Aplikace Mapy.cz zjistí, jestli byl člověk blízko nakaženého nemocí COVID-19

Už víc než 470 tisíc lidí kvůli koronaviru dobrovolně sdíli svoji polohu v aplikaci Mapy.cz. Smyslem nové služby společnosti Seznam je umožnit zpětně dohledat, jestli se uživatel delší dobu nepohyboval v blízkosti osoby pozitivně testované na nemoc COVID-19. Pokud aplikace takovou shodu polohy a času najde, pošle upozornění. Epidemiologové ovšem varují, aby lidé na tuto informaci nereagovali přemrštěně.

Stačí aktualizovat aplikace na nejnovější verzi, povolit sdílení polohy – a uživatel služby Mapy.cz už může dostávat upozornění, že v minulosti zřejmě byl v blízkosti někoho nemocného.

„V tomto okamžiku byste třeba šel za dva týdny na testování a zjistil, že jste pozitivně testovaný na koronavirus, dal byste souhlas se sdílením své polohové historie. V tom okamžiku vaše historie je historie pohybu infikovaného člověka – a všem lidem by přišla zpráva,“ vysvětluje Martin Jeřábek, manažer týmu Mapy.cz.

Kromě polohy je pro takové upozornění klíčový také čas. Aplikace nebude hlásit, pokud se její uživatel s někým nemocným na ulici jenom minul. Jiná je ale situace, pokud se ukáže, že spolu na jednom místě strávili třeba 15 minut.

Omezení a bezpečnost

Upozornění také neobsahuje informace, které vedou k identifikaci konkrétních lidí. Tedy ani přesné místo a čas možného setkání.„Data uživatelů nebudeme sdílet žádné třetí straně. Jsou to anonymizované soubory polohových dat a po skončení pandemie je deklarujeme smazat,“ říká Aneta Kapuciánová, manažerka PR společnosti Seznam.cz.

Data pro aplikaci jsou získávána od všech subjektů, které spolupracují na zastavení epidemie. Protože je tato aplikace založená na polohových datech, nemůže být dokonalá: „Polohová data této aplikace nemusí přesně fungovat v budovách, v metru a tak podobně,“ uvádí Seznam. Výstupy by tedy neměly člověku dávat falešný pocit jistoty, ale spíše by měly uživatele varovat.

Podle epidemioložky Kateřiny Fabiánové může být adekvátní reakcí na takové upozornění preventivní omezení kontaktu s lidmi a sledování teploty. Zároveň se ale obává, že zpráva vyvolá přehnané obavy. „Mohou vést k tomu, že začnou houfně navštěvovat odběrová místa a to samozřejmě není ta správná cesta, protože u člověka bez klinických příznaků ty testy nejsou doporučovány,“ popisuje vědkyně a dodává, že když budou všichni nosit roušky, tak ani takové setkání zdaleka nemusí znamenat nákazu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
před 2 hhodinami

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
před 2 hhodinami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 5 hhodinami

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
06:24Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
před 23 hhodinami

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
včera v 12:01

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
včera v 10:17

Čeští vědci na Antarktidě bádají nad vlivem extrémů na lidský organismus

Čeští vědci na Antarktidě zkoumají dopad extrémních podmínek na lidský organismus. Na polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova monitorují tělesné funkce účastníků výpravy a adaptaci na mimořádnou zátěž. Bádání v rámci programu zajišťovaného Masarykovou univerzitou může posloužit třeba k vývoji nových zdravotnických pomůcek.
6. 4. 2025
Načítání...