Do letošního průvodu za legalizaci marihuany vyrazily tisíce lidí

Praha - Kolem 8 000 lidí se dnes zapojilo v centru Prahy do pochodu za legalizaci konopí, za pořadatele to uvedl předseda občanského sdružení Legalizace.cz Robert Veverka. Průvod se za hudebního doprovodu vydal z Karlova náměstí přes Václavské náměstí a Vinohradskou ulicí do žižkovského parku Parukářka, kde se počet účastníků happeningu ještě rozrostl. Na akci dohlížely desítky policistů, pochod se však obešel bez vážnějšího incidentu. Policisté ale uzavřeli dva stánky v parku na Parukářce.

Dnešní akce je součástí celosvětové kampaně Million Marihuana March. V Praze se uskutečnil 17. ročník. „Ten zájem účastníků každým rokem vzrůstá, což je podporující. Hlavním požadavkem celosvětové demonstrace je legalizace pěstování a držení konopí pro vlastní potřebu,“ uvedl Veverka.  

Letos sdružení také upozornilo na nedořešenou legislativu kolem léčebného konopí a loňský zásah proti majitelům growshopů. „Policie zlikvidovala poměrně velké množství legálních podnikatelů, kteří nepáchali žádnou trestnou činnost,“ prohlásil Veverka. Kvůli growshopům však policisté zasahovali i dnes na Parukářce, kde nechali zavřít dva stánky. „Je tam podezření z trestného činu šíření toxikomanie,“ vysvětloval mluvčí pražské policie Jan Daněk. Podle něj byly stánky a zboží v nich zadokumentovány a ví se, komu patřily. O tom, zda bude někdo trestně stíhán, se teprve bude rozhodovat.    

Policie se svými doporučeními opírá o nález Nejvyššího soudu. Ucelená nabídka věcí pro pěstování marihuany rovná se trestný čin šíření toxikomanie. „Byla jim dána rada, co prodávat mohou a co už by prodávat neměli. S tím, že někteří stánkaři se podle toho zařídili,“ dodal policejní mluvčí. „Podle policie tady můžeme prodávat konopná semínka, ale nesmíme k tomu mít popisek a fotku květu,“ vysvětluje prodavačka Helena Festinová. 

Události: Policie zavřela na Parukářce dva stánky (zdroj: ČT24)

Pochod se obešel bez komplikací

Účastníci akce většinou nepůsobí v okolí průvodu a happeningu velké problémy. Dnes museli policisté podle mluvčího Jana Daňka řešit dvě podezření z přestupku, která se týkala držení několika gramů marihuany. Majitelé drogy byli podle něj převezeni na policejní služebnu, kde s nimi byl přestupek vyřešen.  

Demonstrující se začali scházet na Karlově náměstí už před polednem, s sebou měli transparenty podporující legalizaci marihuany. Velká část z nich se kromě kouření konopí posilňovala také pivem či vínem. V čele průvodu byl vůz s hudební aparaturou, který udával tempo pochodu a roztancoval velkou část protestujících. Účastníci pochodu byli převážně mladí lidé, kteří v ulicích Prahy občas také pískali na píšťalky. Zvědaví turisté a kolemjdoucí si průvod fotili a natáčeli na videokamery.  

Počet účastníků pochodu se postupně rozrůstal. Na trasu z Karlova náměstí vyrazilo několik stovek lidí, na Václavském náměstí jich byly podle odhadů už 2 000. Průvod pak pokračoval Vinohradskou ulicí k náměstí Jiřího z Poděbrad, odtud pak k Olšanskému náměstí a na Parukářku, kde se začaly střídat kapely, které podpořily happening. Diskutovat přišli i někteří kandidáti do eurovoleb. Pořadatelé připravili i program pro děti, trh či přednášky. V noci bude akce pokračovat v pražských klubech.  

Loni prošlo metropolí kolem 7 000 zastánců legalizace marihuany. Akce se obešla bez vážnějšího incidentu, policie zadržela kvůli drogám sedm lidí.