Lidé mohli mimořádně nahlédnout do Královy jeskyně

Tišnov – Králova jeskyně v Tišnově, kterou před 40 lety objevil náhodou pes místního myslivce, byla tento víkend mimořádně přístupná i pro veřejnost. Lidé si mohli zvolit jednodušší nebo náročnější trasu.

„Tady opatrně, bude to klouzat. Je tu snížený profil, takže pozor na hlavu,“ nabádal průvodce skupinku návštěvníků, kteří mimořádně zavítali do Královy jeskyně v Tišnově. O podzemních prostorách na Tišnovsku se vědělo dlouho, že budou ale takto rozsáhlé nikdo v roce 1972 ani nedoufal.  „Králova jeskyně byla objevena náhodou při norování jezevce. Pes Luxík zalezl do nory a dlouho se nevracel. Tak jeho majitel, myslivec pan Bárta, zavolal kamarády a jali se psa zachraňovat. Při záchranných pracích byly objeveny tyto prostory,“ vyprávěl jeskyňář Vít Kulhánek.

Zmapovanou část tvoří asi 800 metrů a jeskyňáři objevují stále další prostory. Nezmapovaná část měří zhruba kilometr.

Vybudovat přístupovou cestu holýma rukama trvalo jeskyňářům asi osm let. Žebříky, které některým lidem nahání hrůzu, pro jeskyňáře znamenají nebývalý luxus. „Jeskyně jako taková je zajímavá. Tišnovský dóm má zhruba 30 metrů na výšku a další prostory, které jsou vyzdobeny unikátní krápníkovou výzdobou. Tam se normální člověk nedostane,“ popsal Kulhánek. V nejnižším bodě jeskyně se návštěvník ocitne zhruba 70 metrů pod vrcholem. Tento prostor byl objeven v roce 1989, až do roku 2007 se tam ale nebylo možné dostat jinak než po laně.

2 minuty
NO COMMENT: Mimořádná prohlídka Královy jeskyně
Zdroj: ČT24

Mimořádné zpřístupnění jeskyně mělo velký ohlas. Během víkendu se do útrob podzemí podívalo asi 500 zájemců, kteří vycházeli špinaví, zato ohromení. „Byl to naprosto úžasný zážitek, to se nedá zapomenout,“ pochvalovali si návštěvníci. Ode dneška zůstane svět podzemí veřejnosti na rok opět uzavřen. 

Horní patro Královy jeskyně má bohatší krápníkovou výzdobu s krápníky různé délky a síly. Nacházejí se zde také propasti. Spodní části jsou na výzdobu chudší, sintrové povlaky a vodopády jsou však mohutnější. Králova jeskyně je zajímavá i pro mineralogy. Vyskytují se tam totiž vypreparované barytové žíly s tabulkovými krystaly barytu o velikosti až čtyři centimetry. Jeskyně se veřejnosti otevírá právě při příležitosti konání tišnovské jarní mezinárodní mineralogické burzy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...