Učená společnost České republiky udělila medaile třem osobnostem

Učená společnost České republiky sdružuje významné vědce působící na českém území. Jejím hlavním cílem je podpora svobodného pěstování vědy a šíření vědeckých poznatků. Dnes udělila medaile za zásluhy o rozvoj vědy. 

Osmnáct vědců, pedagogů i studentů ocenila Učená společnost České republiky za rozvoj vědy, výsledky jejich práce či podporu zájmu o výzkum. Ocenění si převzali dnes v pražském Karolinu. Medaile za zásluhy o rozvoj vědy obdrželi historička Zdeňka Hledíková, biolog Jan Květ a ekolog Bedřich Moldan. V kategorii vědecký pracovník si cenu odnesl Tomáš Doležal za vědeckou a pedagogickou práci na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.

Video Ocenění Učené společnosti
video

Ocenění Učené společnosti

U Hledíkové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vyzvedla Učená společnost její pedagogickou a publikační činnost. Přínos Jana Květa je podle společnosti především v jeho badatelské práci soustředěné na produkční ekologii rostlin a mokřadů. U Moldana společnost zmínila jeho práci v analytické a atmosférické chemii, environmentálních vědách, ekonomii, výchově a obecně politice a životním prostředí. Připomněla i jeho práci zaměřenou na udržitelný rozvoj.

Společnost také rozdala ceny za významné výsledky výzkumné práce. V kategorii mladší vědecký pracovník ocenění získali Kateřina Králová za vynikající výsledky výzkumu soudobých evropských dějin a holocaustu a Miloslav Kverka za studie mikrobiomu při chronických onemocněních.

V kategorii středoškolských studentů udělila společnost ceny deseti nadějným mladým vědcům. Studenti se v oceněných pracích zabývali širokou škálou témat, od historie židovského osídlení v Jičíně v letech 1900 až 1948 přes odstíny slunéčka východního až k porovnání rozdílnosti fauny měkkýšů.

Učená společnost a Nadační fond Neuron ocenily také dva pedagogy, Petra Šímu a Květu Tůmovou, a to za podporování zájmu o vědu a výzkum na středních školách.

Učená společnost České republiky sdružuje významné vědce působící na českém území. Jejím hlavním cílem je podpora svobodného pěstování vědy a šíření vědeckých poznatků.