CVVM: Volby by vyhrála ČSSD, ODS si polepšila

Praha - Volby do sněmovny by v lednu vyhráli sociální demokraté, stejně jako v prosinci by získali 34 procent hlasů. Druhá ODS si však za poslední měsíc o pět procentních bodů polepšila, nyní by získala 23,5 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podpora třetí TOP 09 i čtvrtých komunistů klesla, polepšily si vládní Věci veřejné, na sněmovnu by ale nedosáhly.

TOP 09 by v lednu volilo 17,5 procenta lidí, což je o 2,5 procentního bodu méně než před měsícem. KSČM si pohoršila dokonce o 4,5 procentního bodu, nyní by získala 12,5 procenta odevzdaných hlasů. Žádná z dalších stran by se v současné době do sněmovny nedostala. KDU-ČSL by volilo 4,5 procenta lidí, Věci veřejné by získaly čtyři procenta hlasů, což je ale proti prosinci nárůst o 2,5 procenta. Zelení by ve volbách skončili s dvouapůlprocentním výsledkem.

Statistická chyba se pohybuje kolem 1,5 procenta u menších stran, u větších stran kolem 2,5 procenta. Voleb by se nyní zúčastnilo zhruba 60 procent dotázaných, kteří mají volební právo. Volební účast by tedy byla o něco nižší, než u parlamentních voleb v květnu 2010, kdy k urnám přišlo 62,5 procenta lidí.

Volební model CVVM vychází ze stranických preferencí, ale zahrnuje právě pouze ty dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu. Kromě toho CVVM zveřejnilo i stranické preference, které představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám. Nelze je tedy zaměňovat s předpovědí reálného volebního chování.

I podle preferencí mají největší podporu sociální demokraté, a to 23 procent. Občanští demokraté skončili na druhém místě se čtrnáctiprocentním ziskem, TOP 09 podporuje 9,5 procenta lidí, KSČM o půl procentního bodu méně. Věci veřejné mají sympatie 2,5 procenta dotázaných.

CVVM provedlo průzkum ve dnech 9. až 16. ledna a zúčastnilo se ho 1 090 lidí starších 15 let.