Diplomacie spustila internetovou registraci pro dlouhodobá víza

Praha - Ministerstvo zahraničí spustilo nový systém registrace a vydávání víz cizincům. Systém Visapoint pro 16 zemí bude sloužit k registraci cizinců k podání žádosti o vízum nad 90 dnů či žádostem o povolení dlouhodobého pobytu v Česku na zastupitelských úřadech ČR. Žadatelé z Keni, Ukrajiny, Moldavska, Vietnamu a některých dalších zemí budou muset navíc ode dneška nově předkládat lékařské potvrzení o tom, že nemají tuberkulózu, syfilis a že nejsou HIV pozitivní. Cesta k vízům má být zároveň kratší a průhlednější.

Nový systém nahradí všechna dosud fungující telefonická centra na velvyslanectvích, přes která se žadatelé objednávají. Nové internetové podání žádosti má proces vydávání víz hlavně zpřehlednit, zajistit rovný přístup a snížit riziko možné korupce mezi zprostředkovateli. „Systém je rozsekvencován na několik kroků, který každý dělá někdo jiný. Jakýkoliv vstup do elektronického systému zanechává otisk, čili vy můžete dohledat v kterýkoliv okamžik, co se s žádostí děje a kdo a jakým způsobem ji zpracoval,“ řekl ČT ministr zahraničí Jan Kohout.

Česká diplomacie byla v minulosti terčem kritiky kvůli tomu, jakým způsobem získávali pracovní víza zájemci například ve Vietnamu. Šanci měl údajně jen ten, kdo zprostředkovatelským agenturám dal vysoký úplatek. Podle ministerstva ovšem za tyto praktiky mohli výhradně vietnamští prostředníci. Ministerstvo vnitra uvádělo, že Vietnamci předkládali padělané dokumenty a v Česku zneužívali pobyt.

Reportáž Tomáše Vlacha (zdroj: ČT24)

„Zprostředkovatelská firma stojí až deset tisíc dolarů“

„Aby dostali víza, musí zaplatit nějakou zprostředkovatelskou firmu. Slyšeli jsme, že za osm tisíc až deset tisíc dolarů,“ uvádí Tran Quang Hung, místopředseda Svazu Vietnamců v ČR. „Pořadí, v jakém žadatelé přicházejí k vízovému okénku, to je mimo naši dispozici, probíhá to někdy chaoticky, někdy živelně,“ tvrdí Michal Král, český velvyslanec ve Vietnamu.

Česká ambasáda ve Vietnamu za poslední dva roky vydala 14 094 víz pro Vietnamce za účelem podnikání, tedy novodobým stánkařům, kteří neumí česky a nejsou ničím vyučení, říká Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti. „Nikdy jsme nedospěli k závěru, že by došlo k nestandardnímu nebo korupčnímu chování na těchto úsecích,“ uvedl ministr Kohout.

Právě v Hanoji byl zahájen pilotní projekt registrace po internetu, který se podle českého zastupitelského úřadu osvědčil. V první etapě bude systém spuštěn v Číně, Mongolsku, Thajsku, Kazachstánu a Uzbekistánu. Následovat budou ve druhé etapě Ukrajina, Gruzie, Bělorusko a později i další státy. Ministerstvo prý nový systém zavádí kvůli většímu pohodlí žadatelů o víza.

Vietnamská komunita
Zdroj: ČT24, ČT24
Vydáno pod