Ve Stockholmu vyhlásili Nobelovu cenu za chemii

Ve Stockholmu ve středu vyhlásili držitele letošní Nobelovy ceny za chemii. Královská švédská akademie věd může ocenit až tři vědce, kteří ocenění převezmou v prosinci z rukou švédského krále.

Nobelova cena za fyziku
Zdroj: nobelprize.org

Třetím dnem tak pokračuje vyhlašování prestižních cen, které začalo v pondělí oceněním tří Američanů za fyziologii a lékařství. V úterý pak dostala další trojice Američanů cenu za fyziku. Sledujte zde:

 

Ve čtvrtek bude znám nositel Nobelovy ceny za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii. Vedle medaile a diplomu na oceněné čeká i finanční prémie, která bude letos větší než obvykle: ještě loni byla každá kategorie dotována částkou osmi milionů švédských korun (21,6 milionu Kč), letos to je o milion švédských korun více. Ceny budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince - cena za mír v Oslu a zbývajících pět ve Stockholmu.

Loni Nobelovu cenu za chemii získali Francouz Jean-Pierre Sauvage, Brit Fraser Stoddart a Nizozemec Bernard Feringa, a to za design a výrobu miniaturních strojů o velikosti molekul. Rozhovor s Feringou přinesl pořad Hyde Park Civilizace: 

Video Hyde Park Civilizace - Ben Feringa
video

Ben Feringa (nositel Nobelovy ceny za chemii)