Některé americké školy přecházejí na jiný typ map. Evropa i USA jsou na nich menší

Na našich mapách vypadá Grónsko velké jako Afrika ‒ ve skutečnosti je však čtrnáctkrát menší. Na školách v Bostonu se to teď pokouší změnit.

Zobrazit třírozměrné těleso na dvojrozměrné ploše není snadné – vždy se přitom objeví nějaké zkreslení. Proto je tak obtížné vytvářet mapy a proto map existuje takové množství. Bostonské veřejné školy teď zavedly jako standardní výukové mapy, které mnoha lidem vyrazily dech. Zobrazují totiž svět jinak, než je většina obyvatel západu zvyklá.

6 minut
Školy v Bostonu přechází na jiné mapy
Zdroj: ČT24

Klasické zobrazení zkresluje mapu tak, aby Evropa byla v centru a vypadala větší, než ve skutečnosti je. Tomuto zobrazení se říká Mercatorovo, vymyslel ho vlámský kartograf Gerhard Mercator. Povrch Země se v něm promítá na válec, který se pak rozloží do roviny – díky tomu vzniká známá pravoúhlá síť poledníků a rovnoběžek. Současně to ale znamená, že oblasti blíž k pólům se jeví jako větší než v realitě.

Nejlépe je to vidět na Grónsku: to v Mercatorově zobrazení vypadá velké asi jako celá Afrika – ve skutečnosti je ale 14krát menší. Pro Mercatorovu dobu to bylo ideální zobrazení, mapy totiž měly zachycovat koloniální trasy, jež vedly právě místy, kde jsou oblasti nejméně zkreslené. Že je Grónsko obří, nikomu nevadilo, žádné námořní trasy tudy nevedly.

Středem mapy a tedy světa je v Mercatorově pojetí právě jeho rodné Vlámsko, dnes to vypadá, že Německo. Je to pochopitelně jen kulturní záležitost, která se dá pojmout různě – tehdy byla tato oblast opravdu nejdůležitější na světě.

Mercatorova projekce
Zdroj: Wikimedia Commons

Proč ho ale používat dnes a navíc ve Spojených státech, zamysleli se v Bostonu. V polovině března zde tedy začali používat mapy s méně známou Petersovou projekcí, na níž jsou USA, Evropa a Británie zobrazeny realističtěji. Učitelé pracují s tímto zobrazením vždy společně se starými mapami – používají je jako ukázku toho, jak moc je pohled na svět ovlivněn touto půl tisíciletí starou tradicí.

Tradicí je například i to, že se zobrazuje na mapách sever nahoře – ani to však není nutné ani nevyhnutelné:

Obrácená mapa světa - jih je nahoře
Zdroj: Wikimedia Commons


Projekcí, jak se Země zobrazuje, je obrovské množství, tady jsou některé z nich:

Proč je tak těžké vytvořit mapu koule?

Povrch koule není rozvinutelný do roviny ‒ představte si to, jako byste se pokusili udělat rovnou plochu z oloupané slupky pomeranče. Neuděláte to, aniž byste ji nenarušili. Převod kulové plochy do roviny zkrátka vždy znamená, že je potřeba tvarově zkreslit alespoň část obsažených informací. Ve výsledném rovinném zobrazení na dvojrozměrné ploše nikdy nemohou být současně zachovány všechny hlavní údaje – délky, úhly a plochy. Vždy musí docházet ke zkreslení alespoň některého z nich. Tak velké množství různých zobrazení existuje práve proto, že vždy kladou důraz na jiný z důležitých údajů, nebo se pokouší co nejpřesněji zachytit některou konkrétní oblast světa.

Při vytváření map malých území (do několika set kilometrů čtverečních) je zkreslení téměř zanedbatelné, je-li však třeba zachytit na mapě větší oblast (kraj, stát, světadíl, oceán či celou Zemi), je nutné pečlivě volit mapové zobrazení tak, aby odpovídalo účelu mapy.

Česká republika v pohledu Křováka

Pro zobrazování České republiky se u nás používá Křovákovo zobrazení. Jeho autorem je inženýr Josef Křovák, který byl v období první republiky přednostou triangulační kanceláře. Měl za úkol vytvořit zobrazení, které bude nejvíce vyhovovat tehdejší republice.

Používá se dodnes jako závazné pro všechna státní mapová díla na Slovensku a v České republice. A to přesto, že má mnoho slabin ‒ například sever je na něm ne úplně nahoře mapy, ale lehce odchýlený doprava. Armáda ale používá od roku 1998 pro své účely jiné zobrazení (WGS-84), aby byla snazší koordinace se spřátelenými vojsky.

Černě Křovákovo zobrazení, oranžově WGS-84
Zdroj: Wikimedia Commons

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Firma Amazon vypustila na oběžnou dráhu první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
před 8 mminutami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 10 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 16 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 18 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 20 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
včera v 06:00

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025
Načítání...