„Chodící lidé.cz“ poradí, jak pomoci handicapovaným lidem

Praha – Dnes se rozjíždí kampaň s názvem Chodící lidé.cz, která má lidem poradit, jak se chovat k lidem s postižením. Jedním z největších problémů, které zdravotně postižené děti řeší, je totiž přístup ostatních lidí k jejich handicapu. Většina jim totiž projevuje soucit a chválí je za to, co je normální. Handicapované děti to chtějí změnit, podobné jednání jim totiž vadí.

„Veřejnosti jsme se snažili zprostředkovat pocit, který lidé se zdravotním postižením zažívají v konkrétních situacích, ve kterých se ocitají,“ vysvětlila projektová manažerka nadace Sirius Jana Muhič Vobořilová. Kampaň nadace Sirius lidem vzkazuje: „Život s handicapem není sám o sobě důvod k soucitu a lítosti.“

Právě postoj okolí přitom považuje 70 procent rodičů dětí s handicapem za vážný problém. A samy děti narážejí nejen na soucit, ale i na bezradnost lidí kolem, jak se ve všedních situacích zachovat. „Třeba se mě ptají, jestli potřebuji pomoc. Já řeknu, že ne, že děkuji. Ale oni se mnou třeba jdou, vůbec to nerespektují. A jdou se mnou třeba až k té škole, i když já bych to zvládla,“ řekla studentka se zrakovým postižením Eva.

Někdy je ale pomoc potřeba, kampaň má proto lidem poradit, jak na to. Videa s radami, kdy a jak pomoct lidem s handicapem, najdou lidé na webových a facebookových stránkách. Scénáře k nim napsali děti podle vlastních zážitků.

Reportáž Olgy Málkové (zdroj: ČT24)