Muskova raketa Falcon 9 úspěšně odstartovala. Nese do kosmu družice pro nový internet

Z Mysu Canaveral na Floridě se v pátek ráno uskutečnil odložený start rakety Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX s nákladem 60 družic satelitní sítě Starlink, kterou buduje sama SpaceX a která má zajistit vysokorychlostní internet. Informovala o tom televize CNBC. 

Video Události
video

Události: Raketa Falcon 9 úspěšně odstartovala

Cílem nového ambiciózního projektu je poskytnout vysokorychlostní připojení k internetu pro celou planetu prostřednictvím tisíců satelitů na nízké oběžné dráze, tedy zhruba 1150 kilometrů nad Zemí. Zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk minulý týden v rozhovoru s novináři poznamenal, že náklad 60 družic bude nejtěžší, který dosud raketa Falcon 9 nesla.

SpaceX doufá, že se satelitní síť Starlink stane klíčovým zdrojem financování pro větší vesmírné projekty, jako je například plán vyslat lidi na Mars.

Elon Musk není sám, kdo sní o takové satelitní síti poskytující internet po celé planetě – a není ani první, kdo se ho pokusil uskutečnit. Už v lednu podepsala soukromá vesmírná společnost Blue Origin, za kterou stojí zakladatel amerického internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, s kanadskou firmou Telesat dohodu o vytvoření satelitní sítě, která by poskytovala rychlý přístup k internetu vládám a podnikům na celém světě. 

Sen o vesmírném internetu

K vybudování globální sítě má pro Amazon sloužit raketa společnosti Blue Origin nazvaná Blue Glenn, poprvé by měla startovat v roce 2021. Počet startů ani množství družic společnosti neupřesnily.

Síť společnosti Telesat urychlí expanzi sítí 5G, přinese vysokorychlostní služby i na venkov do odlehlých oblastí a pro komerční a vládní spojení nabídne novou úroveň výkonu, uvedla firma ve svém prohlášení.

Podle zprávy Satellite Industry Association hodnota celosvětového trhu s družicovými širokopásmovými a televizními službami činí 127,7 miliardy dolarů (2,86 bilionu korun), zatímco hodnota průmyslu souvisejícího s vypouštěním družic zhruba 5,5 miliardy dolarů.