České jaderné elektrárny by zvládly i náraz letadla, tvrdí expert

Svět po Černobylu usilovně pracoval na zvýšení bezpečnosti jaderných elektráren. Současné technologie jsou podle expertů mnohem efektivnější. Zvláštní ochranu mají i české elektrárny v Temelíně a Dukovanech. Jejich reaktory lze preventivně zastavit a pro případ nouze jsou připraveny záložní generátory. Pokud jde o případný teroristický útok, odborník na jaderné zbraně Vlastislav Bříza uklidňuje – české elektrárny by přežily i náraz letadla.

„V Černobylu došlo k nezvládnutému testu, který měl ukázat, jestli jde elektrárně zvýšit bezpečnost při náhlém odstavení a výpadku vnějších zdrojů elektrické energie,“ vysvětlila v úterním speciálu ČT24 šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová s tím, že podobné testy jsou běžné, ovšem provádějí se většinou při spouštění reaktoru, nikoli až po dvou letech provozu.

113 minut
Seminář ČT s Danou Drábovou o jaderné bezpečnosti
Zdroj: ČT24

K jaderné katastrofě nejvyššího stupně došlo také v roce 2011 v Japonsku, kde poškodila vlna tsunami několik reaktorů. „Přišla o všechny záložní generátory, tudíž nemohla zajistit chlazení paliva,“ připomněla Drábová. Havárie odhalila laxní kontroly a další pochybení. Jaderná zařízení v zemi byla odstavena.

Tragédie ve Fukušimě vyvolala vášnivé debaty po celém světě – pro Německo šlo o poslední kapku a Berlín oznámil, že s „jádrem“ skončí do roku 2022. Švýcarsko tak chce učinit do roku 2034. Jaderný program neobnoví ani Itálie. „Jádro“ naopak tvoří přes 70 procent energie vytvořené ve Francii – podle Drábové je to příliš a Francouzům se nedaří stavět nové bloky dost rychle.

obrázek
Zdroj: ČT24

Experti se nehod většího rozsahu v ČR neobávají

Odborníci tvrdí, že v Česku v současné době havárie podobná té černobylské či fukušimské nehrozí. „Myslím, že jaderné elektrárny jsou zabezpečeny velmi dobře. Po Fukušimě byla opatření ještě vylepšena. Jsem zastáncem jaderné energetiky a nebál bych se nehody. Vůbec ne takové, jako byla v Černobylu, a takové, jako byla ve Fukušimě, také ne,“ konstatoval odborník na jaderné zbraně Vlastislav Bříza.

Temelínské reaktory mají takzvanou ochrannou obálku, která na ukrajinské elektrárně nebyla, což průběh havárie zhoršilo. „Jde o válec z betonu předepjatého na tisíc tun o tloušťce stěn zhruba 1,5 metru,“ konstatovala Drábová. „V Černobylu chyběla i další bariéra – plnotlaková reaktorová nádoba a uzavřený primární okruh. Na jednoduchém reaktoru, který pocházel ze sovětského vojenského programu, to bylo řešeno úplně jinak,“ upozornila Drábová.

V Temelíně i Dukovanech existuje třináct nezávislých záložních generátorů elektřiny, které jsou k dispozici v případě zastavení reaktoru. „Operátor má několik přikázání a jedno z nich zní: když si nejsi jist, že je vše v pořádku, zastav to,“ podotkla Drábová.

„Pokud toto opatření selže, další šancí je doplňovat vodu pro odvod tepla z aktivní zóny reaktoru pomocí hasičské cisterny. Proto se zde instalovaly speciální nátrubky, aby hasiči mohli doplňovat vodu do parogenerátorů,“ pokračovala šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

V případě havárie je připraven integrovaný záchranný systém – tedy zdravotníci, policisté a hasiči. Ti by zasáhli podle detailního plánu. „Je zásadní, jestli by došlo k vnitřní kontaminaci nebo k ozáření. Ministerstvo zdravotnictví stanovilo zařízení, která by byla okamžitě aktivizována,“ poznamenal vedoucí katedry zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze Leoš Navrátil.

„Předpokládá se velmi malý počet lidí, kteří by byli ozářeni tak, že by vyžadovali péči z hlediska akutních účinků. U Černobylu to bylo 134 lidí, u Fukušimy nula, a to bylo ozáření, které se u našich elektráren dá velmi těžko předpokládat,“ zdůraznila Drábová.

O případné havárii by informovala Česká televize a Český rozhlas, které odvysílají zprávu předanou informačním operačním střediskem.

obrázek
Zdroj: ČT24

Panují i obavy z možných atentátů. Nedávno se v médiích objevila informace, že teroristé z Bruselu a z Paříže shromažďovali informace o jaderných zařízeních v Německu a Belgii. Odborníci ale tvrdí, že české elektrárny v Temelíně a Dukovanech by útok zvládly. „Obě elektrárny mají k dispozici zásahové jednotky, které jsou 24 hodin denně v areálu elektrárny, a situaci monitorují sofistikované systémy – perimetrická ochrana a infračervené senzory,“ řekl Bříza v Interview ČT24.

Zařízení by podle něj odolala i možnému nárazu letadla - úspěšné navedení stroje na elektrárnu přitom považuje za velmi nepravděpodobné. „Jak Dukovany, tak i Temelín jsou střeženy, je to zakázaná letová zóna. Máme k dispozici záchytné stíhače, kteří jsou schopni odstartovat, případně protivzdušnou obranu, která se nachází v případě Temelína u Strakonic,“ poznamenal Bříza.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek koná summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastní i český premiér Petr Fiala (ODS). Ten se před odletem vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Sejít se plánuje i s von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 32 mminutami

SPD zpochybnilo Pavlovo hodnocení hradní schůzky. O EU a NATO se prý nemluvilo

Hnutí SPD v pátek zpochybnilo vyjádření prezidenta Petra Pavla, podle něhož na čtvrtečním jednání s lídry parlamentních stran o bezpečnosti panovala shoda na tom, že členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Na jednání na Hradě se zástupci SPD nepadlo nic o souhlasu hnutí s členstvím v Evropské unii a NATO, tvrdí předseda SPD Tomio Okamura. Prezidentská kancelář v reakci uvedla, že jednání měla stejnou strukturu a vždy zahrnovala i ukotvení v obou organizacích.
12:55Aktualizovánopřed 58 mminutami

Veterinární správa od neděle ruší zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska

Státní veterinární správa (SVS) od neděle 18. května ruší zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska, která jsou náchylná ke slintavce a kulhavce, do Česka. Zruší také zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce a uvolní podmínky pro dovoz tepelně neopracovaných produktů živočišného původu. Od neděle nebude potřeba mít pro dovoz zboží ze Slovenska a Maďarska veterinární osvědčení, informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.
14:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Starosta Řeporyjí Novotný pozastavil členství v ODS

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný odsouzený nepravomocně ke třem měsícům vězení s okamžitou platností pozastavil své členství v ODS. Ještě dopoledne předpokládal, že jeho další členství ve straně projednají pražští občanští demokraté až po pravomocném rozhodnutí. Předseda ODS a premiér Petr Fiala ve čtvrtek pro server Blesk.cz a poté v debatě s voliči v Jihlavě řekl, že se chce vyhnout formalitám a pražská ODS by o Novotném měla jednat v příštích dnech.
před 1 hhodinou

Hokejový šampionát může svádět k sázení. S hazardem jsou ale spojena rizika

Mistrovství světa v ledním hokeji je v plném proudu. Turnaj není v Česku oblíbený jen mezi sportovními fanoušky, ale také mezi sázkaři. V loňském roce sázky na hokejový šampionát činily více než 2,9 miliardy korun. Kurzové sázení je ovšem hazardní hrou, která může skrývat značná rizika. Pomoci jim předejít může třeba Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách.
před 4 hhodinami

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Boti i „neochotná“ Meta. Jak se kontroluje volební kampaň na sítích?

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, oznámil prezident. Předvolební kampaň již podle komentátorů dávno začala, až teď se na ni však zaměřuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten například sleduje, zda strany v reklamách označily zadavatele a zpracovatele kampaní, nebo kontroluje výroční zprávy. Musí se ale potýkat třeba i s tím, že největší provozovatelé sociálních sítí, kam se politická reklama distribuuje stále častěji, nekomunikují, sdělil v rozhovoru pro ČT24 člen rady Jan Outlý.
před 7 hhodinami

Čeští lékaři našli nečekanou příčinu nebezpečné genetické nemoci

Fabryho chorobou trpí v tuzemsku podle odhadu asi tisíc lidí. Lékaři a vědci si dlouho mysleli, že má jedinou příčinu, teď ale tým pražských expertů našel i další. Objev přináší naději na možnou léčbu.
před 9 hhodinami
Načítání...