Umělá inteligence od Google učí své potomky. Programuje jiné umělé inteligence lépe než lidé

V květnu oznámila společnost Google, že spouští projekt nazvaný AutoML. Jeho smyslem měl být vývoj umělé inteligence, která bude pomáhat s vytvářením jiných umělých inteligencí.

V polovině října Google oznámil, že uspěl. Přestože má tato společnost ty nejlepší programátory na světě, specializovaná umělá inteligence je nyní lepší než oni. Porazila je v programování: vytvořila jinou umělou inteligenci, která byla silnější a výkonnější než cokoliv, co byli schopni vyrobit lidští experti.

6 minut
Horizont: Umělá inteligence jako zkáza lidstva?
Zdroj: ČT24

Právě systém umělé inteligence, na němž se podílel AutoML, nedávno vytvořil nový rekord, když uspěl při kategorizaci obrázků podle jejich obsahu na 82 procent. Tento úkol je relativně jednoduchý, ale existují i složitější, které už potomci AutoML umí řešit, a to velice úspěšně.

Porazil například lidské programátory při vývoji systému, který je zásadní pro autonomní roboty a augmentovanou realitu – tedy označit na obrázku místa jednotlivých objektů. Zatímco nejlepší lidmi navržený program v tom uspěl na 39 procent, výtvor umělé inteligence AutoML byl úspěšný na 43 procent.

Co to znamená?

Tyto výsledky jsou zásadní; návrhy těchto inteligentních systémů jsou dovedností, kterou ovládá jen velmi málo lidí. Znalosti, které jsou pro to nutné, jsou značně specializované, je jich hodně a vyžadují extrémně nadané programátory. Automatizovat tento obor je tedy podobně náročné, ale pokud se to podaří, zcela to změní celý průmysl – a možná i celou společnost.

„Dnes umělé inteligence vytváří vědci, experti na strojové učení. Po celém světě jich to umí jen několik tisíc,“ uvedl v rozhovoru pro magazín Wired ředitel Google Sundar Pichai. „Chceme nyní umožnit statisícům vývojářů, aby to mohli dělat i oni.“

Drtivou většinu práce při učení strojů je napodobovat lidské neurální sítě a pak je „nakrmit“ co nejvíce daty. To není nijak složitá věda, jde o poměrně jednoduchou práci, kterou už jsou stroje schopné dělat velice účelně.

Role člověka poroste

V současné době je vývoj umělé inteligence náročná záležitost – často se používají raději upravené programy vytvořené původně pro jiný účel. Ale s tím, jak těchto programů bude přibývat a budou stále komplexnější, začne stoupat i role lidských programátorů – ale v jiných rolích než dříve.

Budou více sloužit jako strážci toho, aby umělé inteligence nevytvářely falešné souvislosti. Již mnohokrát se totiž stalo, že stroje si začaly budovat nepravdivé asociace, zejména proto, že vycházely v učení z nějak zkresleného nebo příliš malého vzorku.

Google by chtěl systém AutoML vylepšovat do té doby, dokud nebude fungovat natolik dobře, aby ho programátoři mohli používat v praxi. Pokud se to podaří, bude mít AutoML nepochybně zásadní dopad i na svět mimo hranice společnosti Google; například v tom, že se systémy založené na principu umělé inteligence začnou používat opravdu masově. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropská komise představila kodex pro AI. Řeší autorská práva i bezpečnost

Evropská komise tento týden zveřejnila nový dobrovolný kodex postupů pro poskytovatele výkonných systémů umělé inteligence (AI), jehož cílem je vyjasnit povinnosti vyplývající z nových unijních pravidel, takzvaného Aktu o AI. Kodex se týká takzvaných generativních modelů AI, jako jsou ChatGPT od OpenAI, Claude od společnosti Anthropic nebo Gemini od Googlu.
Právě teď

Neandertálci zpracovaná kost jeskynního lva je jako „švýcarský armádní nůž“ doby kamenné

Víceúčelový nástroj nalezený v belgické jeskyni zvyšuje povědomí o tom, jak inteligentní byli neandertálci. Kromě toho je zajímavý také tím, že kosti jeskynních lvů tito pravěcí lidé podle všeho jinak nevyužívali.
před 3 hhodinami

Kosti z Národního muzea patří slavnému baroknímu lékaři, zjistili vědci

Tým českých odborníků identifikoval ostatky významné barokní osobnosti, lékaře, šlechtice a rektora Univerzity Karlovy Jana Františka Löwa z Erlsfeldu. Na objevu se podíleli antropologové Národního muzea, Kriminalistický ústav Policie ČR, Ústav soudního lékařství Ústřední vojenské nemocnice, archiváři a také knihovníci.
před 17 hhodinami

Před 40 lety potopili francouzští agenti loď Greenpeace. Zastavili tak vlastní jaderné testy

Operace agentů francouzské tajné služby v podobě potopení lodi ekologických aktivistů měla za cíl zamezit jim v blokování testů atomových zbraní. Jejich útok sice uspěl a loď se potopila. Ale v důsledku skandálu byly testy zastavené.
před 18 hhodinami

„Díky za zrušení meteorologické služby!“ Na Trumpa se po záplavách valí kritika

Zatímco počet obětí bleskových záplav v Texasu stoupá, administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí kritice. Tragická bilance je totiž přičítána Trumpovým škrtům ve federální sféře a lídr demokratických senátorů požaduje prošetření jejich dopadů na dění v jižním státě USA. To navíc negativně ovlivnila také absence varovných sirén v epicentru katastrofy.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Zanikla družice, která měla odhalit největší znečišťovatele. Není jasné proč

S družicí MethaneSAT byla spojena velká očekávání, která se ale nakonec nenaplní. Místo aby satelit ukazoval, jaké firmy vypouštějí nejvíc metanu, se nečekaně odmlčel a přestal fungovat.
před 22 hhodinami

Za některé migrény a závratě možná mohou geny neandertálců

Výzkum naznačuje, že některé tvary lebky mohou souviset s genetickým dědictvím neandertálců. A u lidí by mohly vyvolávat nemoci, které přinášejí urputné bolesti hlavy.
před 23 hhodinami

NASA kvůli škrtům přijde o dva tisíce vysoce postavených zaměstnanců, píše Politico

Z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) kvůli snižování počtu zaměstnanců odejde kolem 2150 vysoce postavených pracovníků, napsal server Politico, podle něhož by to mohlo připravit NASA o desítky let zkušeností. Zkomplikovat by to mohlo i politiku Bílého domu, který usiluje o to, aby se USA vrátily na Měsíc. Ve středu prezident Donald Trump jmenoval prozatímním ředitelem NASA nynějšího ministra dopravy Seana Duffyho.
včeraAktualizovánovčera v 09:03
Načítání...