Umělá inteligence by mohla pomoct měřit řečové dovednosti lidí s Parkinsonem

Američtí vědci se snaží vyvinout nové možnosti, jak na dálku sledovat lidi s Parkinsonovou chorobou. Využívají k tomu umělou inteligenci, která by v budoucnu mohla pomoct vyhodnotit, zda se pacientům zhoršují řečové dovednosti.

S Parkinsonovou chorobou žije jenom ve Spojených státech zhruba milion lidí. Čechů touto nemocí, která postihuje hlavně lidi starší padesáti let, trpí asi padesát tisíc. Její příčinou je odumírání nervových buněk, které produkují dopamin a další přenašeče v mozku.

  • Parkinsonova choroba je známá již od starověku. Poprvé však byla popsána roku 1817 londýnským lékařem Jamesem Parkinsonem.
  • Zdroj:  Wikipedie 

Onemocnění narušuje schopnost pohybu a neustále se zhoršuje. V pozdních fázích se nemocným mimo jiné také špatně artikuluje. Parkinson se nedá vyléčit, včasným nasazením léků nebo operací lze ale zmírnit příznaky. Z toho důvodu je důležité ho co nejdříve rozpoznat a nemocné sledovat. 

Právě o lepší monitoring těchto pacientů usiluje tým pod vedením profesorky Jessicy Huberové z americké Purdueovy univerzity. Chce k tomu využít telemedicínu, která je v době pandemie koronaviru stále rozšířenější. 

Meření řečových dovedností

Konkrétně se vědci ve své virtuální studii, do které zapojili účastníky z celých Spojených států, zaměřují na uplatnění umělé inteligence. Chtějí vytvořit takový systém, který dokáže měřit právě řečové dovednosti pacientů, kterým byl Parkinson diagnostikován. 

Využití nových technologií může podle Adrewa Exnera z Purdueovy univerzity, který je členem výzkumného týmu, mimo jiné usnadit včasné rozpoznání daného onemocnění a umožnit lepší sledování jeho postupu. 

„Posláním naší laboratoře je najít cesty, jak zlepšit kvalitu života lidí trpících Parkinsonem a jinými podobnými nemocemi,“ dodal Exner.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Francie výrazně omezí věčné chemikálie. Další státy se na to chystají

Francie výrazně omezí používání takzvaných věčných chemikálií. Dolní komora parlamentu definitivně schválila přísnější regulaci perfluorovaných a polyfluorovaných látek známých pod zkratkou PFAS. Zákon od začátku příštího roku počítá se zákazem prodeje výrobků obsahujících tyto látky, například kosmetiky či oblečení. Firmy, které věčné chemikálie používají, budou muset platit speciální poplatek.
21. 2. 2025

Očkování proti chřipce může snížit riziko Alzheimerovy choroby

Očkování proti chřipce může podle odborníků snížit riziko Alzheimerovy choroby nebo kardiovaskulárních nemocí. V Česku ho v minulé sezoně podstoupilo méně než devět procent lidí, mezi seniory necelá čtvrtina. Podle průzkumu ho lidé nejčastěji odmítají z časových důvodů, 13 procent nevěří jeho účinnosti a bezpečnosti. Informace zazněly v diskusi o očkování dospělých, kterou hostilo britské velvyslanectví v Praze. Potvrzuje je celá řada studií.
21. 2. 2025

Tragédie jako v Hradci jsou výjimečné, neměly by měnit chování, říká psycholog

Chování lidí, kteří se stanou agresory, se dá mnohdy předvídat, říká krizový intervent, psycholog a psychoterapeut Tibor Brečka. Zdůrazňuje, že útok v Hradci Králové patří k „neuvěřitelným výjimkám“, podle kterých není dobré měnit pravidla.
20. 2. 2025

V Hradci pracuje sedm psychologů pro včasnou pomoc, říká expert Vymětal

Poté, co šestnáctiletý útočník zabil nožem v Hradci Králové dvě ženy, může řada dotčených lidí trpět osobními psychologickými krizemi. Psycholog Štěpán Vymětal, který se na podobné situace specializuje, doporučuje lidem soudržnost, státu pak lepší připravenost.
20. 2. 2025
Načítání...