Co přejí České republice v příštím roce kandidáti na Hrad? Podívejte se na krátké vzkazy

Nahrávám video
První kolo prezidentských voleb proběhne 12. a 13. ledna
Zdroj: ČT24

Kromě Vánočního poselství prezidenta Miloše Zemana přináší Česká televize krátké vzkazy pro rok 2018 i od ostatních kandidátů na Hrad. Ti mluvili hlavně o potřebě stabilní většinové vlády, o růstu životní úrovně, investicích do vzdělání nebo o sebevědomé zahraniční politice. První kolo prezidentských voleb odstartuje už za 17 dní.

Podobně jako prezident Zeman nastínili i další kandidáti, co považují v příštím roce za nejdůležitější: „Měl by to být rok, ve kterém Česká republika ukáže, že má zájem o vzdělávání, o reformu penzí, zdravotnictví. Že se tím opravdu naši politici začnou vážně zabývat,“ uvedl Jiří Drahoš.

Část prezidentských kandidátů zdůrazňuje své zahraničně-politické priority. Právě v diplomacii a obranné politice má přitom prezident důležité pravomoci. Je vrchním velitelem ozbrojených sil, zastupuje stát navenek a jmenuje třeba i velvyslance.

„Důležité věci se připravují už dnes. Čeká nás relativně brzy předsednictví v Radě evropské unie, musíme si vyjasnit priority, semknout síly,“ upozorňuje Pavel Fischer.

„Doufám, že se nerozpadne Evropská unie tím, že budou tlačit na to, aby měly jednotlivé státy ještě méně svobody než teď,“ varuje další z kandidátů Petr Hannig.

Všichni protikandidáti Miloše Zemana podotýkají, že právě příští rok oslaví země 100. výročí svého založení. A vyzývají k návratu k prvorepublikovým hodnotám. „Abychom si uvědomili, na čem byla naše republika založená: že to byla republika, která byla založená na demokracii, humanitě a na respektu vůči druhému,“ apeluje Marek Hilšer.

„Naše země bude silná. Věřím, že až se sejdeme za rok, že budeme trochu bohatší, ještě trochu spokojenější, snad trochu vzdělanější a také trochu šťastnější,“ uvedl Michal Horáček.

„Věřím, že oslavíme 100 let naší státnosti velmi důstojně. A přál bych si, abychom začali těch nových 100 let státnosti tak, abychom se jich dočkali jako suverénní samostatný stát,“ dodává Jiří Hynek.

Pro všechny uchazeče o Hrad je také důležitá nízká nezaměstnanost, pokračování ekonomického růstu a zvyšování životní úrovně. „Aby ten rok proběhl v klidu, bez nějakých konfliktů, a aby i ekonomika fungovala tak, jako funguje teď,“ přeje si Vratislav Kulhánek.

„ Přál bych si, aby se lidé méně hádali, aby politici na sebe nebyli tak zlí, aby Česká republika byla ještě bohatší než v tom roce 2017 a aby se to promítlo do životní úrovně lidí,“ uzavírá sérii vzkazů Mirek Topolánek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pro Paměť národa se poběží v devatenácti městech, nově v Mimoni, Rtyni a Vimperku

Do Běhu pro Paměť národa se letos v květnu zapojí devatenáct měst. Nově jsou to města Mimoň, Vimperk a Rtyně v Podkrkonoší. České televizi to řekla mluvčí Paměti národa Alžběta Chrobáková. Nejvíc lidí běží tradičně v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Benefiční akce připomíná památku a osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, odbojářů, disidentů nebo bojovníků za svobodu.
před 27 mminutami

Čtyři generace Evropanů ukázaly, kdo tíhne k autoritářům

Starší generace tíhnou mnohem častěji k autoritářským lídrům. Postoj k nim ovlivňují i zkušenosti z totalitních režimů. Přispívá k tomu také pocit věkové diskriminace, který nejstarší generace sdílí s tou nejmladší. Zjistili to vědci při zkoumání čtyř generací Evropanů. Výsledky v Senátu představila Klára Plecitá ze sociologického ústavu Akademie věd.
před 4 hhodinami

