Lidé se dostali do Asie mnohem dříve, než se vědci domnívali

Archeologové našli v Číně nástroje staré přes dva miliony let. Ty jsou důkazem, že osídlení Asie z Afriky probíhalo ještě dříve, než se zatím vědci domnívali. Otevírá to nové možnosti v pátrání po stopách prvních lidí.

Objev kamenných nástrojů v Číně, které jsou staré 2,12 milionu let, prodlužuje nejméně o 270 000 let přítomnost člověka na asijském kontinentu. Vyplývá to ze studie zveřejněné časopisem Nature.

Dosud platil za nejstarší lidskou stopu mimo africký kontinent nález lidských ostatků na gruzínské lokalitě Dmanisi, jejichž stáří vědci určili na 1,8 milionu let.

Kamenné nástroje nalezl vědecký tým pod vedením Čao-jü Čua z čínské akademie věd v provincii Šen-si na jihu čínské sprašové plošiny.

„Dokazuje to, že hominidé odešli z Afriky dříve, než naznačoval nález z Dmanisi,“ řekl agentuře AFP Robin Dennell z archeologického oddělení Exeterské univerzity, spoluautor studie v časopise Nature.

Nalezené kameny byly úmyslně opracované, uvádí Exeterská univerzita v komuniké. „Sloužily k výrobě ostrých úlomků, jimiž se dalo řezat, nebo sekat,“ vysvětlil Dennell.