Českou hlavu má letos biochemik Paleček

Praha – Nejvýznamnější české vědecké ocenění má svého letošního laureáta. Vláda rozhodla o ocenění Emila Palečka z Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Specializuje se na výzkum genetického materiálu, jeho objevy by mohly být využity při diagnostice rakoviny.

Biochemik Paleček získal jednomyslnou podporu Rady pro výzkum, vývoj a inovace už v září. Dnes ocenění laureáta potvrdil místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek. Termín předání ceny ještě není znám, součástí je rovněž finanční odměna v hodnotě jednoho milionu korun.

Paleček patří mezi jedny z nejcitovanějších vědeckých kapacit v Česku. Během své vědecké dráhy vydal přes tři sta prací. V padesátých letech studoval na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity a v Biofyzikálním ústavu AV ČR pracuje od roku 1955.

Už během studií se zabýval interakcí DNA s elektrodami a ukázal, že elektrochemické signály odrážejí změny ve struktuře DNA. Jeho práce stály u zrodu nové oblasti vědy – elektrochemie nukleových kyselin, která se významně rozvíjí v posledních letech. Počet vědeckých prací na toto téma radikálně narostl hlavně od devadesátých let. Elektrochemická detekce by mohla usnadnit zjišťění sekvencí v genomech, které jsou důležité z hlediska některých onemocnění. 

Kdo byl původně navržen na ocenění kromě Palečka

Bohdan Pomahač - rekonstrukční plastický chirurg

Václav Hořejší - molekulární imunolog

Bedřich Moldan - geochemik

Jaromír Růžička - jaderný chemik

Česká hlava se uděluje od roku 2002, při každém ročníku je oceněno několik osob v různých kategoriích. Hlavní cenu uděluje premiér České republiky od roku 2005. Svým významem bývá přirovnávána k české verzi Nobelovy ceny. V loňském roce byla národní cena udělena historikovi Františku Šmahelovi.