Deset minut, které vyvrátí spekulace o pádu World Trade Center

Proč zkáza budov Světového obchodního centra před 15 lety nejvíce ze všeho připomínala řízenou demolici? Byla skutečně jedinou ocelovou budovou, která lehla kvůli požáru? Shořelo u budovy Pentagonu všechno na prach včetně motorů letadla? Argumenty českého experta na ocelové konstrukce se opírají o osobní zkušenost i oficiální zprávu, jejíž oponentury se kdysi zúčastnil.

Příznivci konspiračních teorií rádi argumentují krátkými údernými videoklipy. Deset minut vysvětlení stačí i špičkovému českému odborníkovi, který se pokusil vyvrátit některé spekulace:

Profesor Ing. František Wald, CSc. je předním českým expertem v oborech stavebnictví, specializuje se na ocelové konstrukce, požární návrhy konstrukcí a podobné obory. Ve své práci využívá informatiky a numerického modelování konstrukcí, rád ale používá i výsledky experimentálního výzkumu.

V pátek večer byl jedním z hostů pořadu 90' ČT24, kde hovořil o příčinách pádu budov World Trade Center. Mezi jinými také demaskoval teorii o údajně řízené demolici, kterou dle konspirátorů způsob zřícení připomínal nejvíce.

Ve skutečnosti šlo o dominový efekt – po nárazu letadel se narušily opěrné nosníky a nepoškozená patra se začala propadat budovou směrem dolů – způsobem často nazývaným jako „lívancový kolaps“. Všemu samozřejmě dopomohl extrémní žár způsobený hořícím kancelářským vybavením: třeba papíru, koberců nebo nábytku.

Teroristické útoky 11. září 2001
Zdroj: ČTK/AP/Shawn Baldwin

„Letecké palivo byla jakási zápalka. Šlo o 30, respektive u druhé věže 40 tun, které zapálily běžný kancelářský nábytek a papír. Ty navíc hořely poměrně nestandardně,“ uvedl expert ve večerní Devadesátce. „Zajímavé je, že budova č. 1 spadla při chladnutí konstrukce, zatímco budova č. 3 při zahřívání. Obě se tak zřítily trochu jiným způsobem.“

A časté výpovědi svědků o zaslechnutí zvuku výbuchů? Podle oficiálních studií jen důsledek extrémně silného vytlačení vzduchu při kolapsu jednotlivých pater, což potvrzuje i Wald.

Na většinu námitek už přesvědčivě odpověděla zpráva NIST z roku 2008. Jde ale o 130stránkovou publikaci plnou detailních analýz, pro jednoduchost je lepší vysvětlení profesora Walda. Zde se můžete podívat na jeho obsáhlejší přednášku k tématu pádu World Trade Center:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 13 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 16 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 19 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
před 20 hhodinami

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
před 21 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
30. 3. 2025
Načítání...