Aktivisté z Ne základnám před Úřadem vlády zapalovali svíčky

Praha - Iniciativa Ne základnám pořádala před Úřadem vlády happening na protest proti plánované americké základně v Brdech. Nelíbí se jí, že kabinet ve středu oficiálně schválil hlavní česko-americkou smlouvu o protiraketovém radaru. Před Strakovou akademií se sešlo asi patnáct aktivistů. Ochranka na ně zavolala policii, přivolaní strážci zákona ale zasahovat nemuseli.

Aktivisté dorazili v černém oblečení a s černým transparentem hlásajícím, že vláda schválením česko-americké smlouvy o radaru pošlapala demokracii, vykopala si hrob, a že jí to občané nezapomenou. Kromě transparentu měli aktivisté i zapálené svíčky, ze kterých vyskládali číslovku 76 - právě tolik procent obyvatel Česka podle iniciativy chce, aby se o případném umístění radaru hlasovalo v referendu.

Proti případné výstavbě radarové základny protestují i Jan Tamáš a Jan Bednář z Humanistického hnutí, kteří už od minulého úterý drží v centru Prahy protestní hladovku. Chtějí tak upozornit na to, že vláda vyjednává o umístění americké radarové základy v Česku proti vůli většiny lidí.

Hladovku chtějí ukončit, pokud vláda přeruší jednání o radaru, vypíše referendum nebo začne s veřejností mluvit. Aktivisté se již dopisem s žádostí o otevření debaty o radaru obrátili na premiéra Mirka Topolánka, ministra zahraničí Schwarzenberga a amerického velvyslance v Česku Richarda Grabera.