Velká Británie investuje do lékařských robotů miliardu a půl. Jsou už přesnější než lidé

6 minut
Roboti v medicíně
Zdroj: ČT24

Umělá inteligence a roboti čím dál více vstupují do služeb medicíny. Mnozí experti doufají, že nové technologie přinesou revoluční změny nejen do chirurgie, ale především do diagnostické medicíny. Jejich nástup se snaží zachytit také Velká Británie a z veřejného rozpočtu investuje na rozvoj umělé inteligence ve zdravotnictví v přepočtu bezmála jednu a půl miliardy korun.

Umělá inteligence se ve Spojeném království testuje v akci na speciálním polygonu, kde se zkušení chirurgové sžívají s novým kolegou-robotem. Oceňují mimořádnou přesnost a neomylnost stroje; pro řadu zákroků, jako je například laparoskopie, je právě přesnost tím nejdůležitějším.

„Je docela vzrušující vidět, jak se zavádějí robotické techniky,“ uvádí lékař a konzultant Jonathan Morton. „Především z ergonomického hlediska, tedy z pohledu chirurga.“ Systém se dá nastavit mnohem lépe, což znamená menší stres pro operatérův organismus a i nižší míru obtíží a zranění u chirurgů. Potenciálně to umožní zase posunout hranice chirurgie, podobně jako tomu bylo v 90. letech s nástupem laparoskopie.

Nové operační metody britští lékaři v současnosti testují v pilotním projektu, který má připravit nasazení robotů do praxe. „Není to ve skutečnosti robot, kdo by prováděl zákrok jen sám o sobě. Je to chirurg vybavený zkušenostmi a znalostmi, který robotovi říká, co má udělat,“ popisuje Jonathan Morton.

Doktoři o práci nepřijdou

Přestože britská Národní zdravotní služba na budoucí nasazení robotů vyčlenila už bezmála jednu a půl miliardy korun, neznamená to, že dnes operující lékaři přijdou o práci. „Roboti nepřevezmou to, co chirurgové dělají. Roboti se stanou integrální součástí nástrojů, které chirurgové při operacích používají,“ tvrdí Richard Kerr, neurochirurg a člen rady Královské chirurgické komory.

Odborníci se ale domnívají, že v dlouhodobé perspektivě příštích asi dvaceti let roboti některé rutinní zákroky budou moci převzít úplně. Viditelným přínosem jejich nasazení už teď může být větší objem a dostupnost některých zákroků – zejména v obecně šetrné laparoskopii.

„To přináší pacientům snížení komplikací, zmírnění bolestí, rychlejší návrat do zaměstnání a podobně,“ říká chirurg Mark Slack. Pro pacienty může nástup robotů v Británii znamenat i zkrácení často nepříjemně dlouhého čekání na nutnou operaci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Neandertálci zpracovaná kost jeskynního lva je jako „švýcarský armádní nůž“ doby kamenné

Víceúčelový nástroj nalezený v belgické jeskyni zvyšuje povědomí o tom, jak inteligentní byli neandertálci. Kromě toho je zajímavý také tím, že kosti jeskynních lvů tito pravěcí lidé podle všeho jinak nevyužívali.
před 2 hhodinami

Kosti z Národního muzea patří slavnému baroknímu lékaři, zjistili vědci

Tým českých odborníků identifikoval ostatky významné barokní osobnosti, lékaře, šlechtice a rektora Univerzity Karlovy Jana Františka Löwa z Erlsfeldu. Na objevu se podíleli antropologové Národního muzea, Kriminalistický ústav Policie ČR, Ústav soudního lékařství Ústřední vojenské nemocnice, archiváři a také knihovníci.
před 15 hhodinami

Před 40 lety potopili francouzští agenti loď Greenpeace. Zastavili tak vlastní jaderné testy

Operace agentů francouzské tajné služby v podobě potopení lodi ekologických aktivistů měla za cíl zamezit jim v blokování testů atomových zbraní. Jejich útok sice uspěl a loď se potopila. Ale v důsledku skandálu byly testy zastavené.
před 16 hhodinami

„Díky za zrušení meteorologické služby!“ Na Trumpa se po záplavách valí kritika

Zatímco počet obětí bleskových záplav v Texasu stoupá, administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí kritice. Tragická bilance je totiž přičítána Trumpovým škrtům ve federální sféře a lídr demokratických senátorů požaduje prošetření jejich dopadů na dění v jižním státě USA. To navíc negativně ovlivnila také absence varovných sirén v epicentru katastrofy.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Zanikla družice, která měla odhalit největší znečišťovatele. Není jasné proč

S družicí MethaneSAT byla spojena velká očekávání, která se ale nakonec nenaplní. Místo aby satelit ukazoval, jaké firmy vypouštějí nejvíc metanu, se nečekaně odmlčel a přestal fungovat.
před 21 hhodinami

Za některé migrény a závratě možná mohou geny neandertálců

Výzkum naznačuje, že některé tvary lebky mohou souviset s genetickým dědictvím neandertálců. A u lidí by mohly vyvolávat nemoci, které přinášejí urputné bolesti hlavy.
před 21 hhodinami

NASA kvůli škrtům přijde o dva tisíce vysoce postavených zaměstnanců, píše Politico

Z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) kvůli snižování počtu zaměstnanců odejde kolem 2150 vysoce postavených pracovníků, napsal server Politico, podle něhož by to mohlo připravit NASA o desítky let zkušeností. Zkomplikovat by to mohlo i politiku Bílého domu, který usiluje o to, aby se USA vrátily na Měsíc. Ve středu prezident Donald Trump jmenoval prozatímním ředitelem NASA nynějšího ministra dopravy Seana Duffyho.
včeraAktualizovánovčera v 09:03

Jsem mechanický Hitler, napsala o sobě Muskova AI Grok. Firma musela zprávy mazat

Když miliardář Elon Musk před dvěma roky představil svou umělou inteligenci (AI), uvedl ji jako jinou v tom, že bude chápat a používat sarkasmus, nebude politicky korektní a bude pracovat skvěle se zdroji. Na začátku července se ale tato AI pojmenovaná Grok začala chovat rasisticky, antisemitsky, a dokonce i explicitně nacisticky.
9. 7. 2025
Načítání...