Češi unesení v Libanonu budou od státu znovu požadovat odškodné ve výši 40 milionů korun. To jim v lednu zamítl Obvodní soud pro Prahu 1. Čtyři unesení muži se proti rozsudku odvolali. V žalobě tvrdili, že Česká republika v jejich případu selhala a mohla únosu zabránit. Česká televize informaci zjistila z justiční databáze.
Čtyřicetimilionovým odškodným pro Čechy unesené v Libanonu se bude znovu zabývat soud
Informaci potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1. „Čtyři žalobci podali blanketní odvolání, které dodatečně odůvodní,“ řekla Alena Novotná. Případem se tedy bude zabývat Městský soud v Praze. Žalobu podali čtyři z pěti unesených Čechů: advokát Jan Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Švarc všechny ostatní v případu zastupuje.
V žalobě napadli způsob, jakým ministerstva financí, vnitra, spravedlnosti a zahraničí nebo orgány pod ně spadající rozhodly v jejich případě. Nesouhlasili s rozhodnutím, podle kterého jednotlivá ministerstva zamítla jejich žádost o odškodnění ve výši 40 milionů korun. Z pětice unesených nepožadoval odškodnění jen vojenský zpravodajec Martin Psík.
Libanonská policie našla auto pětice mužů 18. července 2015 v údolí Bikáa nedaleko syrských hranic. Později potvrdila totožnost unesených. V zajetí byli 199 dní.
Propojené případy
Libanonská média tehdy upozornila na souvislost únosu s případem trojice údajných spolupracovníků teroristů, kterou v dubnu 2014 zadrželi v Praze a která čekala na vydání do USA. Tu tvořili Libanonec s ukrajinským pasem Alí Fajád, jehož zastupoval jeden z unesených, Faouzi Jaber z Pobřeží slonoviny a Chálid Marabí, státní příslušník Pobřeží slonoviny a Libanonu.
Pětice Čechů podle informací některých médií padla do léčky připravené libanonskou tajnou službou, která chtěla dostat z Česka svého pracovníka Alího Fajáda. To se nakonec skutečně stalo.