Nahlédnout do vesmíru. Brněnské planetárium začíná s 3D technologií

2 minuty
3D planetárium zavede diváky do vesmíru
Zdroj: ČT24

V Brně jsou okna vesmíru dokořán. Údajně největší 3D planetárium ve střední Evropě totiž v úterý otevřela místní hvězdárna. Diváky v promítacím sále prostorově přenese třeba do doby velkého třesku. Speciální technologii za 40 milionů korun se vyrovnají jen projekce v německém Hamburku nebo polské Varšavě.

  • Několik projektorů promítá 120 snímků ve velikosti 25 televizních obrazovek za vteřinu
  • Projektory a úložištěm proudí takové množství dat, že musí být propojeny optickými kabely
  • Velkoobjemová úložiště pojmou až 160 terabytů dat
  • Brýle během promítání komunikují s celým systémem pomocí infračervených paprsků, střídavě zakrývají obě oči

Tajemství zemské přitažlivosti odhaluje nepředvídatelný robot v novém 3D představení o kouzelnickému učni Felixovi. Zákony Isaaca Newtona nejsou ale jedinými přírodními jevy, které teď brněnské planetárium představuje v nové, plastičtější verzi.

„Po obvodu kopule, která má průměr 17 metrů, jsou speciální datové projektory. Když si nasadíte speciální brýle, tak vlastně uvidíte plastický obraz,“ vysvětlil ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. Od běžných projekcí, které už roky znají třeba milovníci filmů v kinech, se ale výrazně liší.

„Sklíčka obsahují speciální tekuté krystaly, které s pomocí vysílačky komunikují s projekčním systémem a vždy vám šedesátkrát za vteřinu zakryjí buď pravé, nebo levé oko,“ řekl Dušek. Výsledný obraz si dotvoří sám lidský mozek.

Za promítaným vesmírem stojí speciální počítačový systém v útrobách digitária. Kvůli synchronizaci obrazu musí být seřízený na milisekundy. „Jeden film má objem zhruba jeden dva terabyty, jenom příprava projekce trvá několik dní,“ dodal Dušek.

Samotné promítání potom musí šetřit se zoomováním nebo rychlými střihy, aby se divákům neudělalo špatně. Brněnská hvězdárna se mění v multivizuální centrum už od roku 2005. Po vzniku 3D planetária je dalším cílem postavit v přilehlém parku až 25 metrů vysokou sluneční věž. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Muž z Jevíčka není trestně odpovědný za vraždu kvůli nepříčetnosti, uvedl soud

Muž, který ubodal v červnu 2024 v Jevíčku na Svitavsku svoji partnerku, není trestně odpovědný kvůli duševní poruše. Způsobil si ji užíváním drog. Krajský soud v Pardubicích ho zprostil viny pro nepříčetnost a poslal ho do zabezpečovací detence. Tam může být neomezenou dobu, možnost je i doživotí, uvedl soudce Martin Trávníček. Rozsudek není pravomocný. Obhájkyně, státní zástupce a zmocněnkyně dětí a rodičů zabité ženy si nechali lhůtu na případné odvolání.
před 12 hhodinami

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 14 hhodinami

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
3. 4. 2025

Brněnští vědci objevili sloučeninu, která by neměla existovat

Podle dosavadních poznatků by vůbec neměly existovat. Řeč je o hydrátech chloridu cesného. Přesto vědkyně a vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity jejich existenci dokázali. Klíčem k přípravě je speciální způsob mražení.
2. 4. 2025

V Bučovicích čipují popelnice, aby snížili množství odpadu na skládce

V Bučovicích na Vyškovsku začali čipovat popelnice. Evidence nádob, ale i hmotnosti komunálního odpadu by spolu s tříděním přímo v domácnostech měla pomoci v Bučovicích výrazně snížit celkové množství odpadu vyváženého na skládku. To bylo totiž dosud výrazně vyšší, než je limit stanovený zákonem.
2. 4. 2025

V Boskovicích na Blanensku se základní škola rozdělí na tři

Základní škola Boskovice na Blanensku se rozdělí na tři samostatné, nyní je jednou z největších v Česku. Cílem je podle vedení města především zlepšení organizace. Rozdělení schválilo ministerstvo školství. Od 1. srpna se rozdělí na ZŠ náměstí 9. května, ZŠ Sušilova a ZŠ Slovákova.
1. 4. 2025

Při bombardování Hodonína zasáhly jednoho z bratrů střepiny, druhý přišel o nohu

Za druhé světové války shodily americké letouny 20. listopadu 1944 na hodonínské nádraží více než čtyři sta padesát bomb. Nedaleko, v nových bytových domech s mladými rodinami bydleli také Zámečníkovi. Před bombardováním se matka s dětmi neschovala do sklepa z obavy, že uniká plyn, ale utíkala ulicí dál od nádraží. Střepiny jí zranily ruku, staršího chlapce zasáhly do hlavy, mladší přišel o nohu.
1. 4. 2025Aktualizováno1. 4. 2025
Načítání...