Další trest za metanol. Prodejce ze Žďárska dostal tři roky

Žďár nad Sázavou - Soud ve Žďáru nad Sázavou vynesl další rozsudek v takzvané metanolové kauze. Sedmatřicetiletého Miloše Straku poslal na tři roky a čtyři měsíce do vězení. Muž prodával jedovatý alkohol, po jehož požití zemřel člověk. Strakovi hrozil podle soudkyně trest vězení od dvou do osmi let. Rozsudek není pravomocný.

Straka podle obžaloby v únoru prodal dvě balení po patnácti lahvích vodky o objemu 0,42 litru. Jednu z lahví, ve kterých později rozbory prokázaly velké množství metanolu, pak u svého známého konzumoval osmapadesátiletý Pavel Hladík z Moravce na Žďársku. Straka od začátku popíral, že by úmyslně prodával závadný alkohol. Navíc ho údajně sám i se svou rodinou požíval. Obhájce proto navrhoval zproštění obžaloby a Strakovo propuštění z vazby. Podle něj se navíc nepodařilo jednoznačně prokázat, že jedovatý alkohol pocházel právě od Straky.

Kriminalisté ale při domovní prohlídce u Straky našli množství alkoholu v lahvích a barelech. „Nejméně 115 plastových kanystrů o objemu šest litrů obsahujících nápoj Vodka jemná, 64 plastových kanystrů o objemu šest litrů obsahujících nápoj Tuzemák a 660 skleněných lahví o objemu 0,42 litru Vodka jemná s deklarovaným obsahem alkoholu 40 procent a s deklarovaným výrobcem Likérka Drak,“ stojí v obžalobě. Právě lihoviny Likérky Drak se nechvalně proslavily v metanolové kauze.

Soudkyně: Musel si být vědom, že prodává závadný alkohol

Podle soudkyně Ilony Moučkové si Straka po kontrolách státní zemědělské a potravinářské inspekce a celníků musel být vědom, že prodává závadný alkohol, který v rozporu s předpisy nenechal zlikvidovat. „Navíc v té době už naplno probíhala takzvaná metanolová aféra, o které se široce mluvilo v médiích,“ dodala. Podle dřívější výpovědi jednoho z celníků byly navíc při kontrolách u Straky už několikrát v minulosti zjištěny nesrovnalosti a porušení zákona zejména v dokumentaci o původu alkoholu.

Soudkyně nicméně dodala, že se skutečně nepodařilo jednoznačně prokázat přímou souvislost mezi jednáním obžalovaného a úmrtím osmapadesátiletého Hladíka. Proto se jeho čin posuzoval podle jiného paragrafu, jinak by Strakovi hrozil trest v rozmezí tří až deseti let. „Není jisté, zda muž zemřel po požití alkoholu, který získal právě od obžalovaného,“ uvedla Moučková. Zároveň zamítla žádost Strakova obhájce na propuštění z vazby.

Aféra kolem ilegální výroby lihovin, které obsahují jedovatý metylalkohol, vypukla v Česku začátkem září 2012. Zemřelo pět desítek lidí, poškozených je asi 140, mnozí mají těžké zdravotní následky. V aféře je několik desítek obžalovaných.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Třináct obviněných v kauze fotbalové korupce se přiznalo, uvedl Radiožurnál

Záložník Karviné Samuel Šigut a dalších dvanáct obviněných v moravskoslezské části korupční kauzy ve fotbale se policii přiznali ke zmanipulování zápasů a přijetí nebo dávání úplatků, uvedl Radiožurnál s odkazem na informace z policejních dokumentů. Obvinění se vyjádřit odmítli.
10:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Feri u soudu znovu odmítl obžalobu ze znásilnění

Bývalý poslanec Dominik Feri u Obvodního soudu pro Prahu 3 znovu odmítl obžalobu ze znásilnění. Muž je obžalovaný z toho, že si v roce 2015 při styku s tehdy sedmnáctiletou dívkou sundal kondom, i když s tím nesouhlasila. Skutek se podle Feriho nemohl odehrát tak, jak tvrdí poškozená žena. Zároveň odmítl, že by si při styku s ní někdy prezervativ sundal. Soud se případem začal zabývat v březnu, není vyloučené, že by v pondělí mohly zaznít závěrečné řeči.
10:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoTrump nerespektuje právní stát, řekl Fischer. Svoboda hájí sílu demokracie

„Demokracie je silná, když má osobnosti, které respektují právní stát. (...) Americký prezident Donald Trump nerespektuje právní stát, vyhrožuje soudcům, napadá novináře a porušuje některé zákony,“ uvedl v Duelu ČT24 předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (za ODS a TOP 09). „Chování prezidenta USA Donalda Trumpa také není můj šálek, ale to bychom měli americkou demokracii za hodně slabou, pokud bychom se obávali, že by jedna administrativa Donalda Trumpa tuto demokracii zničila,“ uvedl exministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Tématem Duelu ČT24 bylo také setkání čínského a amerického prezidenta, Benešovy dekrety a spor prezidenta Petra Pavla a premiéra Andreje Babiše (ANO) o účast na summitu NATO. Pořadem provázel Jiří Václavek.
před 3 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů týdne probrali návštěvu Trumpa v Číně

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o setkání amerického a čínského prezidenta, nákaze hantavirem, fanouškovských nepokojích na fotbale a navrácení lebky svaté Zdislavy z Lemberka. Pozvání přijali komentátor webu Seznam Zprávy Jindřich Šídlo, spisovatel a scenárista Radek John, biochemik Jan Konvalinka, šéfredaktor Aktuálně.cz Matyáš Zrno a redaktorka Deníku N Zdislava Pokorná. Pořadem provázela Jana Fabiánová.
před 3 hhodinami

Od kapříků k litrům vína. Nová zjištění ukazují, jak se ovlivňovaly fotbalové zápasy

Víno, to byl krycí název pro úplatky a platby za sázky ve fotbalové kauze, kterou od března vyšetřují kriminalisté. Nová zjištění ČT ukazují, jak přesně fungovala organizovaná skupina, která v českém fotbale manipulovala zápasy. V současné době je stíháno 32 lidí. Dlouhodobě se rozplétání korupční aféry věnují Reportéři ČT, kteří na červen připravují rozsáhlý materiál.
před 5 hhodinami

MHD mají některá města zdarma, nově to zavedou i Klatovy

Autobusy městské hromadné dopravy v Klatovech budou od července vozit všechny cestující zdarma. Radnice chystá optimalizaci veřejné dopravy a chce ji především zrychlit. Dosud si pasažéři kupovali jízdenku přímo u řidiče, což vzhledem k počtu zastávek přinášelo značné zdržení. MHD zdarma zavedly v minulosti například Frýdek-Místek, Valašské Meziříčí nebo Kolín. Většina velkých měst ji nabízí jen určitým skupinám obyvatel, nejčastěji seniorům a dětem.
před 5 hhodinami

VideoKonflikt na Blízkém východě zdražuje plastové obalové materiály

Plastové obaly prudce zdražily kvůli situaci na Blízkém východě. Navíc se nemají jak dostat do Evropy. Tyto obalové materiály vznikají z ropy, jejíž cena od začátku konfliktu prudce stoupla. Došlo také k přerušení dodavatelských řetězců mezi Blízkým východem a Evropou, která není zcela soběstačná z hlediska výroby, ať už jde o polyethylen, či polypropylen, jež se především používají pro obalové materiály. Některé firmy proto už začaly používat alternativy k plastům, kvůli úsporám i ekologii. Úplné nahrazení ale v nejbližší době zatím reálné není. A tak se na dodávky například oblíbené strečové fólie čeká mnohem déle než dříve.
před 15 hhodinami

ŘSD i Správa železnic chtějí příští rok o miliardy víc

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železnic chtějí pro rok 2027 víc finančních prostředků než letos, aby mohly pokračovat v klíčových stavbách a pustit se i do nových projektů. Tuzemská dálniční síť by se měla v příštím roce rozšířit o třicet až pětatřicet nových kilometrů. Letos ŘSD plánuje zprovoznit téměř čtyřicet kilometrů hlavních dopravních tepen a dalších jednadvacet kilometrů silnic první třídy.
před 16 hhodinami
Načítání...