Poškození mozku dětem hrozí, i když alkohol pije jen otec, ukázal výzkum

Vědci z Kalifornské univerzity v Riverside studovali, jaký je dopad konzumace alkoholu otci a matkami na jejich potomstvo. Výzkum sice probíhal na laboratorních potkanech, ale výsledky se podle autorů výzkumu dají aplikovat také na člověka.

Výzkumníci testovali, jak bude vypadat vývoj mláďat narozených samcům intoxikovaným alkoholem a samicím, které alkohol nikdy nepozřely. Ukázalo se, že potomci takových párů mají výrazně narušený vývoj mozku – především oblast mozkové kůry, což je u savců nejsložitější část zodpovědná za ty nejvíce důležité role spojené například s přemýšlením nebo poznáváním okolního světa. A právě tam vedlo narušení genů ke špatnému propojování.

Přestože mláďata ani jejich matky nikdy nebyly alkoholu vystaveny, mozky myšat projevovaly podobné změny, jako by samy byly dlouhodobými alkoholiky.

Dědictví otců

„O nebezpečích spojených s alkoholismem u matek se ví už roky. Ale téměř nikdo se nezabýval tím, jestli je bezpečné, když pijí muži, kteří se pokoušejí zplodit potomka,“ uvedla Kelly Huffmanová, psycholožka, která tento výzkum vedla. „Náš výzkum ale ukazuje, že i vystavení otců alkoholu může vést k nebezpečným změnám v mozcích dětí a k vývojovým změnám u nich,“ dodala.

Stejný tým provedl další sérii pokusů, kdy samicím potkanů podával alkohol, ale také látku cholin, která funguje jako obdoba vitaminů. Výsledky ukázaly, že alkohol sice mláďata poškozuje – mají nižší hmotnost i mozek a abnormality v mozkové kůře, ale množství problémů je výrazně nižší, než kdyby se cholin nepodával.

„Náš výzkum ukázal, že prenatálně podávaný cholin zlepšuje jinak abnormální vývoj těla i myšlení u mláďat,“ popsala Huffmanová. Podle ní může tento výzkum pomoci se zlepšením vývoje dětí narozených matkám alkoholičkám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Jako požár na nebi. Češi mohli zpozorovat zánik části rakety Falcon 9

Ve středu nad ránem se lidem ve střední Evropě, včetně České republiky, nabídla nevšední podívaná. Na severním obzoru mohli sledovat zánik lidmi vyrobeného objektu. Podle starších informací mělo jít o jeden ze satelitů systému Starlink, na základě nových dat ale vědci tvrdí, že se jednalo o nosný stupeň rakety Falcon 9 společnosti Space X.
12:40Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Archeologové našli první hrobku faraona po sto letech

Archeologové v Egyptě objevili hrobku faraona Thutmose II. Jedná se o zcela výjimečný objev. Jde totiž o první nález královské hrobky za více než sto let. Naposledy se to stalo roku 1922, když Howard Carter našel slavnou hrobku faraona Tutanchamona.
před 3 hhodinami

Hrozba, že planetka 2024 YR4 narazí do Země, opět stoupla

Podle údajů NASA zveřejněných v úterý má asteroid, který by mohl srovnat se zemí celé město, už 3,1procentní pravděpodobnost, že v roce 2032 zasáhne Zemi. To z něj dělá nejnebezpečnější planetku, jakou kdy moderní předpovědi zaznamenaly. Odborníci však uklidňují, že v tuto chvíli se nejedná o krizi.
před 6 hhodinami

Ženy jsou štědřejší než muži, ukázala hra na diktátora

Obecně sdílená společenská představa je, že ženy jsou štědřejší než muži. Ale když se španělští psychologové a ekonomové pokoušeli najít pro toto tvrzení tvrdé důkazy založené na datech a studiích, nenašli je. A tak se rozhodli udělat vlastní výzkum, a to pomocí experimentu.
před 11 hhodinami

Smrt může být evolučně altruistická, naznačuje výzkum

Darwinova teorie přírodního výběru vysvětluje, proč se u organismů vyvíjejí vlastnosti, které jim pomáhají přežít a rozmnožovat se. Smrt se pak může zdát jako neúspěch v této snaze. Nový výzkum ale naznačuje, že je to spíš proces, který se evolučně zformoval tak, aby organismům pomáhal.
včera v 16:46

Sucho ohrožuje půlku zemědělské půdy ve střední Evropě. Problém hrozí Slovensku

Středoevropské zemědělství ohrožují budoucí změny teplot. Dospěli k tomu vědci, kteří na základě dat získaných i z českých dubů vytvořili přehled klimatu v tomto regionu a podívali se na to, jak vypadá možný vývoj do budoucna.
včera v 14:36

Čeští vědci chtějí s pomocí AI objevovat nové molekuly

Čeští vědci spolupracují s odborníky ze čtrnácti výzkumných institucí po celém světě, aby využili umělou inteligenci (AI) na objev a vývoj nových přírodních molekul, které by bylo možné využívat například ve vývoji léčiv, kosmickém výzkumu nebo likvidaci znečištění v přírodě.
včera v 11:05

Trumpovy vyhazovy způsobují chaos nejen mezi jadernými experty

Administrativa Donalda Trumpa propustila tisíce státních zaměstnanců, například z ministerstva školství, Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nebo lesní správy. Důvodem je snaha ušetřit na federálních výdajích. Odborníci ale upozorňují, že fungování některých úřadů tím může být ohroženo, zejména pokud se výpovědi týkají odborných vědeckých pozic.
17. 2. 2025
Načítání...