ANO se kvůli změnám stavebního spoření obrátilo na Ústavní soud

Opoziční hnutí ANO napadlo u Ústavního soudu změny ve stavebním spoření, které byly součástí vládního konsolidačního balíčku. Ustanovení jsou platná od začátku letošního roku. Straně vadí mimo jiné retroaktivní ustanovení u spoření, kdy se snížení příspěvku dotýká i smluv uzavřených před lednem 2024.

Vláda podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové svévolně a v rozporu se všemi trendy v ochraně spotřebitele změnila za pochodu podmínky třem milionům občanů. „Razantní snížení podpory se nevztahuje jen na nové, ale také na stávající smlouvy, což je podle našeho názoru v rozporu se zásadou předvídatelnosti práva, narušuje to legitimní očekávání a právní jistotu spotřebitelů,“ vyjmenovala Schillerová na čtvrteční tiskové konferenci.

Předseda sněmovního podvýboru pro ochranu spotřebitele Patrik Nacher (ANO) upřesnil, že se to týká smluv v rámci šest let trvající vázací doby. Kritizoval, že pokud by spotřebitel byl nespokojen se změnou a chtěl by odejít předčasně, takovou možnost mít nebude. „Učiní-li to, přijde zpětně o státní příspěvky, které už mu byly připsány,“ poznamenal.

Do podatelny Ústavního soudu přinesl návrh na zrušení části předlohy právní zástupce hnutí David Rašovský. Přijetí dokumentu potvrdila mluvčí soudu Kamila Abbasi. V pátek soud podle rozvrhu práce určí soudce zpravodaje, který se bude návrhem zabývat. Nakonec však rozhodne plénum, tedy sbor všech ústavních soudců. Návrh poukazuje na údajný rozpor právní úpravy s ústavním pořádkem i principy vyjádřenými v dlouhodobě ustálené a závazné judikatuře ÚS.

Od letoška se snížila maximální výše státní podpory pro stavební spoření z dvou tisíc korun ročně na polovinu. Změna se dotkla nových i existujících smluv. Podle ANO se dosavadní klienti zároveň nemohou přes změnu podmínek vyvázat bez sankcí.

Hnutí podalo k Ústavnímu soudu v tomto volebním období několik návrhů na zrušení vládou prosazených legislativních předloh. V lednu neuspělo, když u soudu obstála zkrácená valorizace penzí. Obrátilo se na něj i v případě přísnějších podmínek pro předčasné důchody nebo zpřísněného zákona o střetu zájmů.

Kvůli rodičovskému příspěvku se hnutí na Ústavní soud obracet nebude

Schillerová už dříve uvedla, že se hnutí asi na Ústavní soud obrátí i kvůli pravidlům zvýšení rodičovského příspěvku. Ve čtvrtek ale oznámila, že tuto ambici už ANO s ohledem na judikaturu Ústavního soudu nemá.

Jednou ze základních podmínek pro podání u soudu je, že poslanci nehlasovali pro předlohu, kterou poté chtějí napadnout. ANO ale pro navýšení příspěvku o padesát tisíc na 350 tisíc korun hlasovalo, ač výsledek nepovažuje za spravedlivý. Za diskriminační opoziční hnutí mimo jiné považuje, že se růst týká pouze rodičů dětí, které se narodily od počátku letošního roku.

Načítání...