Do Prahy přiletěl americký viceprezident Joe Biden

Praha - Do Prahy dnes z Rumunska přiletěl americký viceprezident Joe Biden. Na ruzyňské letiště jeho Air Force 2 dosedl krátce po 19. hodině. Dnešní večer by měl Biden mít pouze soukromý program, politická jednání ho čekají až v pátek. Poté, co Spojené státy odstoupily od záměru postavit na českém území protiraketový radar, by měl Biden ujišťovat o tom, že na česko-amerických spojeneckých vztazích se nic nemění.

Bidena v pátek přijmou prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer a také ho čeká setkání se zástupci politického, obchodního a společenského života v pražské rezidenci amerického velvyslance. Bývalý český prezident Václav Havel od amerického viceprezidenta Josepha Bidena čeká ujištění, že USA „o nás mají zájem, že nás někdo jiný nevytlačil z amerického zorného pole“.

Každý z politiků si od rozhovorů slibuje něco jiného. „Samozřejmě se budeme bavit o možnostech zapojení České republiky do toho systému, bude to rámcová debata a samozřejmě budeme chtít potom znát stále větší detaily,“ uvedl premiér Jan Fischer. „Já si od toho nic zvláštního neslibuji, spíše uklidnění situace, protože ten způsob a i doba, ve které nám bylo oznámeno, že se Američané dále neparticipují na projektu protiraketové obrany, nám trochu připomněl časy dávno minulé,“ uvedl naopak šéf ODS Mirek Topolánek. O revizi zahraniční politiky USA se chce více dozvědět také předseda socialistů Jiří Paroubek.

Ekonomické plány Američanů - Temelín i Gripeny

Vedle protiraketových plánů by Biden měl také informovat o zájmu americké firmy Westinghouse účastnit se projektu dostavby jaderné elektrárny Temelín. Biden zřejmě bude také sondovat, jaké má úmysly česká armáda s nadzvukovými stíhačkami Gripen od britsko-švédského konsorcia BAE Systems/Saab a zda by v budoucnu neměla zájem o americké stroje. Naopak českou stranu by mohl zajímat americký plán zavést poplatek za internetovou registraci ESTA pro cesty do USA.

Češi chtějí využít návštěvy Bidena také k jednání o možnosti nákupu podílu v transalpském ropovodu TAL, o což se vláda snaží bez úspěchu už několik let. V ropovodu, který přivádí černé zlato z italského Terstu, má totiž šestnáctiprocentní podíl americký petrolejářský gigant ExxonMobil, od kterého by Češi část chtěli koupit. A právě podpora administrativy prezidenta Obamy by Česku vylepšila vyjednávací podmínky. Na znovuotevření rozhovorů o prodeji podílu v TAL je vhodná doba i kvůli zájmu firmy Westinghouse podílet se na dostavbě Temelína.

Biden přijíždí půl roku po Obamovi, stejně jako tehdy americké velvyslanectví v Praze nemá nového velvyslance. V poslední době se neoficiálně mluvilo o tom, že by to mohl být americký podnikatel a miliardář Marc Nathanson. Místo velvyslance v Praze je volné od ledna. Republikán Richard Graber odjel poté, co se ve Spojených státech vyměnila administrativa. I Bidenovu návštěvu budou doprovázet bezpečnostní opatření, která ovšem nebudou tak přísná jako v případě Obamy. V pátek bude od 9:00 do 13:00 uzavřen prostor kolem Úřadu vlády, křižovatka na Klárově, ulice U Bruských kasáren a oblast u Čechova mostu. Vjezd do těchto prostor ani parkování vozidel nebude povoleno. Do uzavřeného prostoru budou moci jít po kontrole pouze vybraní zaměstnanci a akreditovaní novináři.

JAS-39 Gripen
Zdroj: ČT24, ČT24
Vydáno pod