Chceme být uznanou menšinou, volají Vietnamci

Praha – Čeští Vietnamci žádají po Nečasově vládě, aby se stali uznanou národnostní menšinou a přestali být „komunitou“, jako je tomu doposud. Požadavek (již opakovaně) vznesli na dnešním zasedání Svazu Vietnamců v ČR. Uznání menšinou by jim podle vlastních slov usnadnilo vyjednávání se státními orgány a mohlo přinést i finanční dotace. V Česku dosud existuje dvanáct oficiálních národnostních menšin, nejpočetnější jsou Slováci.

Požadavek vzneslo nově zvolené vedení Svazu Vietnamců v ČR spolu s Asociací českých občanů vietnamského původu. Jeho součástí je žádost o vlastního zástupce v radě pro národnostní menšiny, která funguje při Úřadu vlády ČR. Ta se touto žádostí v minulosti zabývala již několikrát, proti se ale stavělo ministerstvo vnitra. Argumentovalo tím, že Vietnamci národnostní menšinu netvoří mj. proto, že se nesnaží integrovat a že je do Česka přivedly primárně ekonomické zájmy.

K vietnamské emancipaci vede mj. to, že v Česku mají vlastní školky, televizi a čerstvě už i pobočku vietnamské banky. Od členství v radě a uznaného postavení menšiny si představitelé svazu slibují nejen účast na různých jednáních s úřady, ale třeba i dotace na kulturní akce.

  • Vietnamci v Česku zdroj: ČT24
  • Sjezd Svazu Vietnamců v ČR zdroj: ČT24

Jsme třetí nejpočetnější, říkají Vietnamci

Předseda svazu Hoang Dinh Thang podotkl, že Vietnamci jsou třetí nejpočetnější skupinou cizinců v Česku po Ukrajincích a Slovácích. Podle sčítání je pak vietnamská národnost šestou nejčastější v Česku - po české, moravské, slovenské, ukrajinské a polské. Svaz odhaduje počet Vietnamců v ČR na 100 000. „Chceme získat rovnoprávné podmínky pro vietnamskou komunitu,“ uvedl Hoang Dinh Thang.

Podle vedení svazu Vietnamci mají pro českou společnost nemalý přínos. Většina z nich je v aktivním věku, pracují a platí odvody a daně, jejich děti studují, uvedli představitelé svazu. „Podle údajů ministerstva financí v roce 2010 vietnamští podnikatelé odvedli na daních kolem 680 milionů korun,“ podotkl člen výkonného výboru svazu Tran Viet Hung. Podle něj se čeští Vietnamci „stali mostem“ mezi Českem a Vietnamem a přispěli k rozšíření diplomatických vazeb i vzájemného obchodu.

Vietnamská komunita, vietnamská menšina?

K vietnamské národnosti se při loňském sčítání lidu přihlásilo 29 660 lidí. Podle statistik ministerstva vnitra letos ke konci září pobývalo v ČR legálně 57 762 Vietnamců. Z nich 39 035 mělo povolení k trvalému pobytu, zbytek k přechodnému. V letech 2001 až 2010 dostalo české občanství podle statistiků 482 Vietnamců.

Podle zákona tvoří národnostní menšinu lidé s českým občanstvím a jinou národností, kteří v Česku žijí, od ostatních se liší etnickým původem, jazykem, kulturou a tradicemi a představují početnou minoritu. Legislativa se zmiňuje i o tom, že se menšina utvořila historicky. Její příslušníci se mohou sdružovat ve svých organizacích i stranách. Za určitých podmínek mají právo třeba na dvoujazyčné nápisy, informace ve své mateřštině či vzdělávání a vysílání ve své řeči. Od státu mohou získávat dotace na podporu jazyka a kultury.

2 minuty
Reportáž Terezy Kručinské
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 2 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 2 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 3 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 11 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 13 hhodinami
Načítání...