
Horizont ČT24: 3D tiskárny na Marsu
Mars je od Země vzdálen přes 225 milionu kilometrů. Lidská posádka by k němu letěla šest až devět měsíců – šlo by o zdaleka nejdelší a nejnebezpečnější cestu, jakou lidstvo zatím podniklo. Přesto se plány na misi alespoň teoreticky zabývá hned několik vesmírných agentur.
„Hlavní cíl je dostat se na Mars a dál. Ale Mars je ten cíl, který už delší dobu sledujeme. Zkoumali jsme ho roboty, takže teď je čas tam vyslat člověka,“ říká Joseph Acaba, astonaut a hydrobiolog z americké vesmírné agentury NASA.
Domy na Marsu postaví roboti
„Dóm na písku jsme postavili pomocí 3D tisku z bazaltu. Třetinu tvoří bazalt a třetinu polymery,“ popisuje Miriam Dall'Ignaová, architektka společnosti Foster. Takový projekt je potřeba několikanásobně otestovat – vyzkoušet se vše musí ještě na Zemi. Nic se nesmí ponechat náhodě: od stavebních postupů, až po architekturu obydlí, která musí být odolná, účelná, ale hlavně co nejpřívětivější pro lidskou posádku.
Galerie: Základnu na Marsu vytiskne 3D tiskárna
„Dostat se na Mars je extrémně nákladné, takže když chcete pracovat na jeho povrchu, musíte mít všechno naprosto v pořádku. Proto musíme mít vše pečlivě připravené ještě předtím, než se tam dostaneme,“ komentuje náročnost takového projektu Mark Sephton, vedoucí oddělení výzkumu a vývoje z Imperial College v Londýně.
Společnost Foster proto navrhuje, aby na Mars v dostatečném předstihu před lidmi neletěli jeden nebo dva velcí stavební roboti, ale celá skupina menších „inteligentních“ strojů, které by dokázaly vzájemně spolupracovat. Ty by pak využily místní horniny a laserem z nich přes nafukovací formy vypalovaly budovy. „Tak bychom pro misi vytvořili rezervu. Pokud by se jeden z přístrojů porouchal a přestal tisknout, neznamenalo by to konec mise, ale nahradil by ho jiný stroj,“ dodává Dall'Ignaová.
Materiálu je na Marsu dost
Klíčovou otázkou je, kde vzít stavební materiál – ze Země to být nemůže, protože by to bylo nepředstavitelně nákladné. Naštěstí se řešení nachází přímo na Marsu. Už v roce 2012 totiž vozítko Curiosity potvrdilo, že na Marsu existuje hornina, která velmi připomíná vulkanický bazalt, se kterým pracovali návrháři společnosti Foster.
Stavebního materiálu by tedy Mars měl poskytnout dostatek. V prosinci 2017 navíc americký prezident Donald Trump podepsal dokument, který má připravit návrat amerických astronautů nejprve na povrch Měsíce a následně i prosadit misi na Mars. Studií, jak astronauty ubytovat, proto bude s nejvyšší pravděpodobností v dalších letech přibývat.