Babiš chce zastavit prodej lyžařského areálu v Harrachově

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) požaduje po Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, aby zastavil prodej lukrativních státních pozemků v harrachovském lyžařském areálu. Ty má za víc než 56 milionů získat provozovatel střediska, společnost Sportovní areál Harrachov. V ní drží většinový podíl akcií Česká unie sportu.

Sportovní areál Harrachov podepsal na konci loňského roku s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) smlouvu na koupi pozemků, které si dosud jen pronajímá. Protože pozemky leží v Krkonošském národním parku, má být smlouva účinná až v okamžiku, kdy k převodu zhruba 23 hektarů vydá souhlasné stanovisko ministerstvo životního prostředí.

O pozemky měl zájem i Harrachov

Starostka Harrachova Eva Zbrojová za lepší variantu považovala, kdyby stát pozemky převedl na radnici, podle dřívějšího vyjádření majetkového úřadu má ale provozovatel na pozemky ze zákona předkupní právo.

O přímém prodeji do rukou Sportovního areálu Harrachov za 56,5 milionu bylo rozhodnuto kvůli tomu, že na pozemcích státu jsou stavby, které patří provozovateli a navíc společně s pozemky tvoří funkční celek. Prodej měl navíc odstranit nejistotu ohledně dalšího fungování zdejšího rezortu.

Platnost předchozí nájemní smlouvy skončila v červnu 2015 a na nové se Sportovní areál s majetkovým úřadem nedohodl, protože nesouhlasil s výší nájemného. Stát na základě znaleckého posudku požadoval navýšení z 2,2 milionu korun za rok na 3,5 milionu, Sportovní areál naopak chtěl na základě vlastních posudků snížení na 1,6 milionu. Státu tak dosud posílal částku, jež vycházela z jeho posudku. Spor se dostal až k soudu, líčení ale ještě nebylo.

Babiš chce výběrové řízení

Nyní se do sporu vložil i ministr financí Andrej Babiš a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových žádá, aby prodej zastavil. Podle mluvčího ministerstva Michala Žurovce chce Babiš provést jeho revizi a na průběh obchodu, včetně všech znaleckých posudků, nařídil neprodlenou kontrolu.

Babiš tak chce vyvrátit pochybnosti, které v souvislosti s (ne)výhodností prodeje vznesli Reportéři ČT.  Podle sportovní unie byla reportáž plná lží a polopravd.

Majetkový úřad bude podle mluvčího Radka Ležatky rozhodnutí ministra respektovat a připraví výběrové řízení. „Nařízení kontroly jednoznačně vítáme a budeme při ní maximálně spolupracovat,“ sdělil. 

Po zrušení prodeje má být v novém výběrovém řízení vybrán nový majitel podle výše nabízené ceny. „Respektuji snahu Úřadu (pro zastupování státu ve věcech majetkových) prodat areál jako celek, trvám však na uskutečnění výběrového řízení, které je tím nejlepším znaleckým posudkem na skutečnou cenu nemovitosti,“ uvedl ministr.

Harrachovský areál: Nikdo jiný než my pozemky koupit nemůže

„Udivilo nás rozhodnutí ministra financí a překvapuje nás i úvaha o případném výběrovém řízení,“ reagoval předseda představenstva Sportovního areálu Harrachov Marek Hájek. „V rámci judikátu Ústavního soudu jsme totiž jediným subjektem, který může pozemky od státu koupit, vzhledem k tomu, že jsou součástí funkčního celku a případný prodej třetí osobě by významně omezil možnost investovat.“

Podle Hájka hrozí, že by se po případném prodeji třetí straně celé sportoviště uzavřelo, protože se harrachovská firma nemusí dohodnout na podmínkách nájmu. To by v důsledku mohlo ohrozit i cestovní ruch ve městě. „Čekáme na zdůvodnění rozhodnutí pana ministra Babiše, protože jsme hluboce znepokojeni tím, že padlo poté, co o prodeji zcela zavádějícím způsobem a lživě informovala některá média,“ dodal.

Harrachovská starostka Eva Zbrojová by naopak zastavení prodeje pozemků v lyžařském areálu uvítala. Město by mělo zájem o nezastavěné pozemky, jejichž hodnota se podle ní odhaduje zhruba na 40 milionů korun. Zastavení prodeje dá podle starostky zastupitelstvu čas záměr projednat a případně se na něj finančně připravit.

„Na koupi areálu bychom si museli půjčit, splácet bychom to mohli z pronájmu,“ řekla Zbrojová. O převzetí provozu lyžařského střediska by ale podle ní město zájem nemělo.

obrázek
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uznal podnikatele Sisáka vinným v kauze Via Chem Group

Středočeský krajský soud v pátek uznal podnikatele Petra Sisáka a další obžalované vinnými v případu údajně zmanipulované insolvence společnosti Via Chem Group. Vinu odmítají. Obžalováno je také pět firem. Předsedkyně trestního senátu Iva Říhová nyní vynáší rozsáhlý verdikt.
před 1 hhodinou

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 2 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 5 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 5 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 6 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 7 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 14 hhodinami
Načítání...