
Roboti v medicíně
Umělá inteligence se ve Spojeném království testuje v akci na speciálním polygonu, kde se zkušení chirurgové sžívají s novým kolegou-robotem. Oceňují mimořádnou přesnost a neomylnost stroje; pro řadu zákroků, jako je například laparoskopie, je právě přesnost tím nejdůležitějším.
„Je docela vzrušující vidět, jak se zavádějí robotické techniky,“ uvádí lékař a konzultant Jonathan Morton. „Především z ergonomického hlediska, tedy z pohledu chirurga.“ Systém se dá nastavit mnohem lépe, což znamená menší stres pro operatérův organismus a i nižší míru obtíží a zranění u chirurgů. Potenciálně to umožní zase posunout hranice chirurgie, podobně jako tomu bylo v 90. letech s nástupem laparoskopie.
Nové operační metody britští lékaři v současnosti testují v pilotním projektu, který má připravit nasazení robotů do praxe. „Není to ve skutečnosti robot, kdo by prováděl zákrok jen sám o sobě. Je to chirurg vybavený zkušenostmi a znalostmi, který robotovi říká, co má udělat,“ popisuje Jonathan Morton.
Doktoři o práci nepřijdou
Přestože britská Národní zdravotní služba na budoucí nasazení robotů vyčlenila už bezmála jednu a půl miliardy korun, neznamená to, že dnes operující lékaři přijdou o práci. „Roboti nepřevezmou to, co chirurgové dělají. Roboti se stanou integrální součástí nástrojů, které chirurgové při operacích používají,“ tvrdí Richard Kerr, neurochirurg a člen rady Královské chirurgické komory.
Odborníci se ale domnívají, že v dlouhodobé perspektivě příštích asi dvaceti let roboti některé rutinní zákroky budou moci převzít úplně. Viditelným přínosem jejich nasazení už teď může být větší objem a dostupnost některých zákroků – zejména v obecně šetrné laparoskopii.
„To přináší pacientům snížení komplikací, zmírnění bolestí, rychlejší návrat do zaměstnání a podobně,“ říká chirurg Mark Slack. Pro pacienty může nástup robotů v Británii znamenat i zkrácení často nepříjemně dlouhého čekání na nutnou operaci.