Na severovýchod USA dorazila bouře „Bomb Cyclone“. Letiště hlásí výpadky, tisíce letů se neuskuteční

Zimní bouře Grayson, která připomíná hurikán a přináší extrémní vítr i chlad, dorazila do Spojených států. U východního pobřeží vznikla hluboká tlaková níže, jež způsobila vznik vzácného fenoménu. Výpadky nyní hlásí tři hlavní letiště v New Yorku nebo to v Bostonu. Celkem už bylo zrušeno 3300 letů. Bez proudu je 70 tisíc lidí a stovky škol zůstaly zavřené.

Boston očekává více než 30 centimetrů nového sněhu a místní Loganovo mezinárodní letiště už s předstihem ohlásilo přerušení provozu.

Celkově aerolinky na severozápadě USA odvolaly tisíce letů, newyorské letiště Johna Kennedyho po osmé ráno (14:00 SEČ) dočasně kvůli silnému větru a nebezpečně nízké viditelnosti pozastavilo veškerý provoz. Na třech hlavních letištích New Yorku a tom bostonském byly podle serveru FlightAware.com zrušeny tři čtvrtiny spojů.

Video Události
video

Události: Silná zimní bouře udeřila na Spojené státy

Bouře dostala přezdívku Grayson, američtí meteorologové tento jev označují termínem „Bomb Cyclone“ – což by se dalo nejlépe přeložit jako „explozivní cyklona“ nebo „cyklonová bomba“. Dochází k ní jen výjimečně při rychlém prohlubování tlakové níže – tlak v centru musí klesat rychlostí aspoň 24 hPa za 24 hodin.

Zpravidla k tomu dochází během zimy, když se tato níže vytvoří nad oceánem. Mívá podobné vlastnosti jako hurikán, proto se někdy také nazývá nesprávně jako sněhový hurikán. Může mít podobnou sílu jako hurikán, také směr postupu bývá podobný.

Silný vítr, silný mráz

Vítr může nad oceánem u severovýchodního pobřeží USA dosáhnout v nárazech rychlostí, jaké v průměru dosahují hurikány 1. až 2. kategorie, tedy až 150 kilometrů za hodinu. Nad pevninou se zmírní na 100–110 kilometrů v hodině.

Tento silný vítr a pokles tlaku způsobí příchod extrémně studeného arktického vzduchu z Kanady, díky tomu se může mráz dostat i výjimečně daleko na jih. Letos už tak nasněžilo například až na Floridě, která není na zimu a mráz téměř vůbec připravená.

Důsledkem cyklony je také blizard, tedy kombinace extrémně silného větru a sněžení. To snižuje dohlednost a také může velká města na východním pobřeží zaplavit desítkami centimetrů sněhu. 

 

Varování před zimními bouřemi platí v současné době ve 13 amerických státech. Týká se území s více než 13 miliony obyvatel. Podle posledních informací už mrazu v USA tento týden podlehlo 12 lidí, většina ve Wisconsinu. Ve čtvrtek bylo také zrušeno přes 2700 letů, například z newyorského letiště LaGuardia zrušili 90 procent letů.

V New Yorku byly také od čtvrtka uzavřeny všechny školy a pracovníci technických služeb se připravují na až 20 centimetrů sněhu, který může napadnout.

Video Zprávy ve 23
video

Spolupracovnice ČT o dopadu zimní bouře na USA

Ještě horší problémy se očekávají v Bostonu: „Ovlivní to ranní i odpolední špičku. Buďte trpěliví. Při tomhle množství sněhu se může stát, že půl hodiny po průjezdu pluhu bude silnice vypadat, jako by tam neprojel,“ varoval na tiskové konferenci obyvatele Bostonu starosta Marty Walsh. 

Bouře, která přináší nárazy větru až 90 kilometrů v hodině, připravila v Georgii, Severní Karolíně či Virginii o proud přes 70 tisíc odběratelů. Některé silnice v těchto státech byly ve čtvrtek nad ránem místního času (dopoledne SEČ) uzavřeny a další je možno projet jen s velkými obtížemi. Ve městě Savannah v Georgii vykolejilo několik vagonů dálkového vlaku společnosti Amtrak, hlášena nebyla žádná zranění.

Bouře postupuje východem Spojených států směrem na Kanadu v době, kdy se země potýká – již od konce minulého roku – s mrazivým počasím. Meteorologové předpovídají, že ve čtvrtek poklesnou teploty na severovýchodě země až k minus dvaceti stupňům Celsia.