepodepíše, že nesouhlasí s textem zákona. Tím, že zákon sice nepodepsal, ale nevrátil ho Poslanecké sněmovně, se přiřadil ke stoupencům neskutečné obdoby pobělohorské rekatolizace.“

ČSSD chce připravit ústavní stížnost, kterou bude schopna podat ve chvíli, kdy tento restituční zákon vyjde ve sbírce. Ve stížnosti se zaměří na údajné porušení jednacího řádu při schvalování zákona ve sněmovně, nerovný přístup k restitucím, který prý církve oproti ostatním restituentům zvýhodňuje při vypočítávání náhrad za majetek, jež nelze vrátit, a také na to, že náhrady mají dostat i církve, které o žádný majetek za komunismu nepřišly. Obdobně hovoří i KSČM a i ona chce podat ústavní stížnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 6 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 6 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 7 hhodinami

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...