Český vědec Martin Schnabl získal prestižní cenu EURYI

Praha/Štrasburk - Prestižní cenu pro mladé vědce European Young Investigators Awards (EURYI) získal poprvé v historii Čech Martin Schnabl. Jeho jméno zveřejnila, mezi 20 letošními laureáty, vědecká nadace European Science Foundation ve Štrasburku. Čtyřiatřicetiletý Schnabl, který působí na Princentonské univerzitě v USA, je významným přispěvovatelem tzv. teorie strun.

„Teorie strun je jedna ze součástí teoretické fyziky, která se snaží sjednotit obecnou teorii relativity, kterou objevil Einstein, a kvantovou mechaniku. Tyto dvě teorie jsou v současné fyzice v zásadním nesouladu. Teorie strun se je snaží sjednotit,“ vysvětluje Schnabl. Může popsat například to, jak se vesmír rozpínal, co přesně bylo hnací silou, jak vznikly částice v okamžiku velkého třesku, a jaké charakteristiky může mít mikrovlnné záření, které teď pozorujeme ve vesmíru.

Cena EURYI obnáší v průměru jeden milion eur. Schnabl požádal o 755 tisíc eur na pět let a jako jeden z dvacítky vítězů, kteří byli vybráni z téměř pěti set uchazečů, je získal. Získané grantové prostředky využijí vědci pro svou práci v evropských laboratořích. „Dává mi to netušené možnosti založit vlastní nezávislou vědeckou skupinu. Rozhodovat si o tom, jaké lidi si přizvu, budu moci využít lidi z celého světa,“ komentuje zisk grantu Schnabl. Jako své místo působení si Schnabl vybral pražský Fyzikální ústav AV ČR, což pro něj znamená přestěhování se z americké univerzity.

Sdružení EURYI vzniklo jako program pro mladé talentované vědce, který financují evropské vědecké a grantové agentury. Členem je i Česká grantová agentura. Její profesor Josef Syka uvádí: „Toto ocenění je velmi prestižní a je mimořádným úspěchem pro celou českou vědu.“ Mezi laureáty této prestižní ceny vidí Syka budoucí nositele Nobelovy ceny.

Vydáno pod