Američané chtějí recyklovat větrné turbíny na gumové medvídky

Američtí inženýři tvrdí, že lopatky větrných turbín příští generace by se po skončení jejich životnosti mohly recyklovat na gumové medvídky. Chtějí je totiž vyrábět ze speciální pryskyřice.

Výzkumníci z Michiganské státní univerzity vyrobili kompozitní pryskyřici pro lopatky větrných elektráren kombinací skleněných vláken s polymerem rostlinného původu a syntetickým polymerem. Věří, že tento materiál by se dal rozložit na mnoho složek – některé by se daly využít na nové turbíny, další na gumové medvídky.

Větrná energie je v současné době v některých zemích už jedním z hlavních zdrojů elektřiny – týká se to hlavně těch přímořských, které mohou využívat turbíny umístěné ve vodě. Lopatky turbín, které jsou obvykle vyrobeny ze skelných vláken, jsou čím dál větší. Rekord drží v současné době čínská turbína MySE 16.0-242: každá ze tří lopatek má na délku 118 metrů.

Problém je, že lidstvo zatím nezná spolehlivý a praktický způsob, jak je likvidovat nebo recyklovat; aby vydržely nápor větru, jsou vyrobené z extrémně odolných materiálů a to logicky znamená, že se jen těžko likvidují. Spousta z nich proto končí na skládkách.

Výrobci i provozovatelé větrných elektráren si tento problém dobře uvědomují a snaží se najít řešení. Jedno z nich představili v úterý na zasedání Americké chemické společnosti. Má jím být nová forma pryskyřice, která se snadno rozkládá v alkalickém roztoku. Vzniká z ní pak hmota, která se dá přečistit, a vznikne tak materiál vhodný na výrobu sladkostí nebo energetických nápojů.

„Získali jsme mléčnan draselný v potravinářské kvalitě a použili ho k výrobě bonbonů z gumových medvídků, které jsem nakonec snědl,“ uvedl jeden z autorů nápadu John Dorgan.

  • Mléčnan draselný se už v současné době v potravinářství běžně používá, je známý jako E-326.  V potravinách funguje jako zvýrazňovač chuti, zvlhčovač nebo upravuje pH. Lidskému tělu dodává potřebný draslík.
  • Používá se například v krmivech, jogurtech, salámech, cukrovinkách a omáčkách, ale třeba i v těstu na chléb. Zvýrazňuje chuť masa a potlačuje nechtěnou pachuť hotových výrobků. Zadržuje vlhkost výrobků, proto se používá i jako potahová látka masa, čímž se prodlouží jeho trvanlivost.

Stejným alkalickým rozkladem se z této pryskyřice také uvolnil poly(methylmetakrylát) neboli PMMA, běžný akrylový materiál používaný například v oknech a zadních světlech automobilů.

K pojídání gumových medvídků, kteří pocházejí z větrné turbíny, Dorgan říká: „Atom uhlíku pocházející z rostliny, jako je kukuřice nebo tráva, se nijak neliší od atomu uhlíku, který pochází z fosilního paliva. Vše je součástí globálního uhlíkového cyklu a my jsme ukázali, že můžeme přejít od biomasy na poli k odolným plastovým materiálům a zpět k potravinám.“

Dodal: „Krása našeho systému pryskyřice spočívá v tom, že ji na konci jejího cyklu používání můžeme jednoduše rozpustit, a tím ji uvolnit z jakékoli matrice, v níž se nachází, takže ji lze používat znovu a znovu v nekonečném cyklu.  A přesně to je smysl recyklování.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 23 hhodinami

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
11. 4. 2025

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie zabila plejtváka obrovského

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie ulovila a zabila asi 18metrového plejtváka. Napsal to australský web ABC. Incident se odehrál v oblasti, kde se ve velkém množství nachází různorodá mořská flóra a fauna.
11. 4. 2025

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
11. 4. 2025
Doporučujeme

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
11. 4. 2025

V Jižním Súdánu umírají lidé na choleru. Chybí tam zrušená americká pomoc

Omezení peněz pro americkou rozvojovou agenturu USAID se už začíná negativně projevovat. Podle humanitární organizace Save the Children zemřelo v Jižním Súdánu osm lidí nakažených cholerou. Nedostalo se jim totiž lékařské péče, která byla až donedávna financovaná právě Spojenými státy. Obavy panují také o pokles dostupnosti vakcín proti dalším nakažlivým nemocem jako ebola nebo AIDS.
10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025
Načítání...