Ceny Paměti národa dostali tři političtí vězni a muž perzekvovaný kvůli židovskému původu

Obecně prospěšná společnost Post Bellum udělila Ceny paměti národa (zdroj: ČT24)

Ceny Paměti národa obdrželi v Národním divadle političtí vězni František Suchý, Mária Matejčíková a František Lízna a také Otto Šimko, který byl opakovaně perzekvovaný kvůli svému židovskému původu. Ocenění uděluje obecně prospěšná společnost Post Bellum od roku 2010 pamětníkům zlomových momentů minulého století.

Devadesátiletý František Suchý spolu se svým otcem, který byl ředitelem strašnického krematoria, ukrýval popel popravených obětí nacismu a komunismu, aby mohly být jednou pohřbeny důstojně. Zatčen byl za ukrývání agenta americké zpravodajské služby a protistátních letáků, jeho rodiče navíc pomohli jiné rodině při útěku za hranice. Z trestu vězení 25 let si odpykal polovinu, propuštěn byl v roce 1964.

Šestaosmdesátiletá Mária Matejčíková pomáhala ukrývat katolického kněze, který uprchl z vězeňské nemocnice, kam jej komunistická Státní bezpečnost převezla po jednom z brutálních výslechů. Za vlastizradu byla odsouzena na pět let vězení. Po pádu komunistického režimu se angažovala při rehabilitaci politických vězňů a nespravedlivě stíhaných. „Mám se dobře, protože nežiju ve strachu, kdy u nás zazvoní estébáci,“ řekla po převzetí ceny Matejčíková.

Duchovní František Lízna (76) byl pětkrát vězněn za protikomunistickou činnost, třeba opuštění republiky, šíření samizdatů a tisk letáků o politických vězních. Známý je svými poutěmi, od roku 1984 při nich ušel téměř 8000 kilometrů. V roce 2001 mu byl propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva, o dva roky později mu Nadace Charty 77 za jeho práci vězeňského duchovního na Mírově udělila Cenu Františka Kriegla.

Třiadevadesátiletý Šimko byl opakovaně perzekvován kvůli svému židovskému původu, díky falešným křestním listům se jeho rodina vyhnula koncentračnímu táboru, musela ale do pracovního. Jako partyzán se zapojil do Slovenského národního povstání. Prodělal brutální policejní výslechy, v 50. letech minulého století v době politických procesů, které byly i antisemitsky motivované, přišel o práci. Stejně tak při normalizačních čistkách, kdy ztratil místo v zahraničním oddělení deníku Smena.

Ocenění v Národním divadle převzali medaile se lvem zhotovené Národní pokladnicí, každý z laureátů si navíc mohl vybrat píseň. Z pódia tak zazněly tóny skladeb Život je jen náhoda, Ó, řebíčku zahradnický a slovenské písně Zahučali hory, zahučali lesy. Večer na žádost Lízny, který předtím bavil publikum, uzavřel Svatováclavský chorál.

Kandidáty na ocenění vybírají historici a badatelé z příběhů uložených ve veřejně přístupné internetové sbírce Paměť národa, kterou založilo Post Bellum v roce 2001. Sbírka obsahuje kolem 5500 svědectví pamětníků z řady evropských zemí. Ceny Paměti národa obdrželo přes 30 osobností, mezi nimi váleční veteráni, političtí vězni, odbojáři, přeživší holokaustu, perzekvovaní spisovatelé či představitelé undergroundu, skauti a příslušníci církví.