Bývalý vůdce Ku Klux Klanu byl v Praze zatčen a obviněn

Praha - Někdejšího vůdce rasistického hnutí Ku Klux Klan Davida Duka dnes pozdě večer česká policie obvinila z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv a svobod. Mluvčí pražské policie Ján Mikulovský novinářům řekl, že byl podán návrh na uvalení vazby. Rozhodnuto o ní musí být do 72 hodin. Američana Duka, který přijel do ČR na pozvání neonacistů a vedle propagace knihy Moje probuzení se zde měl zúčastnit několika setkání a měl zde mít přednášky, zadržela policie v podvečer v malostranské restauraci.

Policisté Duka zadrželi v restauraci Černý orel na Kampě, kde pro něj neonacisté uspořádali raut. „Mohu potvrdit informaci, že v 17:45 byl v ulici U Lužického semináře zadržen americký občan. Důvodem je podezření z trestného činu propagace názorů v jeho knize. V tuto chvíli se zadrženým probíhají výslechy a další procesní úkony,“ dodal Mikulovský. Bývalý vůdce nejznámější rasistické organizace je podezřelý ze schvalování nacistické genocidy a jiných zločinů spojených s rasově motivovanou ideologií. V ČR za takový čin hrozí až 3 roky odnětí svobody. „Naše zákony platí i pro cizince a jsem přesvědčen, že policie postupovala v souladu se zákony,“ reagoval telefonicky ministr vnitra Ivan Langer.

Američan přijel do Česka podle organizátorů jeho návštěvy právě proto, aby zde propagoval knihu, která podle mnohých zpochybňuje či úplně vyvrací holocaust. „Ta kniha je opravdu ve velké míře založena na popírání holocaustu,“ dodává František Valeš z Českého helsinského výboru. Duke byl převezen do policejní služebny v ulici Františka Křížka, kde se ještě ve večerních hodinách sešlo několik jeho sympatizantů, aby vyjádřilo protest proti zákroku policie.

Mezi dotyčnými byl i Filip Vávra, který je spojován s neonacistickým Národním odporem a který Duka do ČR pozval. Vávra řekl, že Američan přijel do Česka ve čtvrtek a k holokaustu se zde vůbec nevyjadřoval. Proč byl Duke zadržen, neví.

Nelibost s Dukovým příjezdem již vyjádřili někteří politici. Nesouhlasí s ním třeba odstupující ministr vnitra Ivan Langer (ODS) i odstupující ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (za SZ). „Pan Duke je velmi schopný teoretik a mohl by dát našim neonacistům dobrý základ i fundament. To je to nejhorší, co by se mohlo stát,“ uvedl Kocáb.

Původní program veřejné části:

Sobota, 25. dubna
Praha - Přednáška pro veřejnost spojená s diskusí a autogramiádou pro zájemce, 12:00-16:00

Neděle, 26. dubna
Brno - Přednáška pro veřejnost spojená s diskusí a autogramiádou pro zájemce, 13:00-16:00

David Ernest Duke

- narozen 1950 v Tulse (Oklahoma). Od mládí protestoval proti zrovnoprávňování černochů, patří mezi přesvědčené popirače holocaustu. Na jednu z demonstrací v roce 1970 přišel v nacistické uniformě

- O čtyři roky později zformoval Rytíře Ku Klux Klanu. Za jeho vedení prošel klan řadou reforem. Zprofesionalizoval se a začal se úspěšně prezentovat v médiích. Organizace také tehdy poprvé začala do svých řad přijímat ženy či katolíky a Duke prosazoval nenásilné metody boje. V roce 1980 z Ku Klux Klanu odešel a založil si Asociaci pro vývoj bílých lidí.

Ku Klux Klan

V současnosti působí v USA několik rasistických skupin hlásících se ke Ku Klux Klanu. (Ku Klux - zkomolenina řeckého slova Kyklos - kruh.)

Tato militantní a rasistická organizace vznikla v USA po roce 1865 na protest proti zrušení otroctví, kdy Konfederace prohrála občanskou válku. Členové organizace propagují nadvládu bílých a rasovou segregaci, často za použití násilných metod. Společenství má na jihu hluboké kořeny, ale v 70. letech 19. století se stalo natolik masivním a nebezpečným, že muselo být zrušeno zákonem. Ku Klux Klan se poté stal tajným společenstvím.

Ze skotských kmenových obyčejů přijali způsob svolávání takzvané bojové družiny pomocí zapáleného dřevěného kříže.

  • David Duke autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/824/82353.jpg
  • Ku Klux Klan autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/824/82354.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 2 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 2 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 3 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
13:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 4 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 14 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 14 hhodinami
Načítání...