Další pnutí kolem ÚSTR. Kavalírová žádá rezignaci části rady

Praha – Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová vyzvala k rezignaci část radních z Ústavu pro studium totalitních režimů, kteří loni v dubnu odvolali z čela instituce jejího ředitele Daniele Hermana. Předsedkyně rady i ředitel Ústavu své kolegy hájí. Na stranu Kavalírové se naopak připojili odboráři.

Rada ústavu, jejíž členy vybírá Senát, schvaluje jeho vnitřní předpisy a plán činnosti, především potom volí a odvolává ředitele instituce. Tuto pravomoc využila loni v dubnu, kdy odvolala z funkce Hermana - kvůli tomu, že nebyla spokojena s jeho prací. Argumentovala řadou nedostatků, posledním důvodem měla být jeho pracovní cesta do USA, která prý nepřinesla žádný vklad. Ministr je přesvědčen o tom, že za jeho odchodem z čela ústavu byl politicky motivovaný puč, což radě vyčítali také její kritici.

Případ skončil před soudem, který na začátku minulého měsíce označil Hermanův nucený odchod za protiprávní. Rozsudek není pravomocný (více zde). Kavalírová, která v minulosti radě předsedala (v současnosti je její řadovou členkou), ve výzvě odkazuje právě na soudní verdikt. „Domnívám se, že činnost mých kolegů je v rozporu s posláním ústavu,“ prohlásila. Proto je požádala, aby „zvážili své setrvání v radě ústavu“.

Kavalírová poukazovala také na to, že po Hermanově odvolání vědecká rada ústavu (poradní sbor ředitele) na protest proti tomuto kroku rezignovala a že v nové je pět bývalých členů KSČ. S tím ovšem polemizuje současný šéf ÚSTR Zdeněk Hazdra. „Je to potřeba dát do souvislosti. Týkalo se to Viléma Prečana nebo Petra Pitharta. To jsou lidé, kteří byli v KSČ, ale nikdo o jejich erudici a přínosu nemůže pochybovat,“ upozorňuje.

Šéf ÚSTR: Není důvod k tomu, aby rada rezignovala

Současná šéfka rady Emilie Benešová odvolání Hermana hájí jako logický krok, neboť se k obměněné radě stavěl stejně jako další členové bývalého vedení „s neochotou a nepřátelsky“. Uvedla, že cílem nového vedení bylo, aby ústav začal fungovat jako řádný orgán státní správy a stal se uznávaným vědeckým pracovištěm. „Práce v ústavu se rozhodně nezastavila, ústav se neocitl v mezinárodní izolaci a digitalizace archivních dokumentů se nezastavily,“ uvedla Benešová k některým námitkám.

Distanc k výhradám Kavalírové drží i ředitel Hazdra. „Na tuto výzvu by měli reagovat radní,“ uvádí. „Nespatřuji žádný důvod k tomu, aby stávající rada rezignovala. Nedopustila se žádného protiprávního jednání, byť z toho bývá osočována, a to, že rada využívá právo volby ředitele, je naprosto legitimní.“

Na stranu Kavalírové se naopak přidali odboráři, kteří rovněž požadují rezignaci rady. Předsedkyně jedné z odborových organizací ÚSTR Hana Kmetíková vytýkala vedení ústavu výpovědi dalším řadovým zaměstnancům nebo klientelistický přístup při náboru pracovníků ústavu bez výběrového řízení. Pro výměnu rady ústavu se vyslovil i bývalý předseda vědecké rady ústavu Adrian Portmann a člen této rady Vilém Prečan. Podle něj současná rada ÚSTR není schopna reformovat ústav žádoucím směrem.

Úkolem ÚSTR je podle zákona zkoumání a nestranné hodnocení doby nesvobody (1938–1945) a komunistické totalitní moci (1948–1989). Součástí ústavu je Archiv bezpečnostních složek, jenž zpřístupňuje a zveřejňuje dokumenty a archiválie týkající se bezpečnostních složek. Činnost ústavu provázejí pře politiků i zaměstnanců už od doby před jeho vznikem v roce 2008. Zejména levicoví zákonodárci ústav označovali za zbytečnou instituci, umožňující politické ovlivňování výkladu dějin. Pravice naopak vznik ústavu prosazovala.

9 minut
Šéf ÚSTR: Čím méně politického vlivu, tím lépe
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 3 hhodinami

MotoGP čelilo náporu fanoušků. Kolony se tvořily i při odjezdu

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala, stála i D1 a problém byl i s parkováním. V okolí okruhu parkovalo podle policie téměř devět tisíc vozidel a návštěvnost tak výrazně překonala páteční čísla. Dopravní komplikace doprovázely i odjezd a policisté je čekají i v neděli, a proto vyzývají návštěvníky, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív nebo využili MHD. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 9 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 15 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
před 15 hhodinami

Málo ryb v moři nebo spláchnuté brýle. Cestovní kanceláře řeší kuriózní stížnosti na zájezdy

Spláchnuté sluneční brýle, málo ryb v moři nebo černoši na pláži v Africe. České cestovní kanceláře už obdržely první reklamace letních dovolených. Jak ale upozorňuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), dvě třetiny stížností jsou neoprávněných. Mezi nimi jsou i ty kuriózní. Cestovní kanceláře upozorňují, že problémy by měli lidé řešit už na místě během dovolené.
před 17 hhodinami

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
před 18 hhodinami

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025
Načítání...