VideoBabiš lavíruje ohledně závazku zvyšovat rozpočet na obranu

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek nepotvrdil, že jeho vláda chce do roku 2035 směřovat k naplnění závazku postupně zvyšovat obranné a související infrastrukturní výdaje až na pět procent HDP. Ve čtvrtek, po jednání s šéfem NATO Markem Ruttem, přitom řekl, že Česko udělá vše pro splnění závazku. Rutte upozornil, že růst těchto výdajů ze strany spojenců je klíčový. Poslanci už v dubnu 2023 schválili zákon, podle kterého má stát každý rok dávat na obranu aspoň dvě procenta HDP, vláda však letos plánuje poslat na čistě vojenské výdaje o téměř 0,3 procenta HDP méně. Dvou procent vláda dosáhne jen díky bezmála dvaceti miliardám investovaných do dopravních staveb. Podíl čistě vojenských výdajů na HDP proto letos mírně klesne, což kritizuje sněmovní opozice. Babiš už oznámil, že kabinet plánuje zvýšit výdaje na obranu v příštím roce. O přesné částce se má rozhodnout v září při jednání o státním rozpočtu.
před 14 hhodinami

VideoPřed pěti lety vyšla najevo ruská stopa ve Vrběticích

Před pěti lety došlo k vyostření diplomatických vztahů mezi Českem a Ruskem – odstartovalo ho oznámení o zapojení agentů GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. Protože Moskva při vyšetřování nespolupracovala, musela česká policie kauzu odložit. Důkazy ale podle ní jasně ukázaly na záškodnickou operaci vojenské rozvědky. Česko vyhostilo osmnáct pracovníků ruské ambasády, které označilo za agenty tajných služeb. Výzvu k náhradě škody Rusové odmítli.
před 15 hhodinami

Regulovaný prodej kratomu funguje, míní národní protidrogový koordinátor

Licencované obchody a e-shopy, které mohou regulovaně prodávat kratom, fungují v Česku dobře, prohlásil po pátečním jednání rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky národní protidrogový koordinátor Pavel Bém. Považuje to za argument proti případnému zákazu této psychomodulační látky. Podle Béma se vede diskuse také o návrhu, že by se prodejné látky s nízkým rizikem daly koupit ve specializovaných prodejnách až od 21 let. Debatuje se i o nastavení spotřební daně.
před 15 hhodinami

Aplikace na ověřování věku je hotová, dle experta si ji země EU budou moci přizpůsobit

Šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová tento týden oznámila, že experti EK dokončili aplikaci, která má ověřovat věk uživatelů on-line platforem. Je technicky hotová a brzy bude k dispozici pro občany EU, doplnila. Podle informatika Ondřeje Rozinka by toto řešení mělo být bezplatné, funkční a zcela anonymní, členské státy si ho navíc budou moci samy nastavit tak, jak jim vyhovuje.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Zemřel Jan Potměšil. Hrál létajícího ševce či ve filmu Bony a klid

Ve věku šedesáti let zemřel ve čtvrtek herec Jan Potměšil. Ztvárnil řadu filmových a televizních rolí, byl také tváří dobročinných iniciativ a je spojen s děním během sametové revoluce. Potměšil byl od začátku devadesátých let upoután na invalidní vozík, v posledních třech letech se potýkal s vážnými zdravotními problémy. Kolegové na zesnulého herce vzpomínají jako na statečného člověka, který svůj talent uplatnil i přes osudové zranění.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

V brněnském studiu ČT vznikl stávkový výbor v reakci na návrh zákona

V brněnském studiu České televize (ČT) vznikl v reakci na vládní návrh zákona o médiích veřejné služby stávkový výbor. Podle členů výboru návrh ohrožuje existenci televizních studií v Brně a v Ostravě, uvedl předseda výboru Jan Havlík. Návrh se totiž o nich vůbec nezmiňuje. Stávkový výbor má nyní jedenáct členů, podle Havlíka situaci sleduje a je připraven činit další kroky k obraně veřejnoprávního média.
před 18 hhodinami
Načítání...