Proč přišla na svět? I po 95 letech zůstává soška Věstonické venuše pro vědce velkou výzvou

2 minuty
Výročí nálezu Věstonické venuše
Zdroj: ČT24

Od nálezu Věstonické venuše uplynulo přesně 95 let – 13. července 1925 ji v jednom z pravěkých ohnišť na sídlišti lovců mamutů mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi na jižní Moravě objevil tým vědců pod vedením Karla Absolona. Venuše prošla řadou nejrůznějších zkoumání nejmodernějšími technologiemi. Přesto stále zůstávají některé otázky otevřené a pro vědce je unikátní soška stále výzvou.

Věstonická venuše byla podle odhadů zhotovena před 30 tisíci lety a jde tak o třetí nejstarší zpodobnění lidské postavy na světě. Je nejstarším známým použitím pálené hlíny, tedy i dokladem počátků keramiky. Téměř okamžitě po svém nálezu se v roce 1925 stala světovou senzací.

Přesné místo nálezu Věstonické venuše znají jen odborníci. Celé naleziště Dolní Věstonice, které je schováno mezi vinohrady, připomíná informační cedule. Přímo v Pavlově si návštěvníci zdejšího Archeoparku mohou prohlédnout věrnou kopii sošky.

„Největším překvapením pro lidi je velikost sošky. Do té doby ji viděli jenom v učebnicích dějepisu nebo v novinových článcích a jejich představa o ní je mnohem větší, než reálně vidí v měřítku jedna ku jedné,“ řekla kurátorka a správkyně Archeoparku Pavlov Zuzana Havlická.

Věstonická venuše
Zdroj: Wikipedia.org

Absolon dokázal místo zpropagovat

Nález odhalil badatelský tým pod vedením Karla Absolona. Ten sice sám u výkopových prací často nebyl, dokázal ale místu zajistit potřebnou popularitu, a tím pádem i peníze pro další výzkum. Jedním z vlivných hostů, které pozval, byl například i prezident Masaryk.

Originál sošky je uložen v útrobách Moravského zemského muzea v chráněném trezoru. Kde přesně se nachází, ví jen několik lidí. K vidění bývá jen při výjimečných příležitostech. Naposledy byla zapůjčena olomouckému Vlastivědnému muzeu na konci loňského roku.

Venuší je víc, Věstonická je dokonalá

Kromě Věstonické venuše našli archeologové na jihu Moravy i další významné památky minulých kultur. Jde například o pozůstatky z Býčí skály na Blanensku nebo nejstarší kresbu v Česku, která se skrývá v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. Zhruba sedm tisíc let je pak stará takzvaná Mašovická Hedvika, půlmetrová soška ženy objevená na Znojemsku.

„Věstonická venuše má unikátní tvary, ta stylizace je perfektní. Tady když změníte něco, rozšíříte boky, tak už to není ono. To je dokonale vyvážený tvar, takových dokonalých tvarů je v paleolitickém období málo, to bychom napočítali snad na prstech ruky,“ popsal archeolog Moravského zemského muzea Martin Oliva.

Věstonická venuše stále překvapuje

Věstonická venuše je dodnes předmětem zkoumání. Vědci stále například nevědí, proč byla soška vyrobena. Nabízí také mnohá překvapení. V roce 2016 při skenování speciálním mikroskopem například vědci zjistili, že byla původně zdobena ptačími pírky. Díky skenům víme, že na výrobu sošky byla použita i mamutovina. Poslední skenování ovšem také ukázalo, že je uvnitř těla sošky několik nebezpečných prasklin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 3 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 6 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 8 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 8 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 9 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
včera v 20:15
Načítání...