Českým mužům hrozí vysoký tlak i rakovina prostaty

Praha - Pětina českých mužů má genetické vlohy k rakovině prostaty, čtvrtina k vysokému tlaku, až třetina k nemocem srdce a cév při obezitě. Zhruba každý devátý muž má zvýšené riziko cukrovky druhého typu, i když nemají nadváhu, která se jinak s touto nemocí spojuje. Vyplývá to z genetického testování 800 mužů v projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny Cesta ke zdraví mužů, který se zaměřil na civilizační onemocnění dnešní doby, která jsou pro muže typická.

V projektu si mohli nechat muži zjistit, zda mají v genech riziko infarktu, mrtvice, vysokého tlaku, obezity, cukrovky, řídnutí kostí či rakoviny prostaty. VZP už dříve v podobném projektu Cesta ke zdraví žen zjistila, že třetina Češek zdědila vlohy k osteoporóze, 40 procent k nemocem srdce a cév a zhruba stejně k obezitě nebo cukrovce. Pětina kuřaček má vrozenou poruchu detoxifikace, což zvyšuje riziko rakoviny. Poruchy detoxifikace, tedy špatné odbourávání látek, jež přispívají ke změně zdravé buňky v nádorovou, potvrdily genetické testy u 44 procent mužů, u 11 procent byla tak významná, že riziko rakoviny je velké.

Rizikové vlohy:

  • rakovina prostaty - 20 %
  • zvýšená krvácivost (riziko mrtvice, infarktu) - 11,3 %
  • zvýšená hladina homocysteinu v krvi (poškozuje cévní stěny) - 11,7 %
  • ateroskleróza (infarkt myokardu) - 19 %
  • vysoký tlak - 25 %
  • vysoký tlak v případě nadváhy a nedostatku pohybu - 10 %
  • břišní obezita (nemoci srdce a cév) - 31 %
  • cukrovka 2. typu nezávisle na tom, zda trpí obezitou - 11,5 %
  • závažná porucha detoxikace 11 %
Reportáž Marty Machkové (zdroj: ČT24)

Alkohol, cigarety a káva…

Z dalších výsledků vyplynulo, že až dvě třetiny mužů mají sklon k nadměrnému pití alkoholu a zhruba třetinu tvoří takzvaní rychlí metabolizátoři kofeinu. Znamená to, že při zvýšeném pití kávy, kouření a nezdravé stravě mají vysoké riziko rozvoje rakoviny.

VZP spolupracovala na obou projektech s klinikou GHC Genetics. Za genetické vyšetření zaplatil „pacient“ zhruba 1 900 korun, běžná cena se blíží 7 000, po 2 500 přispěly každému testovanému VZP a klinika. VZP stál projekt zaměřený na muže dva miliony korun, má napomoci včasné diagnostice závažných onemocnění. Včasné odhalení vloh k nemoci pomůže nasměrovat prevenci a ušetří pojišťovně peníze za léčení pozdě odhalených onemocnění.

hires
Zdroj: ČT24