Rusko o dva dny odložilo start nákladní kosmické lodi, důvod neuvedlo

Řízení ruských vesmírných letů dnes o dva dny odložilo start nákladní kosmické lodi Progress MS-7, která má k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vynést 2,5 tuny nákladu. Loď měla být poprvé pokusně vynesena na oběžnou dráhu ve zkráceném tříhodinovém režimu, při kterém obletí Zemi jen dvakrát.

O příčinách odkladu se informace z Bajkonuru nezmiňují. Agentura TASS oznámila, že pro sobotní start se s experimentálním letovým režimem nepočítá, k ISS loď poletí v dřívějším dvoudenním časovém schématu.

Dnešní test mělo umožnit nasazení nové nosné rakety Sojuz 2.1a, což je modernizovaný typ s novými systémy řízení, vyšší nosností a výkonnější hnací jednotkou, uvedl TASS. Poslední let její předchůdkyně Sojuz U, která se používala od roku 1973, se uskutečnil letos v únoru.

Dosud ruské kosmické lodě cestují k orbitálnímu komplexu dva dny nebo jen šest hodin, během nichž čtyřikrát obletí Zemi. Koncem srpna agentura Roskosmos oznámila, že možností použít zkrácené tříhodinové schéma se bude zabývat až po jeho prověření na nákladních lodích Progress MS. Dnešní start měl být prvním testem.

Na ISS od konce července pracují ruský kosmonaut Sergej Rjazanskij, americký astronaut Randolph Bresnik a jejich italský kolega z Evropské kosmické agentury (ESA) Paolo Nespoli. V polovině září posádku doplnili Rus Alexandr Misurkin a Američané Mark Vande Heie a Joseph Acaba.