Lidský mozek versus počítač. Umělá inteligence zase porazila člověka. Po šachu, hře GO a televizní vědomostní soutěži Jeopardy, tentokrát v podstatě rozdrtila i hráče pokeru.
Umělá inteligence porazila čtyři lidské hráče v pokeru. Mělo to být nemožné
Turnaj „Brains Vs. Artificial Intelligence“ v Pittsburghském River Casinu trval 20 dnů. Robotu Libratus se postavili celkem 4 hráči, kteří patří mezi světovou špičku v pokeru. Proti počítači hrál vždy jeden, ne všichni čtyři najednou. Libratus vyhrál přes milion a tři čtvrtě dolarů. Naštěstí pro hráče to byly jen žetony.
Za programem Libratus stojí vědecký tým ze stejné univerzity, který se podílel v roce 1985 na vývoji superpočítače Deep Blue. Ten o 12 let později, v květnu 1997, jako první zástupce umělé inteligence, porazil v šachu světového velmistra Garriho Kasparova.
- Texas hold 'em je varianta pokeru. Stala se nejhranější karetní hrou nejen v evropských a amerických kasinech, ale také v hernách na internetu. Hráči se obvykle během hry snaží odhadnout své šance na výhru s ohledem na své karty, dosud vyložené karty a sázky soupeřů. Protože ve většině her nedojde k ukazování karet, je významné odhadnout jednak své šance na výhru při případném ukazování, ale také šanci, že ostatní soupeři položí karty po sázce hráče. (wiki)
V čem je to tak výjimečné? Tato varianta pokeru (Heads-Up, No-Limit Texas Hold'em poker) je hodně odlišná od všech předchozích her, kde již stroje člověka porazily. Její součástí je nejen statistika a matematika nutná pro výpočet toho, jaká je pravděpodobnost, že se nějaká karta objeví ve hře.
Nedílnou součástí této hry je i blafování, skryté karty, rozhodování se na základě nedostatečných informací a čistá psychologie – hráč musí velmi dobře odhadovat, jak uvažují jeho protivníci. A v tom všem je zatím počítač v průběhu tohoto turnaje lepší než člověk.
Lidští protihráči jsou ze stroje nešťastní. „Neuvědomil jsem si, jak je dobrý. Bylo to, jako bych hrál proti někomu, kdo podvádí, kdo se mi dívá do karet,“ uvedl Kim v rozhovoru pro časopis Wired. „Neobviňuji ho, že by podváděl, je prostě jen tak dobrý,“ doplnil.
Dějiny lidských porážek
Boj člověka s počítačem vyhrál také systém Watson od společnosti IBM. Ten na sebe poprvé upozornil v roce 2011, kdy ovládl do té doby výsadní doménu lidí – televizní vědomostní soutěž Jeopardy. Byl schopný odpovídat na otázky i ve formě hádanek, s dvojsmysly, metaforami…
A další velký krok udělali vědci loni – šlo o hru Go, která je výrazně složitější než šachy. Firma DeepMind spadající pod Google vyvinula umělou inteligenci AlphaGo /Alfago/, která vyzvala nejlepšího hráče světa Lee Se-Dola. Korejec si věřil a tvrdil, že vyhraje 5:0 nebo 4:1. Nakonec výsledek trefil, skutečně střet skončil 4:1 na partie, ale ve prospěch počítače.