Bok dostal za napadení strážníka s konečnou platností podmínku

Praha - Aktivista a šéf spolku Šalamoun John Bok dostal za napadení strážníka s konečnou platností pětiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu jednoho roku. Rozhodl o tom dnes Městský soud v Praze. Zamítl odvolání Boka i státního zastupitelství, a potvrdil tak zářijové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8. Podle soudů se Bok dopustil násilí proti úřední osobě. Aktivista obvinění od počátku odmítá a tvrdí, že příslušník městské policie naopak napadl jeho, když se zastal Romů.

Dnešní rozsudek Boka značně rozladil. Podle svých slov zváží dovolání k Nejvyššímu soudu, a pokud to nepůjde, tak podá ústavní stížnost. „Opakuji, že žiju ve zvráceném právním systému a že jsem žádnou facku nedal,“ prohlásil aktivista. Podle něj soud uvěřil naprosto rozdílným výpovědím strážníků, zatímco na běžného občana pohlíželi jako na druhořadého. 

Událost se stala loni 28. května v ulici Kaizlovy sady v Praze, kde tříčlenná hlídka městské policie řešila dopravní přestupek. Bok vyrazil z křoví parku a začal na strážníky křičet, aby lidi v kontrolovaném voze nechali na pokoji, a pak je začal vulgárně urážet. Předseda Spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun poté opakovaně odmítl výzvu příslušníků městské policie k prokázání totožnosti a následně jednoho z nich napadl. Uhodil ho do ruky a obličeje. Strážník byl 42 dnů v pracovní neschopnosti, prý ho bolelo za krkem.

Bok před soudem dříve uvedl, že si všiml, že se strážníci dohadují s osádkou vozu stojícího v zákazu vjezdu. Tvrdil, že jeden strážník ženě z auta vyhrožoval zatčením a předvedením na stanici. Městští policisté prý také bezdůvodně lustrovali celou osádku vozu.

Strážník Vít N. se podle Boka k čtveřici Romů choval agresivně a xenofobně. Osádky vozu se proto prý zastal. Jeden z příslušníků městské policie ho pak vyzval k předložení občanského průkazu, to ale odmítl. Následovala výměna názorů. Poté prý k němu přiběhl Vít N. a začal ho prstem šťouchat do hrudi. Když to udělal několikrát, tak mu ruku odstrčil. Strážník ho pak údajně udeřil do hrudi pěstí a snažil se ho povalit na zem. Nakonec ho prý přirazil ke zdi a začal škrtit.