Vlčí mumie z doby ledové nadchla Kanadu. Objevili ji zlatokopové

Tání permafrostu znepokojuje klimatology i politiky, dává ale spoustu radosti archeologům a paleontologům. V kanadském Klondiku se podařilo objevit mumifikovaná těla soba a vlčího mláděte stará padesát tisíc let.

Mumifikované mládě vlka z doby ledové
Zdroj: Yukon G.

Oblast Klondiku v Kanadě je od dob zlaté horečky známá jako místo prospektorů, kteří zde pátrají po vzácném žlutém kovu. Tentokrát se zde ale našlo něco úplně jiného – a z vědeckého hlediska mnohem zajímavějšího. Místní zlatokopové před dvěma roky totiž objevili mumifikovaná zvířata z doby ledové: vlčí mládě a mladého soba. 

Obě mumie, které zakonzervovala zmrzlá půda, jsou nesmírně vzácné – jen výjimečně se totiž zachovají do současnosti tak stará těla včetně kůže, srsti i svalové tkáně. Zejména vlčí mládě se přitom zachovalo takřka celé, včetně detailů na hlavě a tlapách. Sob je pak zachovaný částečně, včetně hlavy a předních končetin.

Pohled do doby ledové

„Pokud víme, jde o jediného zachovaného vlka z doby ledové na celém světě,“ popsal Grant Zazula, místní paleontolog, který obě mumie studoval. Právě on se současně snaží, aby místní zlatokopové i horníci s vládou spolupracovali, pokud objeví něco zajímavého.

Jeho názor potvrzuje i bioložka Julie Meachenová, která se na výzkumu zvířecích mumií podílí. „Když mi Grant zavolal, ukázal mi fotky a poprosil mě o spolupráci, byla jsem opravdu nadšená. Chceme teď provést testy jejich DNA, abychom zjistili, jestli byla zvířata příbuzná nějakým dnes žijícím, a také obsah jejich střev, abychom popsali, jestli se tam nezachovaly zbytky původních bakterií.“

Detail vlčí hlavy z Yukonu
Zdroj: Yukon G.

Podobně nadšení jsou z objevu i vědci z jiných zemí. Pro britský deník Guardian se vyjádřila paleontoložka z univerzity v Edinburgu Elsa Panciroliová: „Kosti vlků z doby ledové jsou na Yukonu poměrně běžné, ale najít takhle zachované zvíře je prostě výjimečné. Skoro byste si ho chtěli pohladit. Jde o krásný pohled do doby ledové.“ 

Vědci nyní doufají, že se z podrobné analýzy dozví nejen to, jakou potravou se obě zvířata živila, jak vypadal jejich život a doba, ale především že se jim podaří získat vzorky DNA jak samotných zvířat, tak také mikroorganismů v jejich tělech. To by mohlo pomoci mnohem lépe popsat, jak se tato zvířata vyvíjela nebo jak fungoval jejich imunitní systém, nová odhalení by pak mohla přepsat evoluční strom vlků, a tedy i psů.