Českým pacientům s fekální inkontinencí pomohou neurostimulátory. Jak fungují?

Fakultní nemocnice v Hradci Králové chce letos zavést 15 pacientům s fekální inkontinencí neurostimulátory, které jim pomohou vyřešit jejich problémy. Počet operací bude záležet na výsledcích jednání se zdravotními pojišťovnami, hradecká nemocnice by zatím měla být jediným pracovištěm v ČR, které bude tuto metodu provádět. V pořadníku hradecké nemocnice je zhruba 40 pacientů v průměrném věku pod 60 let, uvedli dnes lékaři hradecké nemocnice.

„Sakrální neuromodulace je metoda, kterou se stimulují nervy, které zasahují oblast konečníku a konečníkových svěračů. Je určená pro pacienty, kteří trpí neschopností udržet stolici,“ řekl lékař chirurgické kliniky Július Örhalmi. Sakrální neuromodulace spočívá v zavedení malého neurostimulátoru pod kůži. Zařízení je napojené na nervy v oblasti křížové kosti, u kterých za pomoci slabých elektrických impulzů obnovuje jejich správnou aktivitu. Baterie v přístroji vydrží zhruba sedm let.

První neurostimulátor v hradecké nemocnici získala osmadvacetiletá pacientka, která měla potíže od svých 19 let. „Tělo si na přístroj teprve zvyká, ale můj život je už teď nesrovnatelně lepší. Těším se, že konečně půjdu bez obav třeba do kina nebo v létě na koupaliště,“ řekla mladá žena novinářům.

Pojišťovny zatím zákrok neproplácí

Lékaři hradecké nemocnice uvedli, že sakrální neuromodulace je v některých zemích, například v Německu či Itálii, u pacientů s fekální inkontinencí běžným zákrokem. V České republice se v letech 2010 až 2011 uskutečnilo přes 30 operací pacientů ve třech nemocnicích v rámci projektu. „Nyní běží jednání s pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví, kde se skýtá naděje, že tento výkon bude možné hradit ze zdravotního pojištění,“ řekl Örhalmi.

Podle lékařů postihuje fekální inkontinence až 3,5 procenta populace, potíže mohou mít například ženy v důsledku poporodních poranění, nemoc se může rozvinout i u pacientů s různými neurologickými potížemi. Rizikovou skupinu také představují lidé po úrazech či operacích v oblasti konečníku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 56 mminutami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 17 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 20 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 21 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
včera v 07:30

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Načítání...