Deset minut, které vyvrátí spekulace o pádu World Trade Center

Proč zkáza budov Světového obchodního centra před 15 lety nejvíce ze všeho připomínala řízenou demolici? Byla skutečně jedinou ocelovou budovou, která lehla kvůli požáru? Shořelo u budovy Pentagonu všechno na prach včetně motorů letadla? Argumenty českého experta na ocelové konstrukce se opírají o osobní zkušenost i oficiální zprávu, jejíž oponentury se kdysi zúčastnil.

Příznivci konspiračních teorií rádi argumentují krátkými údernými videoklipy. Deset minut vysvětlení stačí i špičkovému českému odborníkovi, který se pokusil vyvrátit některé spekulace:

Profesor Ing. František Wald, CSc. je předním českým expertem v oborech stavebnictví, specializuje se na ocelové konstrukce, požární návrhy konstrukcí a podobné obory. Ve své práci využívá informatiky a numerického modelování konstrukcí, rád ale používá i výsledky experimentálního výzkumu.

V pátek večer byl jedním z hostů pořadu 90' ČT24, kde hovořil o příčinách pádu budov World Trade Center. Mezi jinými také demaskoval teorii o údajně řízené demolici, kterou dle konspirátorů způsob zřícení připomínal nejvíce.

Ve skutečnosti šlo o dominový efekt – po nárazu letadel se narušily opěrné nosníky a nepoškozená patra se začala propadat budovou směrem dolů – způsobem často nazývaným jako „lívancový kolaps“. Všemu samozřejmě dopomohl extrémní žár způsobený hořícím kancelářským vybavením: třeba papíru, koberců nebo nábytku.

Teroristické útoky 11. září 2001
Zdroj: ČTK/AP/Shawn Baldwin

„Letecké palivo byla jakási zápalka. Šlo o 30, respektive u druhé věže 40 tun, které zapálily běžný kancelářský nábytek a papír. Ty navíc hořely poměrně nestandardně,“ uvedl expert ve večerní Devadesátce. „Zajímavé je, že budova č. 1 spadla při chladnutí konstrukce, zatímco budova č. 3 při zahřívání. Obě se tak zřítily trochu jiným způsobem.“

A časté výpovědi svědků o zaslechnutí zvuku výbuchů? Podle oficiálních studií jen důsledek extrémně silného vytlačení vzduchu při kolapsu jednotlivých pater, což potvrzuje i Wald.

Na většinu námitek už přesvědčivě odpověděla zpráva NIST z roku 2008. Jde ale o 130stránkovou publikaci plnou detailních analýz, pro jednoduchost je lepší vysvětlení profesora Walda. Zde se můžete podívat na jeho obsáhlejší přednášku k tématu pádu World Trade Center:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Univerzita Karlova láká mladé vědce zpátky domů

Země jako Česko mají s vědou spoustu problémů. Jsou sice dost bohaté na to, aby nechaly studenty získat velmi kvalitní vzdělání, a dokonce jim mnohdy dopomohou i k zisku toho špičkového v zahraničí. Jenže pak už chybí prostředky pro to, aby se tito nadějní mladí vědci vrátili a své znalosti využívali dál „doma“, kde z toho bude mít Česko největší prospěch. Řešit se to snaží Univerzita Karlova.
20. 1. 2025

Fyzicky silnější ženy mají více sexuálních partnerů, odhalil výzkum

Když vědci ověřovali platnost známé teorie o tom, že silnější muži mívají i více sexuálních partnerek, narazili na něco nečekaného. Ukázalo se totiž, že stejná úměra se týká i žen.
20. 1. 2025

Zemřel Ivan Holoubek, vědec, který chránil českou přírodu před chemií

V noci na pondělí zemřel emeritní profesor Masarykovy univerzity v Brně Ivan Holoubek. Bylo mu 73 let. Holoubek byl jedním ze zakladatelů centra Recetox spadajícího pod univerzitu, které se zabývá environmentálními a zdravotními riziky souvisejícími s chemickými látkami. Od roku 1990 byl téměř čtvrt století jeho ředitelem. Za rok 2016 dostal Cenu města Brna.
20. 1. 2025

Žraloci žijící na volném moři mizí. Za půlstoletí jich ubyly skoro tři čtvrtiny

Populace žraloků na volném moři klesla od roku 1970 téměř o tři čtvrtiny – konkrétně o 71 procent. Hlavní příčinou je podle nové studie nadměrný rybolov, kvůli němuž hrozí většině těchto predátorů vyhynutí.
20. 1. 2025
Načítání...