Praha/Štrasburk - Prestižní cenu pro mladé vědce European Young Investigators Awards (EURYI) získal poprvé v historii Čech Martin Schnabl. Jeho jméno zveřejnila, mezi 20 letošními laureáty, vědecká nadace European Science Foundation ve Štrasburku. Čtyřiatřicetiletý Schnabl, který působí na Princentonské univerzitě v USA, je významným přispěvovatelem tzv. teorie strun.
Český vědec Martin Schnabl získal prestižní cenu EURYI
„Teorie strun je jedna ze součástí teoretické fyziky, která se snaží sjednotit obecnou teorii relativity, kterou objevil Einstein, a kvantovou mechaniku. Tyto dvě teorie jsou v současné fyzice v zásadním nesouladu. Teorie strun se je snaží sjednotit,“ vysvětluje Schnabl. Může popsat například to, jak se vesmír rozpínal, co přesně bylo hnací silou, jak vznikly částice v okamžiku velkého třesku, a jaké charakteristiky může mít mikrovlnné záření, které teď pozorujeme ve vesmíru.
Cena EURYI obnáší v průměru jeden milion eur. Schnabl požádal o 755 tisíc eur na pět let a jako jeden z dvacítky vítězů, kteří byli vybráni z téměř pěti set uchazečů, je získal. Získané grantové prostředky využijí vědci pro svou práci v evropských laboratořích. „Dává mi to netušené možnosti založit vlastní nezávislou vědeckou skupinu. Rozhodovat si o tom, jaké lidi si přizvu, budu moci využít lidi z celého světa,“ komentuje zisk grantu Schnabl. Jako své místo působení si Schnabl vybral pražský Fyzikální ústav AV ČR, což pro něj znamená přestěhování se z americké univerzity.
Sdružení EURYI vzniklo jako program pro mladé talentované vědce, který financují evropské vědecké a grantové agentury. Členem je i Česká grantová agentura. Její profesor Josef Syka uvádí: „Toto ocenění je velmi prestižní a je mimořádným úspěchem pro celou českou vědu.“ Mezi laureáty této prestižní ceny vidí Syka budoucí nositele Nobelovy ceny.