Agenti FBI míří do Prahy vyslechnout ruského hackera Nikulina

3 minuty
Události: Rozhodnutí o vydání Nikulina může trvat i rok
Zdroj: ČT24

Do Prahy míří agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Chtějí se zúčastnit únorového výslechu hackera Jevgenije Nikulina, který byl v Česku vloni zadržen. Ruský mladík je podezřelý z krádeže dat z profesní internetové sítě. O jeho vydání už požádaly Washington i Moskva.

Agenti FBI sledovali Nikulina už od loňského roku. Na sociální síti Instagram vystupoval pod přezdívkou i.tak.soidet. Byl aktivní, chlubil se luxusem a na síti ho sledovalo přes 40 tisíc lidí. Je podezřelý, že ukradl data z více než 167 milionů účtů profesní sociální sítě Linkedln.

V říjnu Američané upozornili českou policii, že Nikulin míří přes Polsko do Prahy, kde byl zadržen. Teď se za ním agenti FBI sami chystají. Chtějí být u výslechu. „Nevím, jakým způsobem by tady měli operovat. Policejní složky jiného státu nemají v naší republice žádnou pravomoc,“ soudí advokát ruského hackera Adam Kopecký.

Američané nebudou Nikulina vyslýchat sami. Otázky mu položí prostřednictvím české policie. Zajímají se o jeho možné komplice a kontakty a také o to, komu z České republiky telefonoval.

2 minuty
Zadržení Jevgenije Nikulina
Zdroj: Policie ČR

Rusko: USA provádí hon na naše občany

Situaci komplikuje fakt, že o Nikulinovo vydání požádalo i Rusko, které aktivitu USA kritizuje. „Jednoznačně se ukázalo, že orgány Spojených států skutečně provádějí hon na ruské občany po celém světě,“ tvrdí mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Souboj velmocí nakonec může rozhodnout až český ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který má ve vydávání lidí do ciziny poslední slovo. „Určitě není příliš obvyklé, aby o jednoho člověka žádaly dva státy najednou,“ okomentovala situaci mluvčí resortu spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Ještě před Pelikánem ale bude o vydání Nikulina rozhodovat pražský městský soud, kterému chce kauzu v nejbližší době předat státní zástupce. „V tuhle chvíli podle našich informací dělá státní zástupce předběžné šetření, zda je vydání přípustné,“ uvedla Schejbalová.

Pražské městské státní zastupitelství předpokládá, že oficiální návrh na vydání zadrženého podá na konci ledna. „O veřejném zasedání rozhodneme obratem, to znamená, že veřejné zasedání proběhne v řádu týdnů,“ informovala mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Rozhodování o vydání se před českým soudem může protáhnout až na rok.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
10:26Aktualizovánopřed 2 mminutami

Prezident Pavel je na návštěvě Ukrajiny

Prezident Petr Pavel dorazil na návštěvu Ukrajiny. Program zahájil ve Lvově na západě napadené země. Sešel se už s předsedou tamní vojenské správy. Jde už o třetí Pavlovu návštěvu Ukrajiny od jeho nástupu do úřadu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
14:17Aktualizovánopřed 18 mminutami

ŽivěBabiš při interpelacích odpovídal na otázky o střetu zájmů či Turkovi

Sněmovna přerušila diskusi o důvěře vládě ANO, SPD a Motoristů kvůli ústním interpelacím na premiéra Andreje Babiše (ANO), který odpovídal na otázky o řešení střetu zájmů. Po 16:00 začali na interpelace poslanců odpovídat ostatní členové vlády. K hlasování o osudu kabinetu se tak dolní parlamentní komora dostane až po 18:00, kdy zákonná lhůta pro interpelace skončí.
14:31Aktualizovánopřed 57 mminutami

Záchranáři se psy nacvičují pomoc z lavin

Desítky horských záchranářů i policistů včetně psovodů nacvičují v rámci mezinárodního lavinového a kynologického kurzu záchranu lidí z lavin. Na hřebenech v okolí krkonošské Pece pod Sněžkou, kde se akce koná, je v těchto dnech až 70 centimetrů sněhu. Účastníci si během výcviku již vyzkoušeli jak mrazivé, tak i deštivé počasí.
před 1 hhodinou

Sněmovna přerušila jednání o důvěře Babišově kabinetu

Sněmovna se třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). Jednání odpoledne přerušily ústní interpelace, pokračovat má večer. Babiš předtím řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky.
06:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 6 hhodinami

Ústavní soud se zastal ženy, kterou na šest dní zavřeli na psychiatrii

Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, která strávila nedobrovolně šest dní v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice. Kojila tehdy čtyřměsíční dítě. Oprávněnost hospitalizace potvrdil Obvodní soud pro Prahu 8, jehož rozhodnutí ústavní soudci zrušili, stejně jako pozdější rozhodnutí Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Důvodem zásahu je porušení práv na soudní ochranu, spravedlivý proces a osobní svobodu.
před 7 hhodinami
Načítání...