Českým pacientům s fekální inkontinencí pomohou neurostimulátory. Jak fungují?

Fakultní nemocnice v Hradci Králové chce letos zavést 15 pacientům s fekální inkontinencí neurostimulátory, které jim pomohou vyřešit jejich problémy. Počet operací bude záležet na výsledcích jednání se zdravotními pojišťovnami, hradecká nemocnice by zatím měla být jediným pracovištěm v ČR, které bude tuto metodu provádět. V pořadníku hradecké nemocnice je zhruba 40 pacientů v průměrném věku pod 60 let, uvedli dnes lékaři hradecké nemocnice.

„Sakrální neuromodulace je metoda, kterou se stimulují nervy, které zasahují oblast konečníku a konečníkových svěračů. Je určená pro pacienty, kteří trpí neschopností udržet stolici,“ řekl lékař chirurgické kliniky Július Örhalmi. Sakrální neuromodulace spočívá v zavedení malého neurostimulátoru pod kůži. Zařízení je napojené na nervy v oblasti křížové kosti, u kterých za pomoci slabých elektrických impulzů obnovuje jejich správnou aktivitu. Baterie v přístroji vydrží zhruba sedm let.

První neurostimulátor v hradecké nemocnici získala osmadvacetiletá pacientka, která měla potíže od svých 19 let. „Tělo si na přístroj teprve zvyká, ale můj život je už teď nesrovnatelně lepší. Těším se, že konečně půjdu bez obav třeba do kina nebo v létě na koupaliště,“ řekla mladá žena novinářům.

Pojišťovny zatím zákrok neproplácí

Lékaři hradecké nemocnice uvedli, že sakrální neuromodulace je v některých zemích, například v Německu či Itálii, u pacientů s fekální inkontinencí běžným zákrokem. V České republice se v letech 2010 až 2011 uskutečnilo přes 30 operací pacientů ve třech nemocnicích v rámci projektu. „Nyní běží jednání s pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví, kde se skýtá naděje, že tento výkon bude možné hradit ze zdravotního pojištění,“ řekl Örhalmi.

Podle lékařů postihuje fekální inkontinence až 3,5 procenta populace, potíže mohou mít například ženy v důsledku poporodních poranění, nemoc se může rozvinout i u pacientů s různými neurologickými potížemi. Rizikovou skupinu také představují lidé po úrazech či operacích v oblasti konečníku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mravenci si vedou knihy zášti psané feromony

Mravenci nejsou žádní bezduší roboti, jak by se někdy mohlo zdát, tvrdí němečtí vědci. Jejich experiment ukázal, že tento hmyz má chemickou paměť, která se projevuje podobně jako lidská zášť.
před 6 hhodinami

Česká studie odhalila reakce buněk slinivky na změny hladiny cukru v krvi

Čeští vědci v nové studii odhalili mechanismy buněk slinivky břišní a jejich reakce na změny hladiny cukru v krvi, což může pomoct v léčbě cukrovky a jiných metabolických onemocnění. Zaměřili se na takzvané beta buňky, které produkují hormon inzulin a pomáhají udržovat metabolickou rovnováhu, informoval Fyziologický ústav Akademie věd.
před 8 hhodinami

Barevné kvádry, starověké nápisy i dětská rakev. V Luxoru ukázali nové objevy

V egyptském Luxoru archeologové představili nové nálezy objevené v lokalitě zádušního chrámu královny Hatšepsut. Mezi artefakty jsou zdobené kamenné bloky s reliéfy a nápisy ve výjimečně zachovalých barvách, do skály vytesané hrobky, pohřební šachty a hliněné dětské hračky. S objevy veřejnost seznámil přední egyptský archeolog a egyptolog Záhí Havás, jehož tým v lokalitě pracuje už od roku 2022.
před 10 hhodinami

Ranní káva pomáhá srdci víc než její celodenní popíjení, ukázal rozsáhlý výzkum

Káva pomáhá zdraví několika částí lidského organismu. Ale kdy a jak ji pít, aby byl efekt nejsilnější? Podle nové studie, jež vyšla v odborném časopise European Heart Journal, čelí lidé, kteří pijí kávu ráno, nižšímu riziku úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a úmrtí celkově než ti, již pijí kávu po celý den.
před 12 hhodinami

Vědci mohou díky sbírce pokračovat ve vývoji léku na Angelmanův syndrom

Děti s Angelmanovým syndromem mají nyní naději. Čeští vědci můžou díky veřejné sbírce pokračovat ve vývoji léku na toto vzácné genetické onemocnění, které způsobuje vážnou mentální retardaci. Lidé už přispěli přes dvacet milionů korun.
před 13 hhodinami

V jedné předaleké galaxii našel Webbův dalekohled čtyřicet nových hvězd

Až donedávna se zdálo, že se ve vzdálených galaxiích nedají rozeznat jednotlivé hvězdy. Splývají totiž ve světlo celých galaxií. Jenže nové technologické vylepšení to teď umožnilo a vědci díky němu odhalili rovnou čtyři desítky konkrétních hvězd.
včera v 18:45

První pozorování námluv žraloků obrovských ukázalo kousání i pronásledování

Žraloci obrovští patří k nejzáhadnějším obyvatelům mořských hlubin. O chování dospělých se ví jen málo. Teď se ale podařilo poprvé zblízka nafilmovat, jak vypadají námluvy těchto až dvanáct metrů dlouhých mořských obrů.
včera v 13:51

Rostlinné mléko může zvýšit riziko deprese, naznačila studie

Konzumace rostlinného mléka zvyšuje riziko vzniku deprese, uvádí studie, o které informoval server britského deníku The Times. U lidí, kteří pijí polotučné kravské mléko, je pravděpodobnost výskytu depresí a úzkostí podle vědců nižší. Autoři zároveň varují, že výsledky výzkumu je potřeba prověřit.
včera v 10:58
Načítání...