Štěňatům se podle vědců líbí, když na ně lidé mluví jako na děti

Doposud vědci studovali jen řeč, kterou mluví lidé s lidmi. Ale jaké vlastnosti má řeč, kterou člověk mluví se zvířetem? Na to se zaměřili lingvisté.

Štěňatům se líbí, když na ně lidé mluví jako na malé děti, zjistil mezinárodní tým vědců. Na osoby, které na drobná psí stvoření hovoří výše posazeným a roztomilým hlasem, reagují štěňata lépe, uvedli vědci v odborném britském časopise Proceedings of the Royal Society B.

Výzkumníci ukázali dobrovolníkům fotografie dospělých psů a štěňat a požádali je, aby řekli: „Ahoj fešáku! Ty jsi ale zlatíčko. Pojď sem. Hodný! Ano! Hodný!“ Vědci přitom dobrovolníky nahrávali a zjistili, že účastníci pokusu na dospělé psy mluví pomaleji a o něco vyšším hlasem než normálně, zatímco k psí drobotině hovořili ještě vyšším a odlišnějším hlasem, podobným, jako když se obracejí k malým dětem.

Když potom vědci nahrávky přehráli dospělým psům i štěňatům, zaznamenali, že mláďata do krajnosti dovedená dětská mluva zvlášť zaujala a reagovala na ni výrazněji. Štěňata například častěji pozorovala reproduktor a déle setrvávala v jeho blízkosti. Naproti tomu dospělí psi reagovali stejně na oba typy nahrávek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Někteří vědci „hackují“ AI pro lepší recenze studií

Vědci stále častěji využívají při psaní studií umělé inteligence. A také recenzenti, místo toho, aby publikace studovali sami, je mnohdy hodnotí pomocí AI. A teď nový výzkum popsal třetí úroveň vědeckých podvodů, který se koná s pomocí chatbotů.
před 14 hhodinami

Dvě masivní černé díry se v divokém tanci spojily v jednu obří

Astrofyzici popsali masivní gravitační vlnu, která vznikla spojením dvou velkých černých děr v jeden objekt, jehož existence je podle současné znalosti fyzikálních jevů krajně nepravděpodobná.
před 17 hhodinami

Osm set milionů za jedenáct centimetrů keramiky. Věstonickou venuši našli před sto lety

Věstonická venuše je pravěký artefakt, o jeho smyslu, původu a účelu se vědci dohadují už sto let. Právě 13. července 1925 ji totiž objevil tým archeologa Karla Absolona.
13. 7. 2025

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
13. 7. 2025

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
12. 7. 2025

V Jižní Koreji objevili čtyři neznámé druhy štírků s masivními makadly

Nově objevení štírci z Jižní Koreje jsou specializovaní na život v jeskyních. Svá veliká makadla využívají jak pro navigaci v těchto ekosystémech, tak i při lovu. Podle biologů jsou ale ohrožení kvůli narušení jejich původního ekosystému.
12. 7. 2025

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázala česká studie

Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
11. 7. 2025
Načítání...