Umělá inteligence pohlídá, aby hráči nepodváděli ve hře Counter-Strike

Každý den se po celé Zemi odehraje asi milion her Counter-Strike. Podle odhadů se v každé dvacáté objeví někdo, kdo podvádí. Pro herní vývojáře i hráče představují nepříjemný problém – odrazují další hráče.

 Poznat „cheatera“, který podvádí, není úplně snadné – většinou se herní společnosti snaží nechat zodpovědnost na hráčích, kteří mohou podvodníky nahlásit. Je to však způsob značně problematický, protože se nahlašováním hráči často mstí těm, kdo se jim znelíbí – například v tom, že jsou prostě lepší. Největší problém představují ve hře Counter-Strike tzv. Spinboty, tedy prográmky, které umožňují hráči bez jakékoliv snahy automaticky trefit kohokoliv na mapě.

  • Counter-Strike vznikla roku 1999 jako modifikace hry Half‑Life od společnosti Valve Corporation. V současné době se nejvíce hraje verze Global Offensive. 

Hlídat hry klasickými prostředky není u hry, jako je Counter-Strike, možné, právě kvůli obrovskému množství her, které se denně odehrají. Způsobů podvádění navíc existuje velké množství a stále se mění a vylepšují. Společnost Valve, jež hru provozuje, se tedy rozhodla pro jiné, modernější řešení. Na serverech, kde hra běží, se již nyní pohybují „umělé inteligence“, speciální algoritmy, které sledují, co se děje při hraní.

Program trénoval a teď už ví víc, než lidé

Algoritmy zatím jen pozorují a cvičí se v odhalování cheaterů; 15. února společnost Valve na svém redditovém účtu uvedla, že se už tyto specializované umělé inteligence naučily poznávat podvodníky tak dobře, že je samy nahlašují do protipodvodnického systému Overwatch (nezaměňovat se stejnojmennou hrou společnosti Blizzard).

2 minuty
Počítačové hry inspirované literární klasikou
Zdroj: ČT24

Podle vyjádření Valve se zpočátku schopnost umělé inteligence odhalovat podvodníky pohybovala kolem 70 procent, ale den ode dne se zlepšovala – v současné době překročila 99 procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Táta, máma – a druhá máma. Děti se třemi biologickými rodiči se rodí bez genetické nemoci

Asi jedno dítě ze dvou set se rodí s genetickou poruchou mitochondrií, která se dědí po matce. Britští vědci našli způsob, jak problém vyřešit – vyžaduje ale dalšího genetického rodiče. Dětí s kombinací DNA tří lidí už je osm a brzy se narodí další.
před 23 mminutami

Sluneční exploze vytvořila na tváři hvězdy obří jizvu

Před dvěma dny, 15. července, se na levé části Slunce vytvořil masivní filament. Tento oblak hustšího a chladnějšího plazmatu byl tak silný, že na povrchu hvězdy vytvořil jasně viditelný kaňon, který připomínal jizvu na tváři.
před 4 hhodinami

Ultrazpracované potraviny způsobují řadu problémů. Chemii „nasávají“ i ze strojů

Chipsy, hamburgery, slazené nápoje, ale i spousta dalších průmyslově zpracovaných potravin může způsobovat řadu civilizačních chorob a také významně přispívat k obezitě. Vědci v řadě nových studií popisují nejen dopady, ale také příčiny toho, proč je tento druh potravy tak zdraví škodlivý.
před 7 hhodinami

Před osmdesáti lety vyšlo slunce dvakrát: Oppenheimer odpálil první atomovou zbraň

Získat atomovou pumu se za druhé světové války pokoušeli Němci i Japonci, první pokusný jaderný výbuch se ale uskutečnil až 16. července 1945 v poušti u amerického městečka Alamogordo v Novém Mexiku. Byl výsledkem přísně tajného americko-britského projektu Manhattan, který v USA probíhal už od roku 1942.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Ani stopa po problémech. Obří dánská studie zkoumala riziko hliníku ve vakcínách

Z minulých desetiletí existuje spousta důkazů o bezpečnosti vakcín. Vzhledem k nové vlně obav z očkování ale přicházejí i nové studie. Jedna z nich nyní rodiče uklidňuje – hrozby spojované s hliníkem v očkovacích látkách jsou dle ní nesmyslné.
včera v 11:50

Uherské Hradiště opakovaně ničily povodně. Archeologové zkoumali jeho odolnost

Uherské Hradiště bylo rušnou obchodní křižovatkou už před velkomoravským obdobím, které ho proslavilo nejvíc. Archeologové zjistili, že zde lidé žili a obchodovali už na přelomu 7. a 8. století. Vyplývá to z analýzy sedimentů a takzvaných pohřbených půd, odkrytých v městské zástavbě nedaleko původních břehů řeky Moravy.
včera v 11:24

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
15. 7. 2025

Přežila by papírová vlaštovka let z ISS? Japonští inženýři to ověřili

Věda získává odpovědi na důležité otázky dlouhodobým, náročným výzkumem, který prověří všechny detaily hypotézy. A nebo si položí dostatečně šílenou otázku a pak provede experiment. Někdy právě tyto odvážné pokusy přinesou více poznání než opatrné cesty. Otázkou, kterou si vědci položili nyní, nebylo nic jiného než: „Co se stane, když hodíte papírovou vlaštovku z Mezinárodní vesmírné stanice?“
15. 7. 2025
Načítání